کد مطلب: 156296
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۷
این روزها همه شاهد این موضوع هستیم که برخی از پدر و مادرها بدون هیچگونه فکری برای سلامت فرزند خود صرفا برای نوعی پز دادن می خواهند تاریخ تولد فرزندشان رند یا لاکچری باشد
 
افکار پوسیده تاریخ تولد رند برای نوزاد رقم می زنند
این روزها همه شاهد این موضوع هستیم که برخی از پدر و مادرها بدون هیچگونه فکری برای سلامت فرزند خود صرفا برای نوعی پز دادن می خواهند تاریخ تولد فرزندشان رند یا لاکچری باشد. آیا واقعا رندی تولد برای فرزند اهمیت دارد یا نوع تربیت و پرورش فرزند؟ 

متاسفانه بسیاری از پدر و مادرها از تربیت فرزند غافل شده اند و بیشتر حواس شان به مسائل حاشیه ای است. واقعا با این افکار پیش پاافتاده می شود فرزند تربیت کرد؟ مادری که فکرش فقط رندبودن تاریخ تولد است تا هر سال جشن لوکس و لاکچری برگزار کند چه می توان گفت! اگر مشکلی برای سلامت فرزند شان رخ دهد روزی هزاران بار خود را که نه فرزند را لعن و نفرین می کنند ای کاش نبودی که تمام جوانی صرف تو شد غافل از این که سلامت فرزندش قربانی حماقت خودش شده است.

قطعا خانواده هایی که برای رند بودن تاریخ تولد تلاش می کنند از نظر مالی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارند چون طبق انتشار اخبار در برخی از رسانه ها دیده شده مبلغ 130 میلیون تومان بابت رزرو اتاق سزارین برای تاریخ 9/9/99 پرداخت شده است. حال باید دید چرا این حجم از تجمل گرایی و لاکچری بودن در جامعه نمایان شده است؟ چرا ارزش ها به ضد ارزش تبدیل شده است؟ آیا به دنیا آمدن فرزند سالم بهتر است یا تاریخ تولد رند برای سالی یکبار پز دادن برای جشن تولد!

شاید این پدر و مادرها تصورشان بر این است چون وضعیت مالی بسیار خوبی دارند باید هر کاری که در توان شان هست برای فرزند خود انجام دهند حتی دخالت در تغییر تاریخ تولد!
زندگی لوکس و لاکچری بودن به نوعی بلای جان افراد جامعه شده و دغدغه اصلی مردم مرفه است. صرفا هم این افراد ثروتمند و مرفه برای پز دادن و به رخ کشیدن زندگی تجملاتی و لوکس خود به  دیگران غرق در ظواهر زندگی شده اند و وقت خود را برای خاص بودن و لاکچری شدن سپری می کنند.
 

برای نوع جنسیت هم مد شده است جشن و دورهمی می گیرند تا جنسیت فرزند را اعلام کنند. جشن تعیین جنسیت کمی قابل هضم است چون ضرری به نوزاد وارد نمی کند و صرفا جنبه چشم و هم چشمی دارد. اما تغییر و دخالت در تاریخ تولد نوعی خودخواهی فاجعه آمیز است که در حق فرزند می شود چرا که در بسیاری از موارد سلامت نوزاد به خطر می افتد و اثرات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

نمی دانیم چرا برخی از والدین اصرار به انجام کار اشتباه و خطرناک دارند. واقعا داشتن فرزند سالم با تربیتی خوب بهتر است یا فرزندی ناسالم با داشتن تاریخ تولد لاکچری حسن خاصی به حساب می آید؟! چرا به عاقبت کار اشتباه شان فکر نیم کنند؟ چرا مغزهایشان پوچ و توخالی شده است؟ واقعا لاکچری بودن تا این حد ارزش دارد که به داشتن فرزندی که از نظر جسمی مشکل داشته باشد راضی می شوند؟ شاید فکر می کنند باز هم پول مشکل شان را حل کند اما همیشه پول مشکل گشا نیست گاهی عقل و فکر به انسان کمک می کند تا بهتر زندگی کند.
 
در ادامه توصیه چند پزشک را می خوانید؛
این تصمیمات اشتباه به جز عوارض هیچ‌چیز دیگری به همراه ندارد
از طرفی یک متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ طب مادر و جنین در این‌باره می‌گوید: "در صورت سلامت کامل مادر و جنین، تکامل نهایی جنین به حدود 40 هفته زمان نیاز دارد و گاهی ممکن است تا 42 هفته هم طول بکشد". اما متاسفانه چندسالی است که در کشور ما خانواده‌ها در مدت زمان حاملگی دخالت می‌کنند و به خواست خودشان آن را تغییر می‌دهند و از قبل برای تاریخ دقیق تولد نوزاد در یک روز خاص مثل 9/9/99 حساب و کتاب می‌کنند.  دکتر "شیرین نیرومنش" درباره عوارض این نوع زایمان‌ها گفته که "این تصمیمات اشتباه به جز عوارض هیچ‌چیز دیگری به همراه ندارد. با تاخیر انداختن زایمان، ممکن است جفت پیر شود و جنین با کمبود اکسیژن مواجه شود. یا ممکن است عقب انداختن زایمان در مادرانی که قبلا سزارین داشته‌اند، پارگی رحم را به دنبال داشته باشد. کم وزنی، نارس بودن ریه‌ها و مشکلات تنفسی برخی از عوارض زایمان‌های زود یا با تاخیر است که هم به نوزاد و هم به روح و روان خانواده‌ها آسیب می‌زند".
 

تجربه‌های تلخ
طی سال‌های اخیر تمایل خانواده‌ها به این تاریخ‌ها بیشتر شده و تعداد تولد‌ها در این روز‌ها بیشتر از حد معمول بوده است. مانند این تاریخ‌ها که طبق خبرها، تعداد زایمان‌ها در آن‌ها حداقل دو برابر تعداد روز‌های عادی بوده است.
  • ۹۸/۸/۸: ۵۲۴۲ نوزاد
    ۹۷/۷/۷: ۲۱۸۷ نوزاد (تعداد تولد‌های ثبت شده در ثبت احوال طی ۴ روز از ۱۵ روز مهلت قانونی)
    ۹۶/۶/۶: ۵۶۸۰ نوزاد
    ۹۵/۵/۵: ۶۰۱۳ نوزاد
    ۸۸/۸/۸: ۴۱۹۵ نوزاد
امید داریم این فرهنگ اشتباه که در جامعه رواج پیدا کرده است یعنی لاکچری بودن شان و شخصیتی برای انسان بودن است تغییر پیدا کند. درست زندگی کردن خیلی بهتر از این است که مدام در حال نقش بازی کردن باشیم و چشم و هم چشمی داشته باشیم.

گزارش تلفیقی از: مه جبین محمدی