کد مطلب: 43878
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۰
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، با بیان اینکه شهروندان برای اطمینان از صحت عمل مراکز فروش اقساطی خودرو (لیزینگ) از سایت بانک مرکزی یا شرکت‌های خودروساز استعلام کنند، تصریح کرد: صرف داشتن شماره ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها، مجوز فعالیت لیزینگ خودرو نیست، بلکه برابر قانون مجوز بانک مرکزی نیز لازم است.
شایع‌ترین روش‌های کلاهبرداری که پلیس مطرح کرد
 
ایران خبر- سرهنگ رهبریان، درباره کلاهبرداری‌های شایع گفت: عمده کلاهبرداری‌ها در پوشش فروش مال غیر، پیش‌فروش آپارتمان و خودرو، امور بازرگانی و تجاری و همچنین انجام امور اداری، اجاره مال غیر و درصد بسیار ناچیزی کاریابی و استخدام، فروش اجناس بدلی و تقلبی و به صورت محدود رمالی و فالگیری است.

وی با بیان اینکه یکی از شیوه‌های مرسوم کلاهبرداری در سال‌های اخیر، کلاهبرداری‌های تلفنی و پیامکی است، تصریح کرد: در این شیوه، کلاهبرداران از طریق تماس تلفنی با چرب‌زبانی، انجام مانورهای متقلبانه و انتساب خود به دستگاه‌های دولتی، نظامی و انتظامی درخواست خرید کالا یا خدمات را می‌کنند یا با ارسال پیامک برنده‌شدن در قرعه‌کشی مسابقات، مال‌باختگان را به پای دستگاه خودپرداز می‌کشانند و با گمراه‌کردن مردم حساب آنان را از طریق انتقال وجه به روش کارت‌به‌کارت خالی می‌کنند.

رهبریان روش‌های دیگر کلاهبرداران برای تصاحب غیرقانونی اموال و وجوه مردم را پیش‌فروش اقساطی خودرو و آپارتمان دانست و گفت: شهروندان باید قبل از هر اقدامی از مراجع ذی‌صلاح استعلام کرده و سپس اقدام به انعقاد قرارداد کنند. وی با بیان اینکه هم‌وطنان برای صحت عمل مراکز فروش اقساطی خودرو (لیزینگ) از سایت بانک مرکزی یا شرکت‌های خودروساز استعلام کنند، تصریح کرد: صرف داشتن شماره ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها، مجوز فعالیت لیزینگ خودرو نیست، بلکه برابر قانون مجوز بانک مرکزی نیز لازم است.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در ادامه اظهار کرد: عمده‌ترین گزارش‌ها در حوزه جعل، مربوط به اسناد و مدارک بانکی، جعل مدارک شناسایی پایه مانند کارت ملی و شناسنامه، اسناد مالکیت، قراردادها، قول‌نامه‌ها، اسناد و مدارک غیردولتی است.