کد مطلب: 152811
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۱
بیماران مبتلا به کرونا داروهای مهار این بیماری را از مبادی رسمی تهیه کنند.
 
به گزارش ایران خبر، محمدرضا شانه ساز گفت: بیماران مبتلا به کرونا داروهای مهار این بیماری را از مبادی رسمی تهیه کنند.
 نشست خبری محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو امروز به صورت آنلاین برگزار شد.
او درباره درمان دارویی بیماری کرونا گفت: هنوز داروی مشخصی برای این بیماری در دنیا مشخص نشده است. هرچند تمامی داروهای موثر در مهار این بیماری در کشور تولید و عرضه شده است.
شانه ساز افزود: اگر احیانا دارویی به بیمار پیشنهاد شد و گفته شده که در خارج از بیمارستان تامین می شود پذیرفته نیست.داروی رمدسیویر  به قیمت مناسب در اختیار افراد قرار می گیرد  و اینکه برخی از افراد سودجود از این مقوله سو استفاده می کنند.
او تاکید کرد: داروی اکتمرا به وفور در کشور تولید و عرضه می شود. توصیه می شود به منظور تهیه آن افراد به مبادی رسمی مراجعه کنند هرچند توصیه می شود افراد به صورت خودسرانه اقدام به تهیه دارو نکنند.
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو افزود: هنوز ماسک در اختیار داروخانه ها قرار نگرفته است. از هفته آینده قرار است روزانه دو میلیون ماسک با قمیت مصوب در اختیار داروخانه ها قرار بگیرد. همچنین یک میلیون 800 ماسک به مراکز درمان اختصاص می یابد.
او در خصوص استفاده از ماسک تصریح کرد: همچنان بهترین راه پیشگیری از این بیماری ماسک  و فاصله گذاری اجتماعی است. به داروهای تبلیغ شده در خارج از بیمارستان برای مهار کرونا اعتماد نکنید.
او با بیان اینکه این ویروس جهش می‌یابد، افزود: برای مهار کرونا مصرف داروی داخلی پیشنهاد می‌شود. درضمن داروی رمدسیور تاثیر 20 درصدی دارد و هیچ مرجعی در پروتکل‌ها این دارو را نپذیرفته است.
 این مقام مسئول تصریح کرد: این دارو از شهریور در اختیار افراد قرار می‌گیرد و در اولین بخش توزیع آن در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرد و با توجه به تولید داخل این دارو  امیدواریم در پاییز بخشی از نیاز کشور را تامین کند و دیگر نگرانی از تامین دارو نداشته باشیم. 
سانه ساز در ادامه بیان کرد: به‌دلیل ضدعفونی کردن مداوم و استفاده از ماسک در پاییز خطرات ناشی از آنفلوآنزا کاهش می‌یابد.
او با اشاره به پیش بینی 6 برابری نیاز واکسن آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته گفت: در صورت ادامه دار بودن رعایت پروتکل های بهداشتی استفاده از واکسن آنفلوآنزا همچون سال گذشته ضرورت نخواهد داشت.
 
منبع : خبرگزاری برنا