کد مطلب: 152378
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۵
ایسنا/فارس
 
به گزارش ایران خبر، عبدالرسول همتی دوشنبه ۱۳ مرداد و در جلسه روزانه اعلام وضعیت کروناویروس در فارس، گفت: متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ هموطن عزیزمان در استان فارس را بر اثر ابتلا به کروناویروس از دست داده‌ایم و با اضافه شدن این عدد، آمار کل فوتی‌ها در فارس به ۵۴۶ نفر رسیده است.

همتی با بیان اینکه از اسفند سال گذشته تاکنون ۲۱۹ هزار نفر از مردم در فارس آزمایش کووید۱۹ داده‌اند، گفت: از بین کسانیکه آزمایش داده‌اند، ابتلای ۳۴ هزار و ۸۰ نفر به واسطه مثبت بودن تست، قطعی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از کل مبتلایان، تاکنون ۳۰ هزار و ۷۷ نفر بهبود پیدا کرده‌اند، گفت: هم اکنون ۹۲۱ بیمار در بیمارستان‌ها و ۱۰۱ نفر از آنان در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند و بقیه بیماران در قرنطینه خانگی بسر می‌برند.

همتی در بررسی آماری مبتلایان و فوت براثر کرونا در گروه‌های مختلف سنی، گفت: حدود ۳ درصد از مبتلایان مربوط به گروه سنی زیر ۱۰ سال اما تنها یک درصد از کل فوت‌شدگان مربوط به این گروه است، این نشان می‌دهد کودکان هم در معرض خطر ابتلا و حتی مرگ ناشی از ابتلا به این بیماری قرار دارند.

این مقام مسئول با تاکید براینکه هیچ فردی در برابر این بیماری خطرناک، مصون نیست، گفت: ۷۰ درصد مبتلایان بیماری کرونا را افراد در گروه سنی ۱۰ تا ۵۰ سال تشکیل می‌دهند و ۱۵ درصد از مبتلایان این گروه، در مقابل بیماری تسلیم شده و فوت کرده‌اند.

همتی با اشاره به اینکه گروه سنی ۵۰ سال به بالا، ۲۷ درصد مبتلایان را تشکیل می‌دهند، گفت: متاسفانه ۸۴ درصد از کل موارد فوت از بیماری کووید۱۹ مربوط به این گروه سنی است؛ این نشان می‌دهد که باید پیشگیری در گروه سالمندان را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز میانگین سنی جانباختگان فارس بر اثر کروناویروس را ۵۸ سال اعلام و خاطرنشان کرد: در گزارش‌هایی که حدود یک ماه پیش ارایه شد، این میانگین ۶۶ سال بود؛ رقم جدید نشان می دهد که میانگین سنی جانباختگان کاهش پیدا کرده است.

همتی همچنین میانگین سنی مبتلایان را ۴۱ سال دانست و با بیان اینکه شاهد افزایش این عدد نسبت به گزارش قبلی هستیم، گفت: در استان فارس ۵۷ درصد مبتلایان را مردان و ۴۳ درصد مبتلایان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند؛ از طرفی ۶۲ درصد فوت شدگان از گروه مردان و ۳۸ درصد از گروه زنان بوده‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در استان فارس ۲۷ درصد از مبتلایان نیاز به بستری در بیمارستان داشتند و ۷۳ درصد ایزوله خانگی شده‌اند.

همتی در ادامه یادآور شد: با بررسی شرایط افراد فوت شده از کروناویروس در فارس مشخص شده است که ۸۹ درصد از فوت‌شدگان دارای بیماری زمینه‌ای یا از گروه سالمندان بودند و ۱۱ درصد از آنان سابقه بیماری زمینه‌ای نداشته و سالمند هم نبوده‌اند.

منبع : خبرگزاری ايسنا