کد مطلب: 153564
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳
رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی از جلسه اضطراری با وزیر بهداشت و ابراز نگرانی درباره تامین داروهای وارداتی بویژه ارز مورد نیاز این داروها خبر داد و گفت: از بانک مرکزی و وزارت صمت درخواست داریم که حتما توجه ویژه ای در این زمینه داشته باشند.
 

به گزارش ایران خبر، دکتر احمد شیبانی- رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در نشست خبری که با حضور فعالان حوزه دارو و رییس سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت برگزار شد، از جلسه اضطراری فعالان حوزه دارو با وزیر بهداشت در حوزه تامین ارز خبر داد و گفت: باید توجه کرد که  97 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل کشور تولید می‌شود که باعث شده در کشور آرامش ایجاد شود و نیازهای مردم را رفع کند. ما به عنوان سندیکا از تلاش‌های وزارت بهداشت به دلیل حمایتی که از حوزه دارو داشتند، تشکر می‌کنیم، اما نگرانی‌هایی دارد در این حوزه ایجاد می‌شود که لازم است مطرح شود.

وی افزود: ضمن اینکه میزان زیادی از دارو را در کشور تولید می‌کنیم، اما در حوزه داروهای وارداتی به ارز نیاز داریم. متاسفانه نهادها، سازمان‌های ذی ربط و بانک مرکزی آنطور که باید و شاید توجه ویژه و خاصی را که باید برای تخصیص و تامین به موقع و کافی ارز داشته باشند، ندارند. ضمن اینکه اکنون شش ماه سال را از دست دادیم. انتظار بود که با تلاش‌های وزارت بهداشت در حوزه تامین ارز و تلاش همکاران‌مان در صنعت داروسازی، ارز به موقع تامین شود. باید توجه کرد که همکاران ما در صنعت داروسازی علی رغم کرونا و همه مشکلات تلاش کردند و اجازه ندادند که حتی یک روز هم یک خط از کارخانه داروسازی ما برای تولید دارو تعطیل شود، اما چنانچه سازمان‌های ذی‌ربط که در حوزه سلامت تاثیرگذارند، توجه ویژه‌ای به این حوزه نکنند، ممکن است پیش‌بینی‌ها و نگرانی‌هایمان به وقوع بپیوندد.

شیبانی ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر وضعیت تولید ما نسبتا مناسب است و خوشبختانه از آنجایی که در سال گذشته تمهیداتی شد، انبارهای شرکت‌ها ما تا دو سه ماه دیگر وضعیت مناسبی خواهند داشت، اما این نگرانی در ما وجود دارد و به همین دلیل امروز با وزیر بهداشت جلسه اضطراری برگزار کردیم و هم گزارش دادیم و نگرانی‌ها را اعلام کردیم. از بانک مرکزی و وزارت صمت درخواست داریم که حتما توجه ویژه‌ای کنند؛ چراکه دارو یک کالای اساسی حیاتی است و اگر خدایی نکرده با مشکل مواجه شود با هیچ چیز قابل جایگزینی نیست. ضمن اینکه به مردم اطمینان می دهیم که با تمام توان و وجودمان تلاش کنیم که روند تامین دارو ادامه یابد، اما نگرانیم که اگر کمکی از سوی مسئولان ارزی به سیستم دارویی نشود، مشکلاتی ایجاد شود که امیدواریم وضعیت به آنجا نرسد.

ادامه دارد

منبع : خبرگزاری ايسنا