کد مطلب: 36613
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۹
دبیر کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از دخالت شورای پول و رقابت در قیمت گذاری خودرو انتقاد کرد و گفت: دخالت در قیمت گذاری سبب بزرگتر شدن بازار سیاه خودرو می شود.
به گزارش ایران خبر به نقل از میزان محمد بیاتیان درباره نحوه نقش شواری پول و رقبت در قیمت گذاری خودرو اظهار کرد: از شورای پول و رقابت انتظار می رود در بحث قیمت گذاری صرفا دستورالعمل صادر کند، در غیر این صورت شورا برخلاف فلسفه وجود خود رفتار کرده است.

وی افزود: شورا باید موقعیتی را ایجاد کند که بازار خودرو از شرایط انحصار خارج شده و فضا و بازار رقابتی شود و تنها لازمه این امر، خروج شورا از فرآیند قیمت گذاری است.

قیمت خودرو باید بر اساس واقعیت بازار تعیین شود
دبیر کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت خودرو باید در شرایط رقابتی و در بازار تعیین شود.

میزان خرید مردم تعیین کننده قیمت خودرو
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: استقبال مردم از خودروها نشان می دهد قیمت خودرو باید چه میزان باشد.

بیاتیان گفت: در شرایط فعلی خریداران منتظرند تا شورای رقابت قیمت خودرو را تعیین کند و این مسئله باعث ایجاد بازار سیاه می شود.

بازار باید تعیین کننده قیمت باشد
وی تاکید کرد: دخالت در قیمت گذاری در هر بخشی تبعات و پیامدهای زیادی به دنبال دارد و فرقی نمی کند که این دخالت در بازار خودرو باشد یا محصولات غذایی، به طور کلی بازار باید تعیین کننده قیمت واقعی یک محصول باشد.

دبیر کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار ما این است که شرایطی فراهم شود تا قیمت گذاری ها واقعی باشد و به نوعی رفتار مردم و میزان استقبالش از یک کالا و محصول تعیین کننده قیمت باشد.

نظرسنجی بر خلاف واقعیت بازار
باتوجه به اینکه بازار خودرو در ماه های گذشته با رکود مواجه شده است و خرید و فروش خودرو به ویژه خودروهای صفر کم شده است اما دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نتایج نظرسنجی را منتشر کرده که نشان دهنده رضایت مشتریان از خدمات فروش خودروهای سواری در نیمه دوم سال گذشته است.