کد مطلب: 156168
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰
ایسنا/هرمزگان
 
به گزارش ایران خبر، امیر دریادار دوم آریا شفقت رودسری، صبح امروز (۵ آذر ماه) در نشستی خبری که به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: نامگذاری این روز با توجه به تدابیر و فرمایشات معمار انقلاب پیرو عملیات موفقیت آمیز مروارید توسط یگان های نیروی دریایی ارتش و پرنده های تیزپرواز نیروی هوایی صورت گرفت، در زمانی که در صحنه های نبرد با رژیم بعث عراق به دلایل مختلف شاهد پیروزی های چشم گیری نبودیم نیروی دریایی ارتش پس از ۶۷ روز از آغاز این دفاع مقدس یک افتخار را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی به ارمان آورد و باعث قوت قلب بخش های مختلف نظامی و مردم شدنمد.

وی افزود: در مقطعی که برخی فکر می کردند با خروج مستشاران از نیروی دریایی، توانش را از دست می دهد، صیانت دریایی و اقتدار دریایی در خلیج فارس را به دست گرفتند، با انهدام دو دکل نفتی با توجه به اینکه نقطه اتکا کشور عراق که صادرات نفتش بود، اقتصادش را زمین گیر کردیم.

فرمانده قرارگاه مقدم جنوب نداجا تصریح کرد: اسکورت شناورهای تجاری در بنادر کشورمان برای تامین نیازمندی های کشور، برای ایجاد این فضا و رسیدن به این امنیت پایدار دلاورمردی های زیادی در عرصه خلیج فارس شاهد بودیم و خون های پاک زیادی این خلیج را آبیاری کردند و امروز شاهد این عزت و افتخار و اقتدار در منطقه هستیم.

شفقت بیان کرد: با همکاری برادرانمان در نیروی دریایی سپاه تفکیک ماموریتی صورت گرفت و نداجا وارد آب های بین المللی شد، هم اکنون ناوگروه ۷۰ رزمی نیروی دریایی ارتش شامل ناوشکن سبلان، لاوان و بندرعباس در هزاران مایل دورتر در خلیج عدن در حال تامین امنیت دریایی و حفظ خطوط مواصلاتی ترددهای دریایی سامانه های تجاری و نفتکش حمهوری اسلامی ایران هستند تا از این عرصه دریا صیانت کنیم.

وی عنوان کرد: امروز در عرصه های مختلف دریایی به جایگاهی رسیدیم که تمام نیازمندی‌های خود را در حوزه زیر و سطح و هوادریا خودمان تامین می کنیم، تامین این تجهیزات علاوه بر تامین نیازمندی های ما و مقرون به صرفه است، دشمن نمی داند ما چه سامانه‌هایی در شناورها و زیرسطحیهای جدید خود مورد بهره برداری قرار می‌دهیم و این عاملی بازدارنده است بدون اینکه حتی یک گلوله هم شلیک کنیم.

فرمانده قرارگاه مقدم جنوب نداجا  ادامه داد: این نوید را به ملت شریف ایران می‌دهیم که تمامی نیروهای مسلح به آن حد از توانمندی و دانش رسیده اند که با آموزش های به روز، تقویت، جذب و پرورش نیروی انسانی متعهد و متخصص و ولایتمدار، تامین سامانه های مورد نیاز، در دریا ضمن تقویت خطوط مواصلاتی، امنیت پایداری را برای نظام جمهوری اسلامی ایران به ارمغان بیاورند.

شفقت گفت: شیوع ویروس منحوس کرونا محدودیت هایی در همه برنامه ها و مراسمات ایجاد کرده امام ما فعالیت های گسترده ای را در شبکه های اجتماعی پیش بینی کردیم، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان و پیشکسوتان عرصه دفاع، دیدار با نماینده ولی فقیه در هرمزگان، رزمایش داخلی در دریا، مسابقات کتابخوانی و مسابقات فرهنگی، قرآنی مجازی برای فرزندان و خانواده های نیروی دریایی و توزیع کمک های مومنانه بین نیازمندان استان از برنامه های ما در روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: ما علاوه بر مسئولیت تامین امنیت، وظیفه مردم‌یاری را نیز برعهده داریم، در بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و ... حضور نیروهای مسلح بویژه نیروی دریایی را شاهد هستیم، تا شعار ما که "ارتش فدای ملت" است محقق شود. یکی از عرصه هایی که با ظهور ویروس کرونا ارتش بخصوص نیروی دریایی راهبردی در آن پا گذاشت مبارزه با این ویروس منحوس بود، ضدعفونی مکان های عمومی و واگذاری کلیه بسترهای بهداشتی و درمانی ارتش به وزارت بهداشت، از جمله این فعالیت ها بوده است.

فرمانده قرارگاه مقدم جنوب نداجا  عنوان کرد: یگان های نظامی هیچگاه شرایط عادی ندارند و ما همیشه حتی وقتی درگیر نبرد نیستیم با رزمایش ها خود را آماده نگاه می داریم، سامانه های اطلاعاتی ما وضعیت منطقه را رصد می کنند و نیورهای مسلح بویژه نیروی دریایی ارتش آمادگی لازنم را برای هر پیشامدی دارند. حضور کشورهای فرامنطقه ای نمی تواند تامین کننده امنیت کشورهای منطقه باشد، همیشه خواستار این هستیم که کشورهای منطقه با اتحاد امنیت پایداری را برای منطقه ایجاد کنند و مطمئن باشند سامانه های دفاعی ما در عرصه های مختلف دریایی، هوایی، زمینی و موشکی به حدی از توانمندی رسیده اند که پاسخ دندانشکنی را به هر متجاوزی به موقع و محکم بدهند.

شفقت اظهار کرد: بعد از استقرار نیروی دریایی در سواحل مکران شاهد تحرک و ایستایی ناوگان کشورهای اعتلاف در فواصل دورتری از آب های سرزمینی مان هستیم، با توجه به استقرار یگان های زیرسطحی ما در جاسک و انجام گشت های ناوگروه هایمان شاهد استقرار این ها در فواصل بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ مایلی خود هستیم که با این گشت ها استقرار این ناوگان در فواصل دورتری قرار گرفته است.

منبع : خبرگزاری ايسنا