کد مطلب: 156698
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۱
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران از ارائه طرح تشکیل دیوان محاسبات شهری تهران در آینده ای نزدیک به صحن شورا خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، مجید فراهانی در نشست خبری عصر امروز خود که  با عنوان "گزارش به مردم و رونمایی از دستاوردهای شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد " برگزار شد ، گفت: یکسال پیش در چنین روزهایی با تدبیر محسن هاشمی و به منظور پیگیری و اعمال حق معاونت نظارت مالی شورا و پایش عملکرد شهرداری تهران در اجرای مصوبات شورا، فعالیت خود را آغاز و مسئولیت نظارت و راهبری این معاونت از سوی رئیس شورا به من واگذار شد و که امروز در این نشست بخشی از دستاوردها و اقدامات این معاونت رونمایی خواهد شد.
فراهانی با بیان اینکه از مهم ترین وعده های شورای شهر پنجم ارتقاء انضباط مالی و اعمال حق نظارت مالی شورا بدون هیچ ملاحظه ای بود، گفت: بر همین اساس شورا در مسیر استفاده از این حق قانونی که بر اساس بند ۸ و بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون شوراها مورد تاکید قرار گرفته است، دو مصوبه جدی داشت که این مصوبات از حیث فرآیند محوری،حاکم کردن قانون و شفافیت با تکیه بر تجربیات شورا در ادوار گذشته برای نخستین بار در این دوره به تصویب رسید که این دو مصوبه مهم و اثر گذار در حوزه نظارت مالی عبارتند از "نظام نامه نحوه ارزیابی،تایید و نظارت بر عملکرد ذیحساب وقائم مقامان ذیحساب شهرداری تهران" و دیگر " نظام نامه نحوه انتخاب حسابرس و راهبری عملیات حسابرسی در شهرداری تهران"  که با تصویب این دو نظام نامه نحوه اعمال نظارت مالی شورا در حین خرج، از طریق قائم مقامان ذیحساب و پس از خرج، توسط حسابرسان سامان پیدا کرد.
وی با بیان اینکه امید است تا پیش از پایان شورا طرح تشکیل" دیوان محاسبات شهری تهران"نیز تقدیم شورا شود تا ما به وعده و عهدمان با مردم تهران عمل کرده باشیم، گفت: البته همین جا لازم می دانم از رئیس شورا تقاضا کنم تا آئین نامه صیانت و حمایت از گزارشگران فساد را که با کار کارشناسی کمیته بودجه و نظارت مالی و کمیته شفافیت و کمیسیون حقوقی تکمیل شده است را در اولویت رسیدگی و تصویب در صحن شورا قرار دهند تا شاهد صیانت،حمایت و تقدیر از گزارشگران فساد در شهرداری تهران باشیم.
فراهانی با بیان اینکه امروز از سه دستاورد شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد رونمایی می شود، گفت: یکی از اقدامات انجام شده در این حوزه راه اندازی اپلیکیشن ذیحساب شهر است که  برای اولین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است که در این اپلیکیشن علاوه بر آنکه کلیه مقررات و قوانین مالی و معاملاتی، مصوبات شورا و ... را در دسترس کاربران قرار می دهد، از امکان گزارشگری مالی آنلاین قائم مقامان ذیحساب به شورا و امکان ثبت شکایت شهروندان از عملکرد قائم مقامان ذیحساب و ثبت گزارش تخلفات مالی و معاملاتی در شهرداری برخوردار است.
فراهانی اذعان کرد: دسترسی به محتوای آموزشی حوزه مالی و معاملاتی، اطلاعات برنامه و بودجه شهرداری و گزارشات تفریغ بودجه و حسابرسی صورتهای مالی از دیگر امکانات این اپلیکیشن به شمار می آید، کلیه کاربران برای دانلود و استفاده از این اپلیکیشن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شورا مراجعه کنند.
 ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دیگر اقدامات تاکید کرد: انتشار کتاب چالش ها و مشکلات محلات شهر تهران از دیگر موارد است و این‌ کتاب را می توان نخستین کتاب جمع نویسی شده بر پایه مساله یابی دانست که با مشارکت یکایک شورایاران محلات شهر تهران تهیه و نگارش شده است که شورایاران با مشارکت در تدوین سند تحویل و تحول محلات و شناسایی ابر چالش و مشکلات محلات خود داده های این کتاب را فراهم کردند و همکارانم در معاونت محاسبات و پایش عملکرد با پالایش این داده ها و تبدیل آن به اینفوگرافیک و نقشه های منطقه ای و محلی مجموعه مشکلات و چالش های ۳۷۵ محله در ۲۲ منطقه شهر تهران را در قالب یک کتاب گردآوری کردند.
فراهانی با بیان اینکه همچنین به منظور مساله محور کردن فعالیت های مدیریت شهری چالش های محلات هر منطقه و ناحیه را در قالب یک نقشه آماده کرده و حل این مشکلات به شهرداران مناطق ابلاغ خواهد شد، اضافه کرد: همچنین در پایش عملکرد مناطق که توسط شورا انجام می گیرد، وضعیت عملکرد شهرداری مناطق در کاهش و حل این مشکلات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
فراهانی ادامه داد: دیگر اقدام، سامانه الکترونیکی کمیسیون ماده ۳۸ آئین نامه مالی شهرداریها است که این سامانه به عنوان یکی از سامانه های حوزه نمایندگان شورا در کمیسیون ها و مجامع به منظور تمام الکترونیکی کردن فرآیند ثبت دعاوی، مستند سازی و قابل رهگیری کردن شکایات و دعاوی پیمانکاران و طرف های قرار داد با شهرداری تهران طراحی و اجرا شده است که اکنون این سامانه پس از فعالیت دوره آزمایشی آماده کاربری و بهره برداری است.
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اولویت های بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه  ۷ موضوع در بودجه سال آینده در نظر گرفتیم و جزو الزامات است، گفت: از ابتدای اسفند ۹۸ ، کل سال ۹۹ و بخشی از سال ۱۴۰۰ درگیر کرونا هستیم. کرونا ضربه زیادی به بسیاری مشاغل و همچنین شهرداری وارد کرد؛ هر چند شهرداری مسئولیت قانونی در این زمینه ندارد ولی نمی تواند بی تفاوت باشد و  مسئولیت اجتماعی در این زمینه دارای اهمیت است، بگونه ای که براساس آمارها در طول این ایام افرادی که به گرمخانه ها و مراکز بهاران مراجعه می کنند بیشتر شده است.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در سال آینده به جای اینکه پروژه جدید داشته باشیم تمرکز بر پروژه های نیمه تمام داریم، افزود: طی شش ماه اول سال ۹۹ حدود ۳۸ درصد بودجه محققق نشده است و این نشان میدهد که باید در حال حاضر بر پروژه های کوچک مقیاس محلی تمرکز کنیم که این مشکلات نیز احصا شده است.
فراهانی با تاکید بر اینکه در بودجه سال آینده به اهداف برنامه سوم  توسعه توجه می شود گفت: باتوجه به مصوبات مجلس که دست شوراها را بسته، برای سال آینده درآمدهای جدید هم مطرح است. مصوبه هفته گذشته مجلس هم دست ما را می بندد و باید به فکر درآمدهای جدید مانند استارت آپ ها، پارک حاشیه ای و وصول بدهی های دولت برای تهاتر باشیم.
این عضو شورای شهر  در مورد وضعیت بودجه ای شهرداری در دوران کرونا نیز گفت: وضعیت کرونا باعث شد بسیاری از درآمدهای شهرداری از بین برود ولی هزینه ها پا برجاست. مثلا درآمد برج میلاد از همایش بوده و برنامه خاصی اجرا نشده و همچنین فعالیت های سازمان ورزش هم دارای وقفه است. افرادی که استخدام هستند حقوق می گیرند ولی درآمدی وجود ندارد.
وی در خصوص وضعیت تحقق بودجه ۹۹ با بیان اینکه درآمدهای شش ماه دوم بیش از شش ماه اول محقق می شود، گفت: شهرداری تهران باید اصلاحیه بودجه بیاورد و پیشنهاد ما این است تا برای سه ماه آخر سال برنامه جدیدی بیاورد. با توجه به شرایط جدید باید برنامه داشته و برنامه ها هم لازم است پویا باشد  ودر جلسه آینده الزمات بودجه ۱۴۰۰ با توجه به کرونا احصا و بررسی می شود.
وی با اشاره به بودجه کرونا برای سال ۱۴۰۰ گفت: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم در ستاد شهرداری برای مقابله با کرونا پرداخت شده است و علی رغم پیش بینی دولت حتی یک ریال هم  از محل صندوق ذخیره ارزی برای کرونا به شهرداری پرداخت نشده است و این در حالی است که هزینه های غیر مستقیم کرونا بر شهرداری حدود ۴۵۰۰ میلیارد بوده یعنی به عبارت دیگر کرونا به شهرداری تهران ۴۵۰۰ میلیارد تومان خسارت کرده است و پیش بینی می شود تا سال آینده این رقم به ۹۰۰۰ میلیارد تومان برسد.
به گزارش ایران خبر، عصر امروز سامانه ذیحساب شهر  با حضور محسن هاشمی؛ رئیس شورای شهر و مجید فراهانی؛ ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران راه اندازی شد و برهمین اساس برای اولین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است.
منبع : خبرگزاری ايسنا