کد مطلب: 180722
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۱
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جمهوری اسلامی ایران در تولید دانش در حوزه طب سنتی، رتبه چهارم دنیا را دارد.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نفیسه حسینی‌یکتا در نشست «طرح ادغام آموزه های طب ایرانی در نظام سلامت کشور» اظهار کرد: از سال 2000 تا 2015 میلادی شاهد رشد 400 درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم به نحوی که هم‌اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا پس از چین، هند و آمریکا را در این حوزه در اختیار دارد.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، افزود: درس دو واحدی طب سنتی برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در 8 دانشگاه و 13 گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می‌شود.

روش‌های درمان علائم آنفلوانزا با طب سنتی/ همه مبتلایان آنفلوانزا می‌توانند به "سلامتکده" مراجعه کنند
تعداد متخصصان طب سنتی پاسخگوی نیاز مردم نیست
درمان سرفه و گلودرد آنفلوآنزا با روش‌های طب سنتی + طرز تهیه دمنوش‌های ضدسرفه
امیدوار به پوشش 40 درصدی خدمات طب سنتی تا پایان سال هستیم

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌هایی که از سال 93 در اردکان یزد در زمینه طب سنتی انجام شده است، ادامه داد: این برنامه‌ها موجب ارتقای 30 تا 90 درصدی در شاخص‌های سطح زندگی مردم منطقه شده است.

حسینی‌یکتا با بیان این که هدف کلی از ادغام آموزه‌های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در جهت کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر است، یادآور شد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه های 6گانه طب سنتی در گروه هدف انجام خواهد گرفت که جمعیت بالای 6 سال کشور را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: روش‌های عجیب و غریب که گاهی ارائه می شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی‌گنجد. طب سنتی، ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.

حسینی‌یکتا تصریح کرد: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمام علوم و تجربیات نظری و عملی است که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و همچنین پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها به کار می‌رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب های اساسی را دارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و 14 دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فازهای بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرایی می‌شود.

حسینی یکتا با بیان این که اسناد بالادستی و برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور بر ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت تصریح دارند، گفت: هم‌اکنون 40 پست سازمانی در معاونت های غذا و دارو، بهداشت و درمان 61 دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آنها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.

منبع : تسنیم