کد مطلب: 164052
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۴
اهواز- نماینده مردم بهبهان در مجلس بر جلوگیری و توقف ساخت سد ماورن۲ تأکید کرد و گفت: اگر وضعیت بارندگی در خوزستان کم است پس چرا سیر انتقال آب از خوزستان صعودی است؟
 

محمدطلا مظلومی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مسئولان ذی‌ربط گزارش خود را برای این بیان کردند که بگویند نبود نزولات آسمانی موجب این اتفاقات در خوزستان شده است ولی وقتی این موضوع را با جدول انتقال آب در سنوات قبل مقایسه کردم با یک پارادوکس مواجه شدم.

نماینده مردم بهبهان در مجلس بیان کرد: اگر وضعیت بارندگی در خوزستان به این شکلی است که مسئولان مربوطه دولت اعلام می‌کنند پس چرا سیر انتقال آب از خوزستان صعودی است؟

وی اضافه کرد: این اتفاقاتی که امروز در خوزستان ملاحظه می‌شود، نتیجه عدم پیش‌بینی تمهیدات لازم است که باید در سنوات قبل صورت می‌گرفت؛ اگر این‌چنین است چرا اکنون احداث سد آبریز به مارون دو در دولت مطرح است؟

نماینده مردم بهبهان در مجلس ادامه داد: سد مارون یک با دریافت هزاران میلیارد تومان از بانک جهانی، ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان را آبیاری می‌کند؛ همچنین این سد آب شرب شهرهای مختلف شرق خوزستان را از بهبهان، جایزان، جولکی، رامشیر تا تالاب شادگان در بر می‌گیرد ولی اکنون برخی از مسئولان اجرایی مقتضیات زمان و مکان را نمی‌شناسند و وقتی می‌بینند که خوزستان در هاله‌ای از التهاب فرو رفته است با مصاحبه‌های خود از احداث سد مارون دو خبر می‌دهند.

وی بیان کرد: سال گذشته حداقل سه جلسه با وزیر نیرو و معاونان وی داشتیم که گفتند در حال انجام مطالعه برای مارون دو هستند ولی مسئولان اجرایی امروز در اوج بحران خوزستان از اجرایی و عملیاتی شدن آن خبر می‌دهند غافل از اینکه این موضوع چه عواقب زیست محیطی به دنبال دارد و چه هزینه‌های هنگفتی هدر می‌رود.

نماینده مردم بهبهان در مجلس با بیان اینکه پیشنهاد می‌دهم که به وزارت نیرو دستور بدهید از مصاحبه مسئولان اجرایی برای ساخت سد مارون دو جلوگیری و پروژه ساخت سد را متوقف کنید، افزود: مردم بهبهان نجابت به خرج دادند چون فشار مضاعفی بر آنها وارد شده است.

نماینده مردم بهبهان در مجلس با اشاره به اینکه گزارش داده‌اند که ۶۶۲ روستا در خوزستان فاقد لوله‌کشی هستند و این در حالی است که تعداد ۳۱ هزار و ۵۷۳ نفر در این روستاها زندگی می‌کنند، گفت: تعداد ۴۴۷ روستای فاقد متولی در خوزستان وجود دارد و اکنون مشکل آب شرب کمتر از آب کشاورزی نیست؛ مردم به ستوه آمده‌اند و نمایندگان از سوز دل آنها فریاد می‌زنند.

منبع : خبرگزاری مهر