کد مطلب: 153303
 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۸
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امید بستن به تغییر دولت در آمریکا ناشی از ساده انگاری و خیالی خام است، زیرا «جو بایدن» تفاوت ماهوی با اوباما که پایه‌ریز تحریم‌ها بود، ندارد.
 
به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون منوط نکردن مسائل اقتصادی کشور به تحولات خارجی و انتخابات یک کشور اظهار داشت: مکرراً در فرمایشات مقام معظم رهبری آمده است که بحث پیشرفت کشور و برنامه ریزی برای اداره کشور را نباید به تحریم‌ها و رفع تحریم‌ها گره زد و سعی بر این باشد که با اتکای به توان داخلی برای اداره امور کشور و هدایت اقتصاد برنامه ریزی شود.

وی عنوان کرد: اینکه ایشان بحث تولید، اقتصاد مقاومتی و جهش تولید را مطرح کردند همه حاکی از نگرشی است که رهبر معظم انقلاب نسبت به اعتماد و اتکا بر توان و تولید داخلی کشور دارند. طبیعتاً عده‌ای هم در دولت و سایر ارگان‌ها ممکن است باشند که یا باور ندارند می‌توان با تکیه بر توان داخلی امور کشور را پیش برد یا اینکه اعتماد کاملی به این مطلب ندارند و نسبت به آن مردد هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بعضی‌ها مطلقاً قبول ندارند که ما می‌توانیم روی پای خود بایستیم و تردید دارند. به هر حال در راستای این اعتقاد و باور به دنبال این بودند که با بحث مذاکره، رفع تحریم‌ها و برجام مشکلات را حل کنند. حتی بسیاری از مشکلات و حتی آب خوردن را هم می‌خواستند با برجام حل کنند.

مجتهد شبستری بیان کرد: این دیدگاهی است که با آن دیدگاهی که رهبر معظم انقلاب و جبهه انقلابیون و پیروان رهبری دارند، منافات دارد و طبیعتاً ما دیدیم که نتیجه چه شد. یعنی چندین سال کشور را معطل کردند و این هم وضعیتی است که امروز پیش آمده است و به حمدلله توفیقاتی در سایه نگرش اتکا به توان داخلی داشتیم اما در راستای امید بستن به اروپا و برجام و… خود آقایان اذعان دارند که نتوانستیم توفیقاتی داشته باشیم و آن، نتیجه نگرشی است که متأسفانه بعضی از مسئولین و دولتمردان داشتند و تصورشان این بود که با برجام آبی برای کشور گرم خواهد شد اما متأسفانه دیدیم که با برجام چنین نشد.

وی خاطرنشان کرد: البته مذاکره‌ای که در مسیر عزت باشد را کسی نفی نمی‌کند. هیچ عاقلی با مذاکره‌ای که اصول مذاکره در آن مراعات شود و عزتمندانه باشد مخالف نیست اما مذاکراتی که نوعی کُرنش باشد و با عزت کشور و مردم ما مخالف باشد را ما نمی‌پسندیم و قبول نداریم. نهایتاً هم دیدیم که فرمایش مقام معظم رهبری محقق شد و به هیچکدام از وعده‌هایی که داده شد عمل نکردند و ما بودیم که یکطرفه به تمام تعهدات عمل کردیم و از سوی طرف مقابل کاری پیش نرفت و وعده‌ای محقق نشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اینکه ما منتظر باشیم با تغییر دولت در اروپا یا آمریکا اتفاقی برای کشور ما بیافتد نگاه خوشبینانه ای است و متکی بر واقعیات و حقایق خارجی نیست. جو بایدن تفاوت ماهوی با اوباما ندارد گرچه ترامپ هم تفاوتی نداشت و فقط مقداری در شکل، ظاهر و ادبیات متفاوت بودند اما «جو بایدن» در مسیر همان اوباما حرکت خواهد کرد که که چند سال پیش اصل تحریم‌ها در زمان او پایه‌ریزی شد و ادامه پیدا کرد. بنابراین امید بستن به تغییر حکومت و دولت در آمریکا ناشی از ساده انگاری و خیال خامی است که فکر کنیم با تغییر دولت‌ها، سیاست‌ها تغییر می‌کند.

حجت‌الاسلام مجتهد شبستری گفت: ممکن است در ظاهر ادبیات قدری تغییر کند و ظاهر کار عوض شود اما واقعیت تغییر نخواهد کرد. اینها به دنبال قوی‌تر کردن پایگاه اسرائیل در منطقه هستند تا نفوذ و گسترش اسرائیل را بیشتر کنند و صدای مظلومیت، انقلاب و جبهه مقاومت را در منطقه تضعیف کنند. بنابراین اصل سیاست‌ها عوض نخواهد شد گرچه ممکن است در ظاهر و شکل قضیه تغییراتی رخ دهد اما باطن و ریشه چیز دیگری است.

منبع : خبرگزاری مهر