کد مطلب: 156451
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۵
جو بایدن در مصاحبه‌ای گفت که به دنبال طولانی‌تر کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و پرداختن به برنامه موشکی این کشور هستیم.
 
به گزارش ایران خبر، جو بایدن در مصاحبه‌ای گفت که به دنبال طولانی‌تر کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و پرداختن به برنامه موشکی این کشور هستیم.
توماس فریدمن، خبرنگار نیویورک‌تایمز برخی از مفاد گفت‌وگوهای خود با جو بایدن درباره ایران را در گزارشی منتشر کرده است.

فریدمن نوشته جو بایدن در این مصاحبه درباره اینکه چرا مایل است در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای برجام به این توافق بازگردد و تحریم‌های وضع‌شده توسط ترامپ علیه ایران را رفع کند، گفت‌وگو کرده است.
بایدن در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا موضعش درباره بازگشت به برجام همان است که قبلاً طی یادداشتی در سی‌ان‌ان اعلام کرده بود یا خیر گفت: «[مسئله] دشوار خواهد بود، ولی بله.»
فریدمن نوشته دیدگاه بایدن و تیم امنیت ملی او این است که بعد از آنکه برجام توسط هر دو طرف احیا شد بایستی در فاصله‌ای کوتاه مذاکراتی با هدف طولانی‌ترین محدودیت‌های ایران در زمینه تولید مواد هسته‌ای و همچنین پرداختن به مسئله نفوذ منطقه‌ای ایران برگزار شود.
در حالت ایده‌آل، تیم بایدن امیدوار است در این مذاکرات علاوه بر طرف‌های اصلی توافق هسته‌ای کشورهای همسایه عربی ایران مانند عربستان سعودی و امارات نیز حضور داشته باشند.
بایدن در این مصاحبه گفت: «ببینید صحبت‌های زیادی درباره موشک‌های هدایت دقیق و همه مسائل دیگری که منطقه را بی‌ثبات می‌کنند مطرح می‌شود. ولی بهترین راه برای ایجاد قدری ثبات در منطقه تعامل در چارچوب برجام است.»
به نوشته فریدمن، جو بایدن گفته چنانچه ایران به بمب دست پیدا کند فشار مضاعفی روی سعودی‌ها، ترکیه، مصر و دیگران وارد خواهد شد تا آنها هم به بمب دست پیدا کنند. او گفت: «آخرین شری که ما در هز نقطه از دنیا می‌خواهیم ایجاد توانمندی سلاح اتمی است.»
بایدن در ادامه گفت: «ما با مشورت متحدان و شریکانمان، وارد مذاکرات و توافقات متعاقبی برای محکم‌تر و طولانی‌تر کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و پرداختن به برنامه موشکی این کشور خواهیم شد.»
جو بایدن اضافه کرد: گزینه بازگرداندن خودکار تحریم‌ها همیشه در اختیار آمریکا است و ایران به این مسئله واقف است.
منبع : خبرگزاری تسنیم