۲
 
کد مطلب: 47799
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۳
تیترهایی مانند:« رضازاده از فهرست رکوردهای دنیا پاک شد»، «تمام رکوردهای رضازاده شکسته شد» و «رکوردرضازاده شکست شد»و ... در تیتر رسانه ها به نظر می رسد که هیچ کس با حسین رضا زاده و قهرمانی اش همذات پنداری نکرده، راستش انگار کسی ناراحت نیست که عنوان قوی ترین مرد از دست یک ایرانی بیرون آمده.
 
به گزارش ایران خبر، مرداد 94 ،خداحافظی حسین رضازاده از المپیک آنقدر باورنکردنی بود  که ویکتورز شرباتیس قهرمان وزنه‌برداری فوق‌سنگین جهان در سال 2007 و اصلی‌ترین رقیب حسین رضازاده در بازی‌های المپیک از شنیدن خبر خداحافظی رضازاده و انصراف از بازی‌های المپیک پکن شگفت‌زده شده و باورنکرد.
 
 اما ماجرای قهرمانی اش هم برای ایرانی ها خاطره ای شیرین است ،فقط 23 سال اش بود. جوان برومند خوش قد و بالا و البته دوست داشتنی. هیکل اش شاید خیلی شبیه ورزشکارها نبود که هم شکم بزرگی داشت و هم پر و پای گوشت آلودی اما اینقدر صورت اش دوست داشتنی بود که همه عیب و ایرادهای بدن غیرورزشکاری را می پوشاند.نه کسی صدایش را شنیده و نه دست ها و پاهای محکم اش را دیده بودند.
 
موهای چتری، صورت گرد و لبخندی طولانی زمان وزنه زدن. همه این مشخصات خوب و بد در یک ثانیه به مشخصات قهرمان مردم ایران زمین تبدیل شد. عصرایران در این باره نوشت:وقتی که وزنه را بالا آورد  و روی سینه گذاشت و روی سرکشید . پسر اردبیل ، همان لحظه که فریاد می زد:«یا اباالفضل» و لبخندی دوست داشتنی هم داشت قلب مردم را تسخیرکرد. 
 
این تازه آغاز ستارگی اش بود. او وزنه می زد طلا می گرفت و خودش و پرچم ایران را بالا می کشید. همان روزها بود که مردم ایران را به شکست نخوردن عادت داد.
 
همان مردمی که به سرخوردن وزنه از روی دست وزنه بردارهایشان عادت داشتند ، وقت مسابقات آسیایی ، جهانی و المپیک میخ تلویزیون می شدند تا دوباره هنرنمایی اش را ببینند. ببینند که با یا ابالفضل وزنه را روی پاهای محکم و دست های استوارش بالا می برد و پایین نمی اندازد. حالا 15سالی از آن روزها می گذرد. 15 سال پس از اولین مدال طلای المپیک او امروز یکی از پر افتخاترین ورزشکاران ایران است. 8 مدال طلای جهانی و المپیک و رکوردی ماندگار که یک روس آن را زد و از رضا زاده رد شد.
 
*در این 15 سال چه چیزهایی تغییر کرد؟

این بین در این 15 سال اما یک چیزهای بزرگی تغییر کرده است. پسر اردبیل 37 ساله شده و حالا عضویتی هم در شورای شهر تهران پیدا کرده است. چیزهایی که همه می دانند و کسی به روی خود نمی آورد . از ماجرای املاک رابینسون بگیر تا داستان پیشنهاد تابعیت ترکیه و بحران دوپینگ و ..... 15 سال پس از اولین مدال طلا پس از اولین افتخار آفرینی چیزهای بزرگی در مورد قهرمان دل های مردم تغییر کرده. خبر شکسته شدن رکورد او در رسانه های عمومی با تیترهای قابل توجهی منتشر می شود.
 
تیترهایی مانند:« رضازاده از فهرست رکوردهای دنیا پاک شد»، «تمام رکوردهای رضازاده شکسته شد» و «رکوردرضازاده شکست شد»و ... در تیتر رسانه ها به نظر می رسد که هیچ کس با حسین رضا زاده و قهرمانی اش همذات پنداری نکرده، راستش انگار کسی ناراحت نیست که عنوان قوی ترین مرد از دست یک ایرانی بیرون آمده.
 
یک جای کار خراب است، معادلات و اعداد و ارقام جایی همخوانی ندارند. محبوب ترین ورزشکار 15 سال قبل با این همه افتخار چطور به چنین شرایطی دچار شده؟ جواب این سوال را لابد بهتر از همه خود حسین رضا زاده می داند.
 
شاید بد نباشد همه داستان ها و حاشیه های این چند سال را مرور و یک جواب برای ما پیدا کند. جواب برای اینکه با قهرمان ما در 15سال قبل چه کرده ؟ چه بلایی بر سر آن جوان 23 ساله محبوب المپیکی آورده که 8 مدال جهانی و المپیک هم مردم را راضی نمی کند در کنار او ناراحت باشند.

 
عنوان قوی ترین مرد از دستانمان خارج شده و خدا کند که به زودی توسط سلیمی ها وحسینی ها باز هم دست خودمان باشد. اما این وسط آقای رضازاده هم باید جواب پس بدهد. باید بگوید که با آن پسر محبوب اردبیلی چه کار کرده است؟

*واکنش رضا زاده به پاک شدن نامش
 
رضا زاده  خود در واکنش به این اتفاق گفت: من افتخار می‌کنم در زمان مدیریتم در فدراسیون وزنه‌برداری، سه وزنه‌بردار (بهداد سلیمی، سجاد انوشیروانی و بهادر مولایی) پرورش یافتند که توانستند مدال جهانی و المپیک را کسب کنند.

رئیس پیشین فدراسیون وزنه‌برداری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه به فکر این است فرزندش رکوردهای دسته فوق سنگین را به نام خود به ثبت برساند، تصریح کرد: قبلا که این موضوع را گفتم این طور برداشت کردند که حسین رضازاده نمی‌خواهد کسی جز پسرش رکوردهایش را بشکند. خدا را شکر الان شخص دیگری آمد و رکوردهای من را زد تا دیگر از این حرف‌ها نباشد.

 البته من به عنوان پدر دوست دارم که فرزندم در رشته وزنه‌برداری عنوان‌های من را تکرار کند اما ابوالفضل اکنون 11 سال دارد و بعد از دو سال دیگر باید وارد وزنه‌برداری شود. حالا اصلا باید ببینیم می‌خواهد در دسته فوق سنگین وزنه بزند و یا اصلا وزنه‌بردار خوبی خواهد شد یا خیر.
 
اما به نظر می رسد که این صحبتها  چندان کسی را قانع نکرده است و هنوز ته دل این مردم این ظن وجود دارد که رضا زاده  آنقدر نگذاشت امثال حسینی ها رکوردش را بزنند  که این رکورد از ایران پر کشید.

*حسینی : هیچ وقت رضا زاده را نمی بخشم!

پس از اینکه رکورد حسین رضازاده توسط لوچف شکسته شد، دیروز بسیاری به یاد سعید علی حسینی افتادند.
هر چند شاید سعید علی‌حسینی را این روزها دیگر کسی به خاطر نیاورد اما وزنه‌بردار سابق تیم‌های ملی جوانان و بزرگسالان ایران که هنوز هم رکورددار وزنه‌برداری دسته سنگین‌وزن در رده جوانان دنیاست، کسی بود که می توانست رکورد رضازاده را بکشند و یا حفظ کند که این رکورد در اختیار یک ایرانی بماند.

هر ۶ رکورد یک‌ضرب، دوضرب و مجموع جوانان و بزرگسالان جهان در این دسته متعلق به ایرانی‌ها بود. اما علی‌حسینی با ۲۰۶، ۲۴۵ و ۴۵۱ کیلوگرم همچنان رکورددار جوانان جهان است و بهداد سلیمی با ۲۱۴ رکورددار یک‌ضرب، حسین رضازاده با ۲۶۳ و ۴۷۲ کیلوگرم رکورددار دوضرب و مجموع مسابقات جهانی بود که لوچف این رکورد را شکست.


 
 علی‌حسینی پس از شکسته شدن رکورد رضازاده، زیاد حال نداشت و خوشحال هم نبود اما به نود گفت: «هنوز هم باورم نمی‌شود که از وزنه‌برداری محروم شده‌ام. این روزها باید دوران اوج و طلایی من می‌بود اما رضازاده خرابش کرد. رضازاده برخلاف گفته‌هایش هیچ‌گاه دوست نداشت رکوردهایش شکسته شود.»

*نام رضازاده حذف شد اما نام حسینی من هنوز هست!

علی حسینی که ناراحت بود ادامه داد:« رضازاده زورش به من رسید، اما فکر اینجایش را نمی‌کرد که یک روس بیاید و رکوردهایش را بشکند. حالا دیگر او از لیست رکوردداران خارج شده اما نام من همچنان میان رکوردداران باقی مانده است.

هیچ‌گاه نمی‌توانم او را ببخشم و هیچ وقت هم او را نمی بخشم. او اگر می‌خواست می‌توانست مانع محرومیت مادام‌العمر من بشود. من هیچ‌گاه به دنبال دوپینگ نبودم و در یک سیستم از قبل مشخص شده با این مشکل روبه‌رو شدم. آینده من را خراب کردند.

وی که نمی خواست بیشتر از این صحبت کند در حالیکه بغض داشت گفت:« امیدوارم بهداد سلیمی برای المپیک با آمادگی برگردد و بازهم رکوردها را برای ایران ثبت کند.»

نکته عجیب هم این است که در شبکه های اجتماعی بسیاری از اینکه رکورد رضازاده شکسته شده خوشحال بودند. این ماجرا به بررسی های بیشتری هم نیاز دارد.
 
اکنون برخی آن رضا زاده محبوب را درگیر سیاست و مسائل اقتصادی می دانند و دیگر کمتر کسی برای شکسته شدن رکورد آن قهرمان اسطوره ای تاسف می خورد.
 
 
اگاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۱۰:۳۳:۲۲
....خدا به رضا زاده ، امیدوارم تو همین دنیا جواب .......هاشو بگیره
 
Hassa
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۲۰:۳۶:۳۵
کی گفته کسی از شکسته شدن رضا زاده ناراحت نیست. چرا از خودتون حرف درمیارید؟ من که میدونم برای چی با رضازاده لج کردی.. چشم نداشتین ببینین از احمدی نژاد حمایت کرد. از همون روز باهاش لج افتادین