کد مطلب: 158044
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۱
تلاش بر این است که به سبک فائزه شفاف و ساده صحبت کنم.
 
به گزارش ایران خبر، رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران در ششمین مجمع عمومی حزب ندای ایرانیان گفت: موضوعی که برای بنده انتخاب شد با عنوان ایران پیش رو، موضوع بسیار سختی است؛ تلاش بر این است که به سبک فائزه شفاف و ساده صحبت کنم.
محسن هاشمی، رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران، در ششمین مجمع عمومی حزب ندای ایرانیان گفت: موضوعی که برای بنده انتخاب شد با عنوان ایران پیش رو، موضوع بسیار سختی است. تلاش بر این است که به سبک فائزه شفاف و ساده صحبت کنم. به جای اینکه بیاییم و تحلیل کنیم که ایران ده سال آینده چگونه خواهد بود باید به این مسئله بپردازیم که ایران  را چگونه  بسازیم. 
او افزود: نکته اساسی این است که ما وارد ۱۴۰۰ می شویم و امید داریم، آینده خوبی برای کشور بسازیم. یکی از اهداف احزاب همین است ابتدا ایده ها را مطرح کند و تلاش کند آن را به انجام برساند. ابتدا می خواهم گریزی به گذشته داشته باشم. می دانیم که ما در گذشته حوادث سال ۸۸ و ۸۹را داشتیم که موجب حذف موسوی و کروبی و ایجاد محدودیت‌هایی برای خاتمی شد. همچنین شاهد تحریم های گسترده و کمرشکن بودیم؛ رد صلاحیت مرحوم هاشمی را داشتیم. دستاوردی چون برجام که با آمدن ترامپ نتوانستیم بهره ببریم. اعتراضات دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ را داشتیم همچنین عدم تصویب FATF  را داشتیم و بعد به هم شیوع ویروس کرونا رسیدیم و اکنون نیز نزدیک به انتخابات ۱۴۰۰ هستیم.
هاشمی ادامه داد:  این انتخابات از جهات مختلف بسیار مهم است که باید با اتحاد و روشنگری از آن عبور کنیم چرا در هر صورت این انتخابات بی رونق برگزار شود و در آن به پیروزی اصولگرایان منجر شود و یا پررونق و حتی دوقطبی باشد و تحول خواهان و اصلاح طلبان پیروز شوند. انتخابات ۱۴۰۰ برای ایران پیش رو انتخابات مهمی فرض شده است. هر چند گفته می شود اصلاح طلبان حضورشان کمرنگ است اما حتی آنهایی که طرفدار حضور کمرنگ در انتخابات بودند اکنون به این نتیجه رسیدند که در انتخابات به خاطر حساس بودن آن باید شرکت کنیم. 
رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران بیان کرد:اهمیت این انتخابات باعث شده است حتی اصلاح طلبانی که معتقد به حضور فعال نبودند الان صحبت از  فعالیت در انتخابات می کنند تا بتوانیم با رویکرد جدید ایران پیش رو را بسازیم.
 
هاشمی با حساس خواندن وضعیت گفت: ما در دو سال گذشته  سخت ترین تحریم ها از طریق نظام بین الملل علیه ایران اجرا شد.  این فقط آمریکا نبود بلکه نظام بین الملل از آمریکا تبعیت کرد و اگر این تبعیت نبود این مشکلات را نداشتیم و می توانستیم آن را دور بزنیم.
رییس شورای شهر تهران یادآور شد: در این سال ها نرخ ارز به شکل بی سابقه بیش از ۷ برابر شد و این وضعیت را به شکل محدودی زمان انقلاب اسلامی داشتیم و آن زمان ۵ برابر شد و بعد به آرامی رشد کرد. علاوه بر این شاهد کاهش ارزش ۸۵ درصدی پول ملی بودیم این در واقع انفجار است و فشار آن روی نرخ بیکاری و کوچک شدن سفره مردم می بینیم.
هاشمی خاطرنشان کرد: حتی آثار این وضعیت را  در تولید زباله در شهر تهران هم شاهد هستیم. روزی که به شورای شهر آمدم گفتند زباله تهران ۸ تا ۹ هزار تن است آماری که اخیرا  گرفتیم نشان می دهد تولید زباله زیر ۶ هزار تن کاهش داشته است از منظری نشانه کاهش تولید زباله است و از دیدگاهی نشان دهنده وضعیت معیشت مردم است که باید توجه کنیم.
او  ادامه داد: نظر معیشتی هفت دهک پایین مشکل دارند و از این وضعیت سه دهک بالای جامعه استفاده کردند و پولدارها پولدار شدند و فقرا فقیرتر شدند. شاخص ضریب جینی و سعادتمندی کاملا دچار مشکل شده است.
هاشمی افزود: در این وضعیت نقش ما به عنوان احزاب کشور این است که شفاف و ساده این مسائل را با مردم در میان بگذاریم تا احساس شود در جهت اصلاح جامعه پیش رود. 
رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران  با بیان اینکه مساله اصلی کشور اقتصادی است و در نهایت در جهت این موضوع حرکت کنیم، تاکید کرد: در سه سال گذشته این پارامتر مثبت را داشتیم که اقتصاد بدون نفت را تجربه کنیم و بخش عمده ای از صادرات ما شکل خوبی بگیرد و زیربناهایی که در سال های گذشته ساخته شده بود دست به دست هم داد که صادرات کشورمان از مرز ۱۰۰ میلیون دلار گذشت. این توانایی در کشورمان بوجود آمد تا اقتصاد بدون نفت را تجربه کنیم به شرطی که با اقتصاد جهانی کار کنیم.
محسن هاشمی اشاره کرد: با قیمت ارز فعلی صادرات کشور می تواند نیمی از نقدینگی سرگردان کشور را ببلعد. فرصت مناسبی است با افزایش صادرات حتی در زمینه نفت و پتروشیمی تا جلوی نقدینگی بالا را بگیریم و تورم را کاهش دهیم و به نقطه ای برسیم که تورم های ۳۰ تا ۴۰ درصدی را تجربه نکنیم و پولهای بدون پشتوانه را بیرون ببریم تا اقتصاد به سمت سالم سازی برود. راهی نداریم وگرنه اقتصاد کشور به سمت ونزوئلایی شدن می رود.
منبع : خبرگزاری برنا