کد مطلب: 151663
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۵
متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه برخی از افراد علی‌رغم گذشت هفته‌ها از شکستگی اندام، به خاطر ترس از ابتلا به کرونا به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند، نسبت به خطرات به تعویق انداختن عمل‌های جراحی ضروری ارتوپدی از جمله شکستگی‌ها، هشدار داد.
 

به گزارش ایران خبر، دکتر محمد قریشی با بیان اینکه عمل‌های جراحی ارتوپدی به دو دسته اورژانسی و غیراورژانسی تقسیم می‌شود، گفت: دسته اول عمل‌های اورژانسی مانند شکستگی‌ها هستند که امکان به تعویق انداختن آن‌ها وجود ندارد.

وی با هشدار نسبت به عواقب به تعویق انداختن چنین عمل‌های ضروری در دوران شیوع کرونا، گفت: برای مثال اگر فرد مسنی بر اثر زمین خوردگی دچار شکستگی لگن شده است، باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کند و به خاطر شیوع کرونا نباید از مراجعه به پزشک امتناع کند.

این متخصص با بیان اینکه اخیرا بیمارانی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که هفته‌ها از شکستگی اندام آن‌ها گذشته است اما به خاطر ترس از ابتلا به کرونا، عمل جراحی خود را به تعویق انداخته‌اند، توضیح داد: این درحالی است که اگر بیمار در زمان مناسب به ما مراجعه کند امکان بهبود ناحیه آسیب دیده بسیار بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: مردم باید بدانند که برای مثال اگر فرد مسنی در خانواده دارند که به علت زمین خوردگی در راه رفتن دچار مشکل شده، احتمال دارد دچار شکستگی شده باشد و باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

رییس بیمارستان اختر درباره عمل‌های جراحی ارتوپدی غیراورژانسی توضیح داد: می‌توان به طورکلی عمل‌های جراحی ارتوپدی غیر شکستگی را غیر اورژانسی محسوب کرد، البته گاهی اوقات در موارد غیر شکستگی هم عمل‌های اورژانسی وجود دارد، اما این موارد از استثناها محسوب می شوند.

دکتر قریشی ادامه داد: برعکس مواردی که درباره به تعویق انداختن عمل‌های اورژانسی گفته شد، متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند چون در خانه مانده‌اند، دوران شیوع کرونا فرصت مناسبی برای انجام جراحی‌های غیراورژانسی همچون درمان درد زانو، شانه و یا دیسک کمر و گزگز دست و پاست. افراد باید انجام این عمل‌های غیرضروری را به زمانی موکول کنند که شرایط به حالت عادی بازگشته است و لزومی ندارد مردم در حال حاضر پیگیر دردهای مزمن اسکلتی و عضلانی باشند.

این متخصص یادآور شد: افرادی که از دردهای مزمن عضلانی و اسکلتی رنج می‌برند، باتوجه به شیوع کرونا می‌توانند با مصرف مسکن‌های معمول درد را کاهش دهند و اقدام به انجام عمل‌های غیر اورژانسی نکنند.

دکتر قریشی در پایان تاکید کرد: البته با تمهیداتی که برای ایجاد بخش ایزوله در بیمارستان اختر به عنوان مرکز ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده‌ایم امکان انجام عمل جراحی برای بیماران کرونایی که دچار شکستگی شده اند نیز فراهم است.

منبع : خبرگزاری ايسنا