کد مطلب: 152376
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، دکتر سعید محمددوست در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بازرسان مرکز بهداشت با همکاری اتاق اصناف و سازمان صمت و سمن‌های دارای حکم از استانداری در روند بازرسی‌ها از تمامی اماکن عمومی و خدمات‌رسان و صنوف و کارگاه های صنعتی حضور دارند، افزود: روند بازرسی این چنین است که در مرحله اول بازدید، تذکرات لازم داده می‌شود، چک لیست‌ها تکمیل و تحویل مرکز بهداشت می‌شود و بازرسان مرکز برای بازدید مجدد وارد عمل می‌شوند.

وی با بیان اینکه اگر برای رفع موارد درج شده در چک لیست اقدامی نشده باشد، مرکز بهداشت و پلیس اماکن برای پلمب مجموعه‌های دارای مشکل اقدام می‌کنند، افزود: از ۲۴ تیرماه تا ششم مردادماه 6750 مورد بازرسی در شهرستان اراک انجام شده است که از این تعداد ۵۸ مورد به مراجع قضایی معرفی شدند و از این تعداد ۳۱ مورد به دلیل عدم استفاده از ماسک، رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و ... پلمب شده‌اند و خوشبختانه در بازرسی انجام شده، رتبه قابل قبولی در برخورد با واحدهای مشکل‌دار داریم و این مهم نشان می‌دهد که مماشاتی در این خصوص صورت نگرفته است.

محمددوست با اشاره به اینکه از کل بازرسی‌های انجام شده، ۳۵۴ مورد نیز اخطار رفع نقص دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: اصناف و کارگاه‌های کوچک و بزرگ همکاری مناسبی با بازدیدها دارند و روند مناسبی در این حوزه حاکم است، البته نظارت‌ها با جدیت انجام می‌شود.

رییس مرکز بهداشت اراک در خصوص وضعیت آرامستان اراک و برگزاری مراسم ختم، گفت: وظیفه برخورد با افرادی که اقدام به برگزاری مراسم در آرامستان می‌کنند، با مجموعه آرامستان است که البته تاکنون همکاری مناسبی داشته اند، اما در این بین مردم هم وظایف و مسئولیت هایی دارند که باید آن را انجام دهند. زمانی که همه درب‌ها بسته و بلوک گذاری صورت گرفته است، متاسفیم که مردم از درب و دیوار و نرده‌ها بالا می‌روند تا بتوانند وارد آرامستان شوند.

وی اظهار کرد: کوتاهی از سوی مجموعه مدیریتی آرامستان صورت نگرفته و نهایت همکاری را داشته‌اند، اما شاهد بی توجهی مردم هستیم. درست است که رسم و رسوماتی رایج است که باید انجام شود، اما در این شرایط کرونا مردم می‌توانند از دور یا از منزل فاتحه به اهل قبور هدیه کنند و نیازی نیست که حتما سر مزار حاضر شوند، قطعا از دست دادن عزیز سخت است، اما به هرحال جان و سلامت باقی انسان‌ها ارزش دارد و باید به هشدارها توجه کنند و این رفتارها با فرهنگ‌سازی اصلاح شوند.

منبع : خبرگزاری ايسنا