کد مطلب: 158521
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۸
بنیاد حفظ آثار و نشرارزش‌های دفاع‌مقدس و پژوهشگاه علوم ومعارف دفاع مقدس سردارسپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 

به گزارش ایران خبر، این تفاهم نامه توسط سردار سرلشکر پاسدار دکتر رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی  و سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشرارزش های دفاع مقدس امضا شد.این تفاهم‌نامه در حوزه فعالیت‌های علمی پژوهشی مشترک و شبکه‌سازی محققین و توسعه همکاری‌ها در حوزه تولید محصولات پژوهشی و تحقیقاتی در سطح راهبردی و نظریه پردازی در حوزه دفاع مقدس، جبهه مقاومت و مکتب شهید سلیمانی کاربرد دارد.

سرلشکر صفوی پیش از امضای  این تفاهم‌نامه که صبح امروز  در سراسرنما و موزه مقاومت سردار شهید سپهبد سلیمانی برگزار شد، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جهان و غرب آسیا را دچار تحول کرد و پیروزی در دفاع مقدس و شکل‌گیری محور مقاومت دو محصول انقلاب اسلامی محسوب می‌شوند.

وی یادآور شد: و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس زیر مجموع ستاد کل نیروهای مسلح هستند که درباره مسائل کلان  فعالیت می‌کنند و بنیاد تاکنون در فعالیت‌هایش موفق بوده و در قالب فعالیت‌های مختلف از جمله ایجاد موزه‌های دفاع‌مقدس در استان‌ها،دفاع مقدس را به تصویر کشیده است.

سرلشکر صفوی همچنین در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه در جمع خبرنگاران اعلام کرد:«همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی- بین‌المللی دفاع مقدس»، پنجم و ششم اسفندماه ۱۳۹۹ به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی و با مشارکت وزارت امور خارجه، قوه قضائیه، دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، امام صادق (ع)، شهید بهشتی و سایر مراکز علمی، سازمان‌های کشوری و لشکری در موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: در این همایش بین‌المللی به چارچوب‌هایی دست پیدا کنیم که برای وزارت امور خارجه و قوه قضائیه در پیگیری مطالبات حقوقی- بین‌المللی دفاع مقدس و همچنین ترور شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس کمک کند.

انعکاس مظلومیت ملت ایران و افشای نقش دولت‌های حامی صدام در جنایت علیه ملت ایران از دیگر اهداف برگزاری این همایش بین‌المللی است. تبیین عملکرد سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در جنگ تحمیلی، تبیین عملکرد دولت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای حامی رژیم بعث صدام در جنگ تحمیلی، تبیین خسارت‌ها و غرامت‌های ناشی از عملکرد حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی رژیم بعث صدام در جنگ تحمیلی سه محور اصلی است که به مطالبات حقوقی دفاع مقدس می‌پردازد.

وی با اشاره به ارسال ده‌ها مقاله این دبیرخانه این همایش گفت:نمایشگاهی از خسارات وارده بر کشورمان در طول جنگ تحمیلی نیز در حاشیه همایش برپا خواهد شد.

سردار کارگر نیز پیش از سخنان سرلشکر صفوی گفت:یکی از اشکالات ما این است که درباره موضوع دفاع مقدس هنوزاز خط مقدم عقب‌تر نیامده‌ایم.این در حالی است که باید درباره موضوعات فرهنگی،اجتماعی و سیاسی دفاع مقدس نیز کار کنیم.

تکمیل می‌شود

منبع : خبرگزاری ايسنا