کد مطلب: 156925
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۵
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه در بیرون از مرزهای کشور پیام‌های دلخوش کننده‌ای دریافت نخواهیم کرد، گفت: در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا، ذهن و روح من درگیر تامین نیازهای درمانی بود، اما در عرض کمتر از ۵۰ روز، تولید ماسک، تست‌های PCR با تکیه بر پردازش داخلی و انواع ضدعفونی‌ها توسط شرکت‌های دانش‌بنیان به تولید رسید.
 

به گزارش ایران خبر،  دکتر سعید نمکی امروز در مراسم مجازی رونمایی از طرح‌های فناورانه دانشگاه‌های علوم پزشکی ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری به محققان، فناوران و همه کسانی که دغدغه اعتلای کشور را دارند، افزود: اگر کشوری می‌خواهد در راستای توسعه گام بردارد، تاثیرگذارترین مولفه و فاکتور، موضوع پژوهش است که متاسفانه در برخی از کشورها از جمله در کشور خودمان تصور بر این است که اندیشه پژوهشگری باید از دانشگاه‌ها آغاز شود.

وی ادامه داد: من اعتقاد دیرینه دارم که اگر قرار است پژوهش نهادینه شود، در کشور باید روحیه پژوهشگرانه و جستجوگرانه در کودکان از دوران مدرسه تقویت شود. هر چند که فرهنگ ما و برخی از فرهنگ‌ها آمیخته با تحجر و تعصباتی است که مبنای اصیل فرهنگی دارند، مانند اینکه کودکان فضولی نمی‌کنند در حالی که من می‌گویم بچه‌ها باید فضولی کنند.

نمکی با بیان اینکه تقویت این فرهنگ که کودکان باید کاوشگرانه و جستجوگرانه حرف بزنند و سوال بپرسند، مبنای تغییر رویکرد ما در پژوهشگری و جستجوگری است، یادآور شد: ما باید روح جستجوگرانه و مطالبه گری را از دوران مدرسه آغاز کنیم و این اولین تقاضای ما از همه مسوولان و سیاستگذاران نظام کشور است که مدرسه را تبدیل به اولین پایگاه جستجوگری و کاوشگری و تقویت روحیه جستجوگری در کودکان قرار دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بیان نقش پژوهش در توسعه کشورها پرداخت و با تاکید بر اینکه پژوهش نقش بی بدیلی در توسعه کشورها دارد، یادآور شد: کشورهایی مانند چین و جنوب شرقی آسیا درست در روزهای بسیار سخت اقتصادی، بیشترین انرژی خود را صرف تحقیقات و گسترش بخش‌های تحقیق و توسعه مراکز تحقیقاتی قرار دادند و این امر باعث شده که این کشورها را در گام‌های جلوتر از کشورهای غربی ببینیم.

وی دلیل این امر را این دانست که کشورهای غربی به دلیل مضایقی که به دلیل کرونا متحمل شدند، کمتر وقت خود را در امر پژوهش صرف کردند و خاطر نشان کرد: کشورهای چین و آسیای جنوب شرقی در پیک بدترین روزهای اقتصادی بیشترین وزن فعالیت آنها به امر تحقیقات اختصاص یافته است؛ از این رو  ما اولین گامی که باید در سیاست‌های کلان کشور برداریم، دادن وزن مناسب به امر تحقیقات و بودجه‌ریزی ملی است.

نمکی اضافه کرد: مورد دیگری که از دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی و کلیه مراکز تحقیقات انتظار می‌رود، این است که تحقیقات را به سمت تولید محصولاتی ببریم که بتواند راهکاری برای حل مشکلات برای توسعه کشور ارائه دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر چه ما همواره قدردان محققانی هستیم که مقاله تولید می‌کنند تا در رتبه بندی‌های جهانی رتبه کشور را ارتقا ‌دهند، ولی هرگز مقاله صرف تنها مشکل‌گشای مسایل کشور در حال توسعه نیست، بلکه مقاله باید یک محصول جانبی برای رسیدن به محصول اساسی‌تر باشد که می‌تواند یا تشخیص زودرس، یک داروی جدید، یک راهکار جدید برای کشور و همچنین یک حلقه‌ای برای پیوستن به حلقه‌های آتی برای تولید ملی و خودکفایی جدید برای کشور باشد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تقاضا می‌کنم که با منابع محدود ملی که داریم، تحقیقات را به سمت یک راهکار برای حل یک مشکل کشور سوق دهیم.

نمکی با بیان اینکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی، پژوهش علاوه بر توسعه ملی می‌تواند نقش بی بدیلی در توسعه نظام سلامت کشور داشته باشد، یادآور شد: یکی از ابزارهای توسعه کشورها، توسعه زیرساخت‌های بهداشت و نظام سلامت است، از این رو ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی نقش حساس‌تری برای مراکز تحقیقات برای توسعه ملی قائل هستیم؛ چرا که تحقیقات به توسعه زیر ساخت نظام سلامت کمک می‌کند و نظام سلامت در توسعه ملی بسیار موثر است.

وی افزود: اگر تحقیقات ما منجر به کاهش مرگ و میرها، ناتوانی‎ها، آسیب‌های اجتماعی و افزایش سطح تندرستی مردم در کشور شود، میزان از کارافتادگی نیروهای مولد را در پی خواهد داشت؛ از این رو این تحقیقات در ارتقای ملی و تولید ملی و درآمد ناخالص ملی موثر خواهد بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: تحقیقات در دانشگاه‌های علوم پزشکی گرچه مانند همه تحقیقات می‌تواند مستقیم و غیر مستقیم در توسعه ملی موثر باشد، به دلیل نقش لاینفک از توسعه بهداشت و سلامت، می‌تواند به صورت مضاعف در افزایش درآمد ناخالص ملی و افزایش طول عمر و امید به زندگی و کاهش هزینه‌های کمرشکن نظام سلامت نقش آفرینی کند؛ از این رولازم است از رفتارهای جزیره‌ای بپرهیزیم و کار یکدیگر را تکمیل کنیم.

نمکی با تأکید بر اینکه همچنین ضروری است که به صورت یک شبکه مشکلات را برطرف کنیم، اضافه کرد: در راستای پیوستن به دانشگاه‌های نسل‌های جدید که قادرند مشکلات کشور و جهان را مرتفع کنند، رویکرد شرکت‌های دانش‌بنیان یک رویکرد تأثیرگذار بوده است و در این زمینه در این دولت توانستیم بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان را مستقر کنیم که از این تعداد ۵۰۰ شرکت در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت می‌کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ما به عنوان متولی تخصیص منابع، بودجه شرکت‌های دانش‌بنیان را به شکل قابل توجهی افزایش دادیم، خاطر نشان کرد: اعتقاد داریم راه برون رفت کشور از بحران‌ها، دست دراز کردن به سوی آمریکا نیست؛ بلکه کمک گرفتن از شرکت‌های دانش بنیان است و باید باور کنیم که در بیرون از مرزهای کشور پیام دلخوش کننده‌ای دریافت نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: متکی بودن به دانش داخل و باور داشتن به فناوران بزرگترین نقطه قوت ما در کشور محسوب می‌شود و این تنها راهی است که می‌تواند ما را از شرایط سخت بیرون بیاورد.

وزیر بهداشت گفت: اگر دست و پا به سوی آمریکا دراز کنیم، هیچ گونه سرافرازی در کشور نخواهیم داشت.

نمکی خاطرنشان کرد: در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا، ذهن و روح من درگیر این طوفان بود؛ اما در عرض کمتر از ۵۰ روز، تولید ماسک، تست‌های PCR با تکیه بر پردازش داخلی و شوینده‌ها، ضدعفونی‌ها توسط شرکت های دانش‌بنیان به تولید رسید و این یک افتخاری بزرگ بود.

وی افزود: ما روزهای بسیار سختی داشتیم، اما امیدواریم با تکیه بر دانش داخلی و پژوهش‌های کارآمد، روزهای موثرتری را رقم بزنیم.

منبع : خبرگزاری ايسنا