آشنایی با رژیم خیار و خواص آن؛

وزن ایده آل با رژیم میوه خیار

کد مطلب: 152498
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۵
در این نوع رژیم، توصیه می‌شود که به جای مصرف بیشتر خوراکی‌ها، خیار مصرف شود. به این معنا که مصرف میوه‌ها و سبزیجات دیگر به حداقل برسد.
 
به گزارش ایران خبر، رژیم خیار، رژیم کوتاه‌مدتی است که می‌تواند به سرعت از وزن فرد بکاهد. انواع متفاوتی از این نوع رژیم‌ها وجود دارد که مدعی‌اند پیروی از آنها می‌تواند باعث کاهش وزن ۷ کیلوگرمی در مدت ۷ تا ۱۴ روز شود. در حقیقت، طرفداران این نوع رژیم غذایی گاهی اوقات، شعار «۷روز، ۷ کیلوگرم» کاهش وزن را به کار می‌برند. اما ممکن است با خود بیندیشید، این نوع رژیم چقدر می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. در این مقالهرژیم خیار و همچنین مزایا و معایب آن معرفی شده است.
رژیم خیار عمدتا حاوی خیار در کنار چند نوع غذای حاوی پروتئین، مانند تخم مرغ، جوجه، ماهی وآجیل است.
در این نوع رژیم، توصیه می‌شود که به جای مصرف بیشتر خوراکی‌ها، خیار مصرف شود. به این معنا که مصرف میوه‌ها و سبزیجات دیگر به حداقل برسد.
از آنجایی‌که در رژیم خیار تنوع غذایی وجود ندارد، پیروی از آن بیش از ۱۴ روز توصیه نمی‌شود. در ضمن با وجود اینکه افراد بسیاری می‌گویند، رژیم خیار در کاهش وزن آنها موثر بوده است اما بررسی علمی روی این رژیم غذایی صورت نگرفته و نمی‌توان در این خصوص اظهارنظر علمی کرد.
 
قوانین رژیم خیار
قانون خاصی برای این رژیم غذایی وجود ندارد و فقط توصیه می‌شود، در بیشتر وعده‌های غذایی، خیار مصرف شود. در این رژیم غذایی، افراد به محض گرسنگی باید خیار مصرف کنند. در این نوع رژیم به دلیل اینکه خیارها کالری کمی دارند، می‌توان بدون نگرانی از کالری اضافی، چند عدد خیار را مصرف کرد.
همچنین خیارها حاوی پروتئین کمی هستند. پروتئین، سلامت پوست، ماهیچه‌ها و مفاصل را حفظ می‌کند. به همین دلیل در کنار رژیم خیار، باید غذاهای پروتئین دار نیز مصرف کرد. از این مواد می‌تواند به تخم‌مرغ، گوشت کم‌چرب، پنیر کاتیج (یکی ازانواع پنیر) و آجیل اشاره کرد.
علاوه بر آن می‌توانید برخی از کربوهیدرات‌ ها مانند نان تست، برنج قهوه ای یا سیب زمینی را به رژیم خیارتان اضافه کنید.
در این نوع رژیم می‌توانید مقدار مصرف خوراکی‌های مجاز را خودتان کم‌وبیش انتخاب کنید.
رژیم خیار برای کاهش وزن
هیچ نوع بررسی علمی خاصی روی رژیم خیار انجام نشده است. اما به دلیل اینکه این رژیم، بسیار کم‌کالری است، می‌تواند از وزن‌تان بکاهد. پیروی از رژیم‌های غذایی محدودکننده در طولانی‌مدت بسیار سخت است. برعکس، آن دسته از رژیم‌های غذایی که پیروی از آنها آسان است، به طور کلی نتایج بهتر و بادوام‌تری دارند.
در یک بررسی، مشخص شد حتی مصرف بسیار زیاد خیار، کالری کمی به بدن اضافه می‌کند. ۳۰۰ گرم خیار فقط ۴۵ کالری دارد. در واقع اگر ۱۰ عدد خیار متوسط بخورید، فقط ۴۵۰ کالری به بدن‌تان اضافه می‌شود.
همچنین خیارها فقط بخش کمی از مواد مغذی، مانند پتاسیم، ویتامین C و ویتامین K را داراست. آنها پروتئین، چربی، فیبر،کلسیم، آهن و بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن را ندارند.
در رژیم غذایی خیار، حتی اگر در هر وعده، پروتئین هم مصرف کنید، نیاز روزانه بدن‌تان به مواد مغذی ضروری تامین نمی‌شود.
در ضمن افراد پس از اینکه با اتخاذ این رژیم غذایی لاغر شدند، چنانچه رفتارهای تغذیه‌ای سالمی، مانند کنترل مقدار کالری مصرفی روزشان نداشته باشند، دوباره چاق می‌شوند.
برای کاهش وزن و بهبود سلامت بدن، بهتر است از نوعیرژیم غذایی متنوع بهره بگیرید. بدین معنا که رژیم غذایی‌تان حاوی گندم‌های کامل، سبزیجات، میوه‌ها، چربی‌های سالم، گوشت کم‌چرب و پروتئین های گیاهی باشد.
رژیم خیار از نظر امتیازدهی
• امتیاز کلی : ۲
• کاهش وزن سریع: ۳
• کاهش وزن طولانی مدت: ۱
• به‌کارگیری آسان: ۲
• کیفیت تغذیه: ۲
رژیم خیار با محدود کردن مقدار کالری دریافتی موجب می‌شود فرد در مدت زمان کوتاهی لاغر شود. اما در این نوع رژیم، مواد مغذی کافی وجود ندارد و از این نظر بسیار محدود است و در نهایت نمی‌تواند بادوام باشد.
عوارض رژیم غذایی خیار
این رژیم غذایی عوارض مهمی دارد که باید به آنها توجه کنید. در ادامه، این عوارض شرح داده شده است:
بسیار محدود است
رژیم خیار تنوع ندارد و به مدت ۲ هفته، بیشترین مادهٔ خوراکی مصرفی‌تان فقط خیار خواهد بود. این رژیم، نه تنها از نظر مواد مغذی مناسب نیست، بلکه باعث ایجاد رفتارهای غذایی منفی،‌ مانند رژیم‌های شدید غذایی، می‌شود که در نهایت می‌تواند فرد را به اختلال غذا مبتلا کند.
بررسی‌ها نشان داده است که رژیم‌های غذایی بسیار محدود موجب اختلال‌های غذایی شده و روی توانایی فرد در کنترل مصرف غذا، اثر منفی می‌گذارد. این شکل از اختلال غذایی، برخلاف الگوهای محدودیت غذا، موجب چاقی افراد می‌شود.
 
منبع : خبرگزاری برنا