معاون اجرایی اداره کل فرآورده‌های طبیعی سازمان غذا و دارو؛

هیچ کدام از فرآورده های طبیعی و گیاهی درمان کرونا مجوز ندارند

کد مطلب: 152695
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۳
تاکنون هیچ گونه مجوزی برای فرآورده‌های طبیعی و گیاهی که ادعای درمانی کرونا داشته اند، صادر نشده است.
 
به گزارش ایران خبر، معاون اجرایی اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، گفت: تاکنون هیچ گونه مجوزی برای فرآورده‌های طبیعی و گیاهی که ادعای درمانی کرونا داشته اند، صادر نشده است.
 محمود آل‌بویه، با بیان اینکه ادعاهای متعددی در مورد درمان کرونا با فرآورده‌های گیاهی و سنتی، مکمل و حتی معدنی مطرح شده‌است، افزود: تاکنون از نقاط مختلف کشور درخواست‌هایی برای دریافت مجوز فرآورده درمان کرونا داشته‌ایم اما هیچ گونه مجوزی برای فرآورده‌های سنتی و مکمل در درمان کووید ۱۹ صادر نشده و هیچ فرآورده‌ای مجوز مطالعه بالینی را نگرفته است. همچنین در سایر نقاط جهان نیز سازمان‌های غذا دارو آمریکا، هند و سنگاپور نیز هیچ مجوزی به فرآورده‌های گیاهی و طبیعی برای درمان بیماری کووید ۱۹ صادر نکرده‌اند.

معاون اجرایی اداره کل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در مورد خاصیت ضد کرونایی برخی فرآورده‌ها ادعاهایی مطرح می‌شود و پس از اینکه مستندات لازم را درخواست می‌کنیم که در اکثر موارد افراد مدعی در میانه کار منصرف می‌شوند.

آل بویه با تاکید بر اینکه مدعیان ساخت درمان کووید ۱۹، از لحاظ قانونی مجاز به کارآزمایی بالینی نیستند، تاکید کرد: ثبت و ورود فراورده‌های دارویی و گیاهی دارای مراحل خاصی است تا وارد کارآزمایی بالینی شود، بنابراین به مردم توصیه می‌شود به هیچ وجه به تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی استناد نکنند.