کد مطلب: 152492
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۲
امروزه مراسم مجلل و پر زرق و برق که با نیت چشم و هم چشمی برپا می‌شود جای جشن‌های ساده‌ای که برای شروع یک زندگی برگزار می‌شد را گرفته است.
 
به گزارش ایران خبر، یکی از دغدغه‌های جوانان کشور هزینه‌های کمرشکن برپایی مجلس عروسی است که باعث شده جوانان ازدواج خود را یا به تاخیر بیندازند یا اینکه به طور کلی آن را کنسل کنند.
امروزه مراسم مجلل و پر زرق و برق که با نیت چشم و هم چشمی برپا می‌شود جای جشن‌های ساده‌ای که برای شروع یک زندگی برگزار می‌شد را گرفته است. این جشن‌ها مختص افراد ثروتمندجامعه نیست؛ بلکه هستند عروس و دامادهایی که توانایی برگزاری یک مهمانی ساده برای شروع زندگی‌شان را ندارند اما به دلیل همین چشم‌وهم‌چشمی‌ها برای برگزاری این جشن‌های گران قیمت، وام‌های کلان می‌گیرند یا از اقوام و آشنایان پول قرض می‌کنند حتی گاهی دیده می‌شود عروس و داماد، خود تمایلی به هزینه‌های افراطی برای برگزاری مراسم ازدواجشان ندارند اما خانواده‌هایشان اصرار به گرفتن جشن‌های مجللی دارند که تنها برای دختر و پسر بار مالی دارد و موجب سختی ازدواج‌شان می‌شود.
یکی از گران‌ترین و مهم‌ترین تجملات؛ جهیزیه است که با وجود فضای مجازی و صفحه‌هایی که مختص به اشتراک گذاشتن جهاز است و عکس خانه نوعروس‌ها را قرار می‌دهد، دخترها را ترغیب می‌کند تا خانه خود را به شیوه آنان طراحی و وسایل خانه خود را از برند خاص خریداری کنند که مبادا از غافله عقب بمانند حتی اگر نتوانند آنها را تهیه کنند حسرت می‌خورند یا تصمیم می‌گیرند حالا که نمی‌توانند چنین خانه و زندگی داشته باشند، اصلا ازدواج نکنند.
وقتی یکی از این عکس‌ها را مثلا با عنوان جهیزیه 500 میلیون تومانی  (اشکان و سمانه) در تبریز باز می‌کنی، می‌بینی در آشپزخانه او از گوشت کوب برقی گرفته تا زعفران ساب، انواع و اقسام وسایل غیر برقی، شیشه‌های درب دار و سرویس قابلمه؛ انواع و اقسام سینی، سبدها و قوطی‌های لبریز از سبزی‌های خشک، چند دست پارچ و لیوان، تخم مرغ پر، انواع لوازم برقی کوچک و بزرگ با برندهایی که عمدتاً خارجی هستند تا یخچالی که برای خودش دنیایی است و از گوشت، مرغی که پای آن روبان قرمز بسته شده، ماهی، کله پاچه که صورتش آرایش شده، انواع و اقسام سبزی‌ها گرفته تا خامه، پنیر، انواع مربا که در شیشه‌های تزئین شده و پارچه دوز شده ریخته شده، شیر، انواع شربت‌ها، سس‌های عجیب و غریب و.... که حداقل کفاف 3 ماه زندگی را می‌دهند، تزئین شده است اما ماجرا به آشپزخانه ختم نمی‌شود وقتی عکس را ورق می‌زنی، سرویس بهداشتی را می‌بینی که گلباران و سرتاسر آن با گل‌های خشک تزئین شده است و حمامی می‌بینی که با شامپو و صابون خارجی و لیف و کیسه تزیین شده کنار هم با برندهای گاها کمیاب قرار گرفته است. البته باز هم همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود و تزئین اتاق خواب‌ها و پذیرایی و مبلمان و ... بماند که خود مثنوی هفتاد من است و همه ما با یکبار باز کردن اینستاگرام آنها را دیده ایم و حتی گاهی اوقات حسرت خوردیم.
 
منبع : خبرگزاری برنا