کد مطلب: 60394
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۵
آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۵ صبح امروز در حالی برگزار شد که حضور والدین و استرس بی حد آنان پشت درب حوزه‌ها بیش از هر مساله دیگری نظرها را جلب کرد.
 
به گزارش ایران خبر، در صبح پنج‌شنبه‌ای که به دلیل تعطیلی روز عید مبعث خلوت‌تر از روزهای دیگر به نظر می‌رسید، خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف محل برگزاری آزمون‌ کارشناسی ارشد با حضور والدین و خانواده‌های داوطلبان به محل دعا و نیایش بدل شده بود. حضور پرشمار والدین و نگرانی و استرس آن‌ها نظر عابران را جلب می‌کرد، شاید هرساله بیشتر برای کنکور کارشناسی، والدین اینگونه فرزندانشان را همراهی می‌کردند و تا این اندازه استرس داشتند.
 

نزدیک ساعت هشت صبح بود که برای بازدید رئیس سازمان سنجش از پردیس شهید شرافت دانشگاه فرهنگیان به این حوزه امتحانی رسیدم، مادران و پدران نگران و امیدوار، تسبیح به دست دعا می‌خواندند و از خداوند می‌خواستند که فرزندشان در آزمونی که شاید مرحله مهمی در زندگی‌اش باشد، موفق شود.
آنقدر هیجان داشتند که با دیدن هر داوطلبی حتی اگر فرزند خودشان هم نبود جلو رفته و او را به آرامش در آزمون دعوت می‌کردند و برایش آرزوی موفقیت داشتند.
به نظر می‌رسید حتی استرس مادران از فرزندان نیز بیشتر است تا جایی که داوطلب کنکور پیش از ورود به حوزه به والدینش روحیه می‌داد.
برخی از والدین فرزندانشان را از زیر قرآن رد می‌کردند و برخی دیگر با نوازش فرزندشان سعی داشتند استرس را از او دور کنند.
برخی از والدین معتقدند که استرس مادرها و پدرها از فرزندان بیشتر است.
 
داوطلبان قبل از ورود به حوزه از آرزوهایشان می‌گفتند و حتی علت حضور بی سابقه و استرس والدینشان را در این می‌دانستند که شاید این روزها باید برای تحقق آررزوهایشان دارای مدارک بالاتری را داشته باشند و والدین نیز در انتظار قبولی فرزندانشان در مقاطع بالاتر تحصیلی هستند.
باوجود تاکیدات روزهای اخیر مسئولان سازمان سنجش بر حضور به موقع در حوزه آزمون باز هم برخی دیر به حوزه رسیدند، رئیس دانشگاه با استرس از نگهبانان و مراقبان می‌خواست که سکوت جلسه برهم نریزد.
با یک نگاه ساده به محوطه حوزه‌های امتحانی و مشاهده خانواده‌هایی که نگران در پشت درهای بسته سالن‌های امتحانی چشم انتظار فرزندان خود هستند و هر کدام به نوبه خود برای فرزندشان آرزوی موفقیت می‌کنند، می‌توان اهمیت این آزمون را درک کرد.
زمان بازدید می‌توان متوجه استرس داوطلبان شد، زمانی که فردی نزدیک صندلی‌شان می‌شود گویی استرسشان بیشتر می‌شود.
خیلی ها با اعتماد به نفس تمام غرق پاسخنامه هستند و حتی حضور خبرنگاران و مسئولان بازدیدکننده هم توجهشان را جلب نمی‌کند اما برخی دیگر در حال بازی با مداد هستند یا خیره به زمین نگاه می‌کنند.
زمان کنکور از همان زمان‌هایی است که عقربه‌ها عجله دارند و گویی می‌دوند، آزمون که به پایان می‌رسد داوطلبان با خروج از حوزه برگزاری آزمون در آغوش خانواده‌هایشان قرار می‌گیرند و والدین نیز پس از بیان خسته نباشید از آن‌ها در مورد سوالات می‌پرسند.
یکی از سهل بودن سوالات می‌گوید و دیگری از نحوه سوالات گلایه دارد.
یکی می‌گوید هر کس خوانده بود سوالات را به راحتی جواب داد و یکی حتی از سازمان سنجش تشکر می‌گوید نحوه طراحی سوالات و زمان آن بسیار خوب بود.
در این میان والدین که گویا استرسشان کمتر شده به داوطلبان خسته نباشید می‌گویند و برای فرزندانشان آرزوی موفقیت می‌کنند.
ولی استرس داوطلبان کنکور با تمام شدن آزمون به پایان نمی‌رسد و به دنبال زمان اعلام نتایج آزمون هستند.
نتایج اولیه آزمون نیمه دوم خرداد و نتایج نهایی دهه دوم شهریورماه اعلام می‌شود و داوطلبان تا آن زمان باید در انتظار اعلام نتایج خود باشند.
منبع : فارس