کد مطلب: 154107
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۳
«ما برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران تلاش می‌کنیم و در همین راستا از برجام خارج شدیم و تحریم‌های فلج‌کننده و شدیدی را علیه این کشور اعمال کردیم.»
 
به گزارش ایران خبر، رئیس‌جمهور آمریکا طی سخنرانی مجازی خود در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد بار دیگر از برجام به عنوان «توافقی وحشتناک» یاد کرد و مدعی شد که با تحریم‌های به‌زعم خود «فلج‌کننده» برنامه هسته‌ای ایران را متوقف خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه طی سخنرانی مجازی خود در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را یک توافق «وحشتناک و شکست‌خورده» خواند و اعلام کرد که دولت متبوعش با تحریم‌هایی به زعم وی «فلج‌کننده» در پی متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران است.
ترامپ در این سخنرانی بار دیگر با تکرار ادعاهای بی‌اساس خود مبنی بر حمایت ایران از تروریسم اظهار داشت: «ما برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران تلاش می‌کنیم و در همین راستا از برجام خارج شدیم و تحریم‌های فلج‌کننده و شدیدی را علیه این کشور اعمال کردیم.»

وی همچنین در ادامه اظهارات توهین‌آمیز خود درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی، طلایه‌دار مبارزه با تروریسم در منطقه، از ترور سردار سلیمانی دفاع کرد و آن را اقدامی در راستای مقابله با تروریسم خواند.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه از توافقات امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط فی‌مابین به‌عنوان گامی بزرگ در روند صلح خاورمیانه یاد کرد و بار دیگر مدعی شد که در آینده چند کشور دیگر منطقه نیز به پیروی از امارات و بحرین اقدام به عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی خواهند کرد.

ترامپ که کشورش بیشترین آمار ابتلا به کووید-19 و مرگ‌ومیر بر اثر این بیماری را به خود اختصاص داده است، در بخش دیگری از صحبت‌ها خود مدعی شد که دولت چین و سازمان بهداشت جهانی مقصران اصلی شیوع ویروس کرونا در جهان بوده‌اند.
وی در ادامه حملات لفظی خود علیه دولت چین ادعا کرد: «دولت چین پروازهای داخلی را لغو و شهروندان خود را در خانه‌هایشان محبوس کرد. اما اجازه داد پروازها از چین به سایر کشورها ادامه پیدا کند و جهان به ویروس کرونا آلوده شود. سازمان ملل متحد باید چین را پاسخگو کند.»
منبع : خبرگزاری تسنیم