کد مطلب: 161762
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۳
ایسنا/فارس
 
به گزارش ایران خبر، دکتر عبدالرسول همتی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۸۶۷ هزار و ۳۲۳ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه و به شناسایی ۲۵۱ هزار و ۹۷۷ بیمار مثبت قطعی منجر شده است.

همتی گفت: از ابتدای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۹۸ هزار و ۶۰۳ مورد تست سریع انجام شده که ۱۴ هزار و ۳۳۸ مورد آن مثبت گزارش شده است.

او مجموع بیماران شناسایی شده در فارس با انجام آزمایش‌های مختلف را ۲۶۶ هزار و ۳۱۵ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۸۲۸ بیمار مشکوک به ابتلا یا مثبت کرونا در بیمارستان‌های فارس بستری هستند و از این تعداد، ۲۷۹ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همتی با ابراز تاسف از جان باختن ۲۷ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را ۴۳۱۴ نفر اعلام و اضافه کرد: خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در فارس ۲۴۰ هزار و ۹۰۷ بیمار، بهبود پیدا کرده‌اند.

اعلام آمار تجمعی جانباختگان کووید۱۹ از ابتدای شیوع تاکنون در فارس

او گفت: از مجموع جانباختگان کووید۱۹، شیراز با هزار و ۹۷۳ مورد در رتبه نخست قرار دارد و مرودشت با ۳۰۱ مورد، کازرون ۲۴۰ مورد، داراب ۱۱۴ مورد، آباده ۱۰۷ مورد، ممسنی ۹۲ مورد، اقلید ۷۰ مورد، استهبان ۶۲ مورد، لامرد ۵۸ مورد، نی ریز ۵۶ مورد، فیروزآباد ۵۵ مورد، کوار ۵۴ مورد، سپیدان ۴۵ مورد، قیر و کارزین ۳۸ مورد، زرقان و خرامه هرکدام ۳۷ مورد، کوهچنار ۳۶ مورد، خرمبید و رستم هرکدام ۳۳ مورد، ارسنجان ۳۰ مورد، زرین دشت ۲۹ مورد، سروستان ۲۸، بوانات ۲۷ مورد، بیضا ۲۵ مورد، پاسارگاد ۲۳ مورد، مهر ۱۸ مورد، فراشبند ۱۰ مورد، بختگان ۶ مورد و سرچهان ۲ مورد، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اقامه نماز عید فطر

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: با توجه به تصمیم گیری ستاد اقامه نماز کشور، در تمام شهرها به رنگ های مختلف نماز عید فطر با شرایط مختلف اقامه خواهد شد؛ بدین صورت که در شهرهای قرمز و نارنجی نماز عید فطر باید در فضای باز انجام شود، اما لازم است در تمامی شهرها بدون در نظر گرفتن رنگ، پروتکل های بهداشتی به طور جدی رعایت شود.

همتی از روزه داران خواست تا در صورت شرکت در آئین اقامه نماز عید سعید فطر، ماسک بزنند، فاصله فیزیکی را حفظ کنند، از خوردن و آشامیدن در محل های اقامه نماز خودداری کنند و مواد ضدعفونی به همراه داشته باشند و ضمن   آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران، توصیه کرد که مومنان شرکت کننده در نماز عید فطر، ضمن اینکه خود نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند باشند، به عنوان یک بازرس بهداشتی نیز عمل و به دیگران موارد را توصیه کنند.

منبع : خبرگزاری ايسنا