کد مطلب: 154924
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۴
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، دکتر علی علیمحمدی در شصت و پنجمین جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان، در خصوص آمار ابتلا و فوت ناشی از ویروس کرونا طی هفته گذشته اظهار کرد: طی هفته گذشته در شهرستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک ۱۰۴۸ نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند که از این تعداد، ۱۹۲ نفر بستری شده و ۸۵۶ نفر سرپایی درمان دریافت کردند و در واقع در نیمه دوم هفته شرایط بحرانی بود.

وی تعداد موارد مثبت کرونا در شهرستان آشتیان را ۱۳ نفر، در اراک ۸۳۹، تفرش ۲۶ نفر، خنداب ۱۱ نفر، دلیجان ۵۲ نفر، شازند ۴۲ نفر، فراهان ۱۹ نفر، کمیجان ۲۷ نفر و محلات ۲۹ نفر برشمرد.

علیمحمدی با بیان اینکه ۵۶۷ نفر از مبتلایان مرد و ۴۸۱ نفر زن بودند، گفت: در هفته گذشته ۲۷۸ نفر از مبتلایان، خانه دار (۱۴۱ نفر کمتر از ۶۰ سال و ۱۳۷ نفر بیش از ۶۰ سال)، ۲۱۳ نفر کارمند، ۹۹ نفر بازنشسته، ۱۰۸ نفر شغل آزاد، ۲۰ نفر محصل و دانشجو، ۱۵۲ نفر پرسنل بهداشت و درمان، ۳۹ نفر کارگر، ۲۴ نفر سرباز و نظامی و باقی سایر مشاغل بوده اند و البته ۲۶۳ نفر دارای بیماری زمینه ای و ۷۵۸ نفر فاقد بیماری گزارش شده اند.

وی افزود: یک مورد از موارد ابتلا در سن کمتر از یک سال، ۴ مورد یک تا ۹ سال، ۱۴ مورد ۱۰ تا ۱۹ سال، ۱۴۶ نفر ۲۰ تا ۲۹ سال، ۳۰۰ مورد ۳۰ تا ۳۹ سال، ۱۸۷ سال ۴۰ تا ۴۹ سال، ۱۲۰ نفر ۵۰ تا ۵۹ سال، ۱۴۰ نفر ۶۰ تا ۶۹ سال، ۵۸ نفر ۷۰ تا ۷۹ سال، ۴۷ نفر ۸۰ تا ۸۹ سال و ۶ نفر ۹۰ تا ۹۹ سال بوده اند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک، تعداد موارد فوتی در شهرستان های مذکور در هفته گذشته را ۶۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۳۸ مورد مربوط به اراک، یک مورد در دلیجان، ۱۱ مورد شازند، ۴ مورد فراهان، ۲ مورد کمیجان، یک مورد محلات، یک مورد خنداب و دو مورد تفرش بوده است که ۶۰ درصد از موارد فوتی را آقایان(۳۶ نفر) و ۴۰ درصد(۲۴ نفر) را بانوان تشکیل دادند، همچنین ۳۲ مورد از موارد فوتی دارای بیماری زمینه ای بوده اند.

وی در خصوص آمار ابتلا و فوتی در شهرستان خمین اظهار کرد: در شهرستان خمین ۶۶ مورد مثبت شناسایی شده است که ۴۴ نفر به صورت سرپایی و ۲۲ نفر بستری درمان گرفته اند که ۲۸ نفر مرد و ۳۸ نفر زن هستند و چهار نفر نیز فوت شدند که تماما مرد و دارای بیماری زمینه ای بوده اند.

علیمحمدی با اشاره به اینکه در شهرستان ساوه ۷۸۰ نفر و در شهرستان زرندیه نیز ۷۴ مورد مثبت شناخته شد که ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند و بیشترین موارد فوت مربوط به زنان خانه دار و سپس بازنشستگان می شود، تصریح کرد: هفته قبل بین ۷۰ تا ۷۵ درصد از مردم از ماسک استفاده کردند که بیشترین موارد رعایت با حدود ۹۰ درصد مربوط به دستگاه های دولتی است، اما همچنان عموم مردم جزو کم توجه ترین اقشار به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند.

علیمحمدی تاکید کرد: متاسفانه در روش استفاده از ماسک نیز با مشکل مواجه هستیم به طوری که مردم زمان بسیاری از یک ماسک استفاده می کنند در حالی که زمان استفاده از ماسک های سه لایه طبی بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت است.

منبع : خبرگزاری ايسنا