کد مطلب: 154377
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۰
مرکز اسناد انقلاب اسلامی، سند خیلی محرمانه‌ای را از ضداطلاعات ارتش رژیم پهلوی منتشر کرد که مربوط به یکی از افسران انقلابی و دوستدار امام خمینی(ره) است.
 
به گزارش ایران خبر، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، سند خیلی محرمانه‌ای را از ضداطلاعات ارتش رژیم پهلوی منتشر کرد که مربوط به یکی از افسران انقلابی و دوستدار امام خمینی(ره) است.
 سرهنگ محمدمهدی کتیبه، از بازماندگان انفجار دفتر نخست‌وزیری در حادثه 8 شهریور 1360، به همرزمان شهیدش پیوست. مرکز اسناد انقلاب اسلامی دو مطلب از او منتشر کرده که شامل یک خاطره و یک سند درباره اوست. 
نگرانی از مواجهه با مردم در 15 خرداد 1342
آن مرحوم در دوران مبارزه با رژیم شاه، عضو هسته‌ مقاومت در درون ارتش بود. مرحوم کتیبه در بخشی از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: «روز 16 خرداد 1342 در دانشکده‌ افسرى آماده‌باش اعلام شد و همه‌ افسران و دانشجویان به‌طور مسلح آماده‌ دریافت و اجراى دستورهاى مافوق بودند. احتمال این‌که با مردم رویارو شویم بود و از این بابت مضطرب و نگران بودم. این مسئله در چهره و قیافه‌ من کاملاً مشهود بود.
دانشجویان وابسته به ضداطلاعات رژیم شاه چون از تمایلات مذهبى من آگاه بودند مرتب به من مى‌گفتند: "خمینىِ شما را گرفتند"! من هم در جواب و نیز براى رد گم کردن مى‌گفتم: به من مربوط نیست. یک نفر از آن‌ها دائماً مى‌گفت: اگر اعلى‌حضرت به تو تفنگ بدهد و بگوید آقاى خمینى را بکش، چه کار مى‌کنى؟ در پاسخ گفتم: من این‌کار را نمى‌کنم. این‌ها همین‌جورى مرا زجر روحى مى‌دادند؛ در شرایطى که من از کشت و کشتار مردم ـ که از طریق رادیو اعلام مى‌شد ـ شدیداً ناراحت بودم.
دانشجویان ضد اطلاعات، افسران را تحریک مى‌کردند تا در مقابله با تظاهرات، مردم را به شدت تنبیه کنند. من با چند نفر از دانشجویان قرار گذاشتیم در صورت رویارویى با مردم، به هیچ وجه دستورهاى مافوق خود را اجرا نکنیم و حتى بر ضد ارتش و نیروهاى مسلح موضع بگیریم.»
گزارش لشکر 28 کردستان از مواضع انقلابی محمدمهدی کتیبه در سال 1357
مرکز اسناد در سندی، گزارش لشکر 28 کردستان از مواضع انقلابی محمدمهدی کتیبه در سال 1357 را منتشر کرده است. 
در این نامه خیلی محرمانه که در آبان ماه سال 1357 منتشر شده، آمده است: 
اطلاع واصله حاکی است که: 
«سرگرد توپخانه محمدمهدی کتیبه که هم‌اکنون عهده‌دار سمت رئیس رکن سوم توپخانه لشکر 28 کردستان است در مورخه 1357/8/1 در حضور منبع و سرگرد محمد انصافی و سرگرد زرقونی از آیت‌الله خمینی تعریف و تمجید کرده به‌نحوی‌ که منبع ناراحت و اظهار می‌دارد مرگ بر خمینی؛ سوژه با عصبانیت و ناراحتی کامل پاسخ می‌دهد مرگ بر (کد 66). 
این ضد اطلاعات به عرض می‌رساند این قبیل پرسنل برای ارتش شاهنشاهی از سم خطرناک‌تر بوده، اصلح است ترتیبی داده شود به یکی از وزارتخانه‌های کشور منتقل شود.»
منبع : خبرگزاری تسنیم