۲
 
کد مطلب: 58361
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
برخی از هنرپیشه های کشورمان ابزار تاسف خود را نسبت به فوت ثریا حکت در صفحه اینستاگرام خود نشان دادند.
واکنش اینستاگرامی برخی هنرمندان نسبت به فوت ثریا حکمت
 
ایران خبر- آذر مهدی‌قلی‌خانی با نام هنری ثریا حکمت (زاده ۴ آذر ۱۳۳۲ در خوی - درگذشته ۲۰ فروردین ۱۳۹۵) بازیگر سینما و تلویزیون اهل ایران بود. او بازی در سینما را از سال ۱۳۵۳ با فیلم «ناجورها» به کارگردانی سعید مطلبی شروع نموده است.

او امرداد ۱۳۹۳ در سن ۶۱ سالگی خود اعلام کرده بود که در نهایتِ تنگدستی زندگی می‌کند. طوری که قادر به تأمین ودیعه مسکن خود نیست و مدتی بعد در چادر زندگی خواهد کرد. ثریا حکمت که روزگاری ستاره‌ای در سینمای ایران بود حال، حتی توان پرداختِ هزینه درمان دندان‌های خود را نیز ندارد. او به نقل از خودش، در مراجعه به وزارت ارشاد حتی خواستار پیش‌خریدی قبرش در قطعه هنرمندان برای فروشش در زمان حیات برای گذران زندگی، تقاضا داده بود. عده‌ای از مردم در پی انتشار دردنامه او خواستار کمک به این هنرمند شده بودند. وی با بیان اینکه در وضعیت مالی خیلی بدی به سر می‌برد گفته بود: بعد از ۳۵ سال کار و ۶۱ سال سن، من را به‌عنوان پیشکسوت قبول ندارند. درنتیجه از چندی دیگر در چادر زندگی می‌کنم.

ثریا حکمت، صبح دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵، بر اثر سکته مغزی، به کما رفت. گفتنی است؛ ثریا حکمت در اوایل سال ۱۳۹۵ به دلیل مسمویت دارویی به بیمارستان منتقل شده بود که با بهبود نسبی شرایطش ترخیص شد اما بامداد ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۵ به دلیل تشنج بار دیگر به بیمارستان منتقل شد و به کما رفت.

ثریا حکمت بازیگر سینما و تلویزیون صبح دیروز در بیمارستان طالقانی تهران دار فانی را وداع گفت.

اهالی هنر و بازیگران سینما و تلویزیون در اینستاگرام خود با پست های تاثر برانگیز به ابراز همدردی پرداختند.

الهام پاوه نژاد درصفحه اینستاگرام خود نوشت: بار ديگر مرگ مسافر ديگري با خود برد. ثريا حكمت در نهايت تلخي و تنهايي درگذشت... به دخترشون تسليت ميگم... روحشان قرين رحمت. كاش فراموش نكنيم مرگ چقدر نزديك است شايد.
پرویز پرستویی هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: ثریا حکمت ،بازیگر سینما وتلویزیون ،بازیگر سریال مرد اول وفیلم سینمایی ای ایران ساخته استاد ناصر تقوایی وکلی فیلم سینمایی دیگر ،در گذشت روحش شاد.
متاسفانه بازیگر به این خوبی در فقر مطلق دار فانی را وداع گفت .ومتاسفانه سال ها از او بیخبر بودیم وبعد از مرگش بیادش افتادیم. این وداع را به دختر بازمانده اش تسلیت میگویم .چه خوب است که در حیات هنرمندان بفکرشان باشیم نه در حال مرگ به سراغشان برویم.
هومن برقنورد هم در صفحه اینستاگرامش نوشت: ثريا حكمت درگذشت مونا مجتهدی دختر این بازیگر فقید ضمن اعلام این خبر گفت: متاسفانه دقایقی پیش از بیمارستان تماس گرفتند و اعلام کردند مادرم صبح امروز (جمعه، 20 فروردین) از دنیا رفته است.
ثریا حکمت با نام اصلی آذر مهدی قلی‌خانی متولد 1332 در خوی بود که پس از اخذ مدرک منشی‌گری از اوایل دهه 50 فعالیت بازیگری‌اش را آغاز کرد که تا اواخر دهه 80 ادامه داشت.
این بازیگر بیش از یک دهه بود که فعالیت بازیگری نداشت و در سال‌های اخیر با مشکلات معیشتی زیادی مواجه بود.حکمت که در اوایل سال جدید به دلیل مسمومیت دارویی به بیمارستان منتقل شده بود با بهبود نسبی شرایطش ترخیص شده بود ولی بامداد 16 فروردین‌ماه به دلیل تشنج و لخته شدن خون بار دیگر به بیمارستان منتقل شد و به کما رفت.
سال 93، ثریا حکمت که در آن مقطع بازتاب وسیعی داشت از شرایط زندگی‌اش گله کرد و پس از آن برخی‌ به او وعده‌ حمایت دادند.
شبنم مقدمی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «اي ايران»ش را خوب به ياد دارم. و زيباييِ بكرش را. و اندوه دلتنگي اش را. آرام بگيرد در آغوش ِ امنِ پروردگار . ثريا حكمت ،بازيگر سينما و تلويزيون، امروز ،درگذشت.
بهاره رهنما در صفحه اینستاگرامش نوشت : خانم ثريا حكمت عزيز به ديار باقي شتافت،روحشون شاد و اميدوارم خداوند به دختر گل و باز ماندگان ايشون صبر بده، ايشون مهربان ،ساده ،هنرمند و مادر دليوري بودند كه سال ها بود با مشكلات زندگي و سلامتي دست در گريبان بودند.
آرام جعفری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بانو ثريا حكمت،كه در دهه ٦٠ و ٧٠ فيلم‌ها وسريال‌هاى به ياد موندنى رو بازى كردن، در فراموشى كامل جامعه به ديار باقى شتافت. روحش شاد و يادشان گرامى باد.
 
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۰۸:۵۲:۰۸
روحش شاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۱۰:۲۵:۱۲
بنده خدا سخت زندگی کرده

روحش شاد باشه