کد مطلب: 169427
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۵
اهواز- مدیرکل هواشناسی استان خوزستان، وضع بارندگی را در استان نگران کننده اعلام کرد و گفت: طبق پیش‌بینی‌ها تا ۱۵ تا ۲۰ روز دیگر هیچ سامانه بارشی در خوزستان وجود نخواهد داشت.
 

به گزارش ایران خبر، محمد سبزه زاری پیش از ظهر امروز یکشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای با بیان اینکه وضعیت بارندگی آذرماه استان خوزستان نگران‌کننده است، گفت: بر اساس مدل‌های فصلی، بارندگی در زمستان نرمال پیش‌بینی شده که امید است این اتفاق صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه طبق پیش‌بینی‌ها تا ۱۵ تا ۲۰ روز دیگر هیچ سامانه بارشی در خوزستان وجود نخواهد داشت، افزود: در آخر این هفته نیز سامانه ضعیفی در خوزستان خواهیم داشت که بیشتر ارتفاعات استان را درگیر می‌کند و بعد از آن دیگر خبری از بارندگی نیست که این وضعیت نگران‌کننده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: بر این اساس ممکن است در دهه سوم آذرماه بارندگی داشته باشیم و این شرایط در حالی است که وضعیت بارندگی در آذرماه نرمال پیش‌بینی شده بود یعنی بارندگی برخلاف مدل‌ها در حال رخ دادن است.

وی افزود: با این روند نیز میزان بارندگی آذرماه زیر نرمال و بسیار کمتر از میانگین درازمدت و شرایط، خطرناک خواهد بود و اگر بارندگی در آذرماه خوب نباشد، ضرر بزرگی به استان خوزستان وارد می‌شود.

سبزه‌زاری گفت: آذرماه بهترین فصل بارندگی در خوزستان است. میانگین بارندگی درازمدت در آذرماه ۶۹ میلی متر است اما تاکنون کل بارندگی در آذرماه در پهنه خوزستان ۱۸.۵ میلی متر و بسیار کم بوده و اگر این میانگین بارندگی اتفاق نیفتد، مشکل ایجاد می‌شود و سدها وضعیت بدی پیدا می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: در بررسی نقشه‌های پیش‌یابی تا اوایل وقت روز پنجشنبه جوی نسبتاً پایدار به روی استان مشاهده می‌شود و پدیده غالب در این ایام مه رقیق یا غبار صبحگاهی خواهد بود.

سبزه زاری افزود: تا فردا هم وزش بادها به ویژه در مناطق غربی و جنوبی خوزستان متوسط پیش بینی می‌شود و برای ساعاتی احتمال وقوع غبار محلی در این مناطق وجود دارد.

وی با بیان اینکه در این ایام شمال خلیج فارس مواج است، گفت: در شبانه‌روز گذشته شوش با ۲۹.۴ و ایذه با ۸ درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط در خوزستان گزارش شده و در همین مدت نیز حداکثر دمای اهواز به ۲۹.۱ و حداقل به ۱۳.۴ درجه سانتی‌گراد رسیده است.

منبع : خبرگزاری مهر