کد مطلب: 162786
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۰
معاونت اشتغال وزارت کار اسامی ۱۲ گروه شغلی و کسب و کار آسیب دیده از کرونا را که امسال نیز می‌توانند از مزایای بسته حمایتی کرونا بهره‌مند شوند، اعلام کرد.
 

به گزارش ایران خبر، بر اساس اعلام معاونت اشتغال وزارت کار، بسته حمایت از مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا در سال جاری تمدید شد.

این تمدید بر اساس مصوبه شماره دو هفتاد و یکمین جلسه ستاد ملی کرونا صورت گرفت و به موجب آن ۱۲ رسته کسب و کار به شدت آسیب دیده از کرونا مورد حمایت قرار گرفتند.

در راستای حمایت از صاحبان مشاغل و کسب و کارها در سال جاری، کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا، بسته جامع حمایت های اقتصادی مالی، بانکی و بیمه‌ای را برای سال ۱۴۰۰ تمدید کرد و بر اساس اعلام معاونت اقتصادی رئیس جمهوری با توجه به تبعات اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا در کشور که باعث شد از مشاغل و کسب و کارها دچار آسیب شوند، در کارگروه اقتصادی برای حمایت از کسب و کارهای آسیب از کرونا تصمیماتی اتخاذ و سال گذشته جمعا ۷۷ هزار میلیارد تومان اعتبار به صورت مستقیم و در قالب تسهیلات به افراد و خانوارها پرداخت شد.

بر این اساس صاحبان مشاغل و کسب و کسب و کارهای مشمول برای ثبت نام باید به سامانه https://corona-kara.mcls.gov.ir مراجعه و مراحل ثبت نام خود را دنبال کنند.

فهرست مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده مشمول حمایت های اقتصادی سال ۱۴۰۰ مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از بیماری کرونا عبارتند از:
۱. مراکز آموزشی، آموزشگاه ها و مهد کودک ها (به غیر از مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی)
۲. مراکز فرهنگی، هنری و رسانه ای (غیر دیجیتال)، موزه ها، سینماها و تئاترها
۳. مراکز تفریحی، باغ وحش ها و شهربازی ها
۴. مراکز ورزشی، باشگاه ها، مراکز ورزشی آبی، پارک های آبی و استخرها
۵. مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهمان پذیرها، مهمان سراها، مسافرخانه ها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، خدمات بین راهی، زائر سراها، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری، زیارتی و آژانس های مسافرتی
۶. شرکت های حمل و نقل مسافر برون شهری
۷. مراکز پذیرایی تالارهای پذیرایی، رستوران ها، چایخانه های قهوه خانه ها، مراکز تهیه و طبخ غذا
۸. قنادی، شیرینی پزی، آبمیوه و بستنی فروشی
۹. آرایشگاه های مردانه، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی
۱۰.  مراکز فروش انواع پوشاک، کیف، کفش، خرازی، خیاطی، مراکز فروش کادویی، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، لوازم التحریر، مراکز توزیع صنایع دستی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان و تزئینات داخلی، ساختمان، آتلیه و عکاسی
۱۱.  مراکز عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی
۱۲.  نمایشگاه های تجاری اعم از عمومی، تخصصی و بین المللی

فهرست مشاغل و کسب و کارهایی که عناوین آن‌ها متناسب با گروه‌های شغلی تعطیل یا محدود شده در طرح جامع محدودیت تردد و تجمع عمومی مصوب ستاد ملی کرونا تنظیم و پیش از این در نشست‌های کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا به تصویب رسیده است.

به گزارش ایران خبر، پیش از این، مهلت ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات به متقاضیان مشاغل و کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا تا پایان شهریورماه تمدید و اعلام شد بانکها تا پایان آبان ماه موظفند تسهیلات کرونا را بپردازند.

منبع : خبرگزاری ايسنا