کد مطلب: 51187
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۶
سری جدید «شب کوک» در شبکه «نسیم» می خواهد در ساعت پخش همزمان، نظر مخاطبان یک برنامه جنجالی را به خود جلب کند.
به گزارش ایران خبر، سری اول «شب کوک» نقص های زیادی داشت و انتقادات زیادی را متحمل شد. گلایه های زیادی شد و خیلی ها اعتقاد داشتند که اصلا در حد و اندازه های یک مسابقه خوانندگی استاندارد نبوده. حالا با پایان سری اول این برنامه، «شب کوک» با تغییرات گسترده و دکور و لوکیشنی جدید در آخرین مراحل تولید و ضبط سری دوم است. در سری جدید، اتفاقات زیادی در محتوا و کیفیت این برنامه رخ داده. خود مسئولان شبکه «نسیم» هم امیدوار شده اند که یخ یک برنامه دیگرشان هم مثل «خندوانه» بگیرد و به قول معروف بترکاند.
 
حمله مسابقه خوانندگی داخلی به استیج شبکه ماهواره ای

این یک مبارزه است؟
حتما شما هم تاکنون در منزل همسایه تان که ماهواره دارد، تیزرها و تبلیغات گسترده برنامه ها و مسابقات خوانندگی شبکه های مختلف ماهواره ای را دیده اید. از کانال «تی وی پرشیا» و مسابقه خوانندگی معروفش بگیر تا «استیج»، برنامه تازه شبکه «من و تو» که پس از برگزار نشدن دوره های جدید برنامه «آکادمی»، قرار است با سر و صدای فراوان روی آنتن برود و چشم بینندگان ایرانی را به سوی خود برگرداند. تبلیغات خوش رنگ و لعاب و شعارهای وسوسه کننده این شبکه ها که بارها و بارها با جملاتی چون «با حضور در این برنامه صدای تان را به گوش جهان برسانید»، قصد دارد علاقه مندان به موسیقی و خوانندگی را تحت تاثیر قرار دهد. 

البته این برنامه ها محصولات و چهره های زیادی را در سال های گذشته به جامعه موسیقی ایران معرفی کرده اند. شهرام شکوهی، رحمان، مهران آتش|، امیرحسین و ... چند تن از این چهره ها هستند. پس از جلب توجه این قبیل شوهای تلویزیونی سرانجام رسانه ملی هم از خر شیطان پیاده شد و هر چند با ایرادات فراوان ولی در قدم اول با «شب کوک» توانست خودی نشان دهد.

حالا برای دور دوم این برنامه که قرار است از روزهای آینده روی آنتن برود، برنامه ریزی تبلیغاتی پرحجمی تدارک دیده شده است و به نظر می رسد با توجه به همزمانی «شب کوک» و «استیج» شبکه «من و تو» جدال خاموش شبکه های داخلی و خارجی برای جلب رضایت مخاطب موسیقی، رقابت جالبی را شاهد باشیم.

به زمان احتیاج داریم
هادی و مجید دمیرچی تهیه کنندگان جوان «شب کوک» به رغم قبول ضعف های سری اول «شب کوک» می گویند: ««شب کوک» در شروع، برنامه ای تحلیلی بود که با حضور چهره های موسیقی و جذابیت های بصری در چارچوب قوانین شبکه نسیم تولید شد. آیتمی مثل «تازه نفس» هم بود که به معرفی خواننده هایی می پرداخت که مردم شناختی از آنها نداشتند و حالا در این برنامه با آنها آشنا می شدند. 
 
حمله مسابقه خوانندگی داخلی به استیج شبکه ماهواره ای

مضامین ارزشی هم در معرفی هنرمندان دخیل بود و می توانست طیف مخاطبان موسیقی را گسترش دهد. در بخش دوم هم با توجه به اینکه مدت ها بود دغدغه تولید برنامه ای در حوزه موسیقی را داشتیم که به شکل مسابقه خوانندگی باشد ولی آکادمی تلقی نشود، با یک تیم فکری نشستیم و برنامه ریزی هایی انجام دادیم. با توجه به بعضی محدودیت ها، عملی کردن این سوژه کمی سخت بود ولی با اتخاذ برخی سیاست ها توانستیم در سری دوم برنامه، مسابقه خوانندگی را آغاز کنیم و این شروع و پیش زمینه ای باشد برای سری های بعدی که در حال تولید آنها با محتوا و کیفیت بسیار بالاتر هستیم. قطعا در روزهای آینده که روی آنتن می رویم، شاهد این اتفاقات ویژه و بکر خواهید بود.»

باتجربه شده ایم
باربد بابایی (مجری «شب کوک») هم مثل تهیه کننده این برنامه اعتقاد دارد این قبیل برنامه ها به زمان احتیاج دارند تا تیم تولید اثر بتوانند با خیالی راحت، نسبت به رفع نقایص کار تصمیم بگیرند: «برنامه نود با آیتم ها و بخش های مختلف اش پس از سال ها آزمون و خطا و کسب تجربه توانسته در موقعیت و محبوبیت کنونی اش قرار بگیرد یا مثلا برنامه ماه عسل که پس از سال ها توانسته خودش را پیدا کند و حالا جزو برنامه های پربیننده سینما است. حالا پس از سی و خرده ای سال، یک برنامه موسیقی با این شمایل آغاز به کار کرده و در حال پیش رفتن است. قطعا باید کمی زمان داد تا بتواند مسیرش را پیدا کند. وجود برخی محدودیت ها هم که دیگر طبیعی است و ما سعی کرده ایم در بهترین حالت ممکن آن را پیش ببریم.»
 
حمله مسابقه خوانندگی داخلی به استیج شبکه ماهواره ای

فریدون آسرایی شب کوک استعدادهای موسیقی را شناسایی می کند
فریدون آسرایی، مهدی یغمایی، پوریا حیدری و فرهاد برنجان تیم داوری برنامه شب کوک را تشکیل می دهند. تیمی سرشناس و نام آشنا که جزو باسوادها و محبوب های حوزه موسیقی در کشور هستند. با وجود تمام انتقادهایی که از سری اول این برنامه می شد، تیم داوری برنامه «شب کوک» بخشی بود که توانسته بود بخشی از سلایق را راضی نگه دارد.

فریدون آسرایی از این جمع بهترین گزینه برای گفتگو درباره برنامه و هدف گذاری های آن است: «همه می دانیم مبدا این قبیل شوهای تلویزیونی و مسابقات خوانندگی برنامه «آمریکن آیدل» آمریکا است. به مرور و با همه گیری این برنامه و پرمخاطب شدن اش، همه شبکه های مهم و حتی شبکه های پربیننده بسیاری از کشورهای جهان نیز به ساخت چنین مسابقات و شوهایی با محوریت موسیقی و مسابقات خوانندگی اقدام کرده اند، مثل عرب آیدل، ترکیه و بسیاری از کشورهای اروپایی، این موج به مرور فراگیر شد و حتی در بسیاری از مواقع زمینه ساز معرفی چهره ها و خوانندگان جوان و با استعدادی شد که پس از معرفی و محبوبیت در این مسابقات، توانستند خیلی زود به ستاره هایی پول ساز تبدیل شوند. 
 
حمله مسابقه خوانندگی داخلی به استیج شبکه ماهواره ای

«شب کوک» به تبعیت از این قبیل اتفاقات و با الگوبرداری از آنها و رعایت تمام استانداردهای فرهنگی کشور، برای شناسایی استعدادهای موسیقی کشور روی آنتن می رود و سعی دارد شرایط را برای شناساندن چهره های جدید موسیقی به علاقه مندان این حوزه فراهم کند.»

باید دید سری دوم «شب کوک» می تواند استانداردهای بالاتری را به نمایش بگذارد و رقیب لندنی اش را ناک اوت کند یا همچنان در چنبره محدودیت ها و عدم حرفه ای گری می ماند و نیاز به تجاربی باز هم بیشتر خواهد داشت.

منتظر باشید
حالا که این گزارش را خواندید و در چند و چون این برنامه قرار گرفتید، اگر صدایی دارید و علاقه ای به خواندن، اصلا نگران نباشید و فکر این را هم نکنید که فرصت را از دست داده اید و دیگر نمی توانید در این برنامه حضور داشته باشید.

سری دوم «شب کوک» که این روزها قرار است روی آنتن برود، برای سال آینده دور جدید ثبت نام از هنرجویان موسیقی را آغاز خواهد کرد و شما می توانید با پیگیری روند ثبت نام در دور جدید این برنامه، وارد این شوی خوانندگی شوید. کافی است شب ها حدود ساعت 21 شبکه نسیم را ببینید و در جریان نوع ثبت نام و کم و کیف برگزاری این برنامه قرار بگیرید.
منبع : هفته نامه تماشاگران امروز