کد مطلب: 151902
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۹
سفیر اسبق ایران در چین گفت: نزدیکی ایران و چین به‌عنوان دو کشور مستقل به یکدیگر، مشخصا تهدیدی برای هژمونی آمریکا است و مخالفت‌های امروز آنها دقیقا نشانه همین ترس است.
 
به گزارش ایران خبر، جواد منصوری سفیر اسبق ایران در چین در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره مذاکرات تهران و پکن برای انعقاد سند همکاری جامع میان مدت میان دو کشور، اظهار داشت: دو دولت ایران و چین با توجه سوابق تاریخی و مشترکاتی که داشته و امروز نیز دارند، به‌عنوان دو دولت تاثیرگذار در شرق و غرب آسیا محسوب شده و طبیعتا زمینه‌های زیادی برای همکاری و تبادل امکانات دارند.

وی افزود: ایران و چین زمینه‌های زیادی برای همکاری در سطح بین‌المللی داشته و به‌خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط دو کشور به شکل تصاعدی پیشرفت داشته، به طوری که امروز بیشترین روابط جمهوری اسلامی در زمینه‌های مختلف، با چین است.

این دیپلمات پیشین کشورمان گفت: طبیعی است که ایران علاقه‌مند به همکاری با چین در زمینه‌های مختلف باشد و با توجه به اینکه چین در زمینه‌های اقتصادی و فناوری روند رو به رشدی داشته و همچنین نقش موثرتری در صحنه بین‌المللی ایفا می‌کند، غالب کشورهای دنیا برای توسعه روابط خود با پکن برنامه‌ریزی می‌کنند.

منصوری با اشاره به این موضوع که همکاری بلندمدت میان تهران و پکن تنها منحصر به ایران نیست،  افزود: کشورهای مختلف دنیا تحلیل می‌کنند که در آینده چین نقش بسیار پررنگ‌تری از امروز خواهد داشت و بنابراین، لزوم دستیابی به چارچوب همکاری بلندمدت با این کشور را حس کرده و برای آن برنامه می‌ کنند.

وی بیان کرد: به‌عنوان مثال امروز آموزش زبان چینی در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا متداول شده، چرا که همه کشورها می‌دانند در آینده با توجه به روابط با چین نیاز به فراگیری زبان چینی وجود دارد. بنابراین تعجبی ندارد که ایران نیز به مانند دیگر کشورها برای همکاری بلند مدت با چین، به دنبال یک چارچوب و سند باشد.

سفیر اسبق کشورمان در پکن در پاسخ به سوالی در زمینه چرایی مخالفت آمریکا با این سند و شانتاژهای رسانه‌ای علیه آن،  اضافه کرد: قبل از اینکه سند همکاری ایران و چین مطرح باشد، باید بگویم که اروپا و آمریکا به دلایل متعددی به هیچ عنوان حاضر نیستند که ایران از مجموعه غرب جدا شود و این مسئله بسیار مهم است و متاسفانه برخی از تحلیلگران ما به آن توجه نمی‌کنند.

منصوری تصریح کرد: غرب حتی ۱۰۰ سال دیگر از فکر تسلط بر ایران منصرف نمی‌شود. بنابراین تعجبی ندارد که ایران در حال حرکت به سمت شرق بوده و در حال انعقاد قرارداد جامع همکاری با چین است. بنابراین آنها اعتراض می‌کنند و برای آنکه این اتفاق نیافتد، دست و پا می‌زنند. آنها هر چه بتوانند در این قضیه کارشکنی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: چین امروز در بسیاری از زمینه‌ها حرف اول را در جهان می‌زند و نباید ایران برای جلب حمایت غرب از این امکان صرف نظر کند. پذیرفتنی نیست که چون آمریکا و اروپا از نزدیکی و همکاری ایران و چین راضی نیستند، ما با پکن کار نکنیم.

این دیپلمات پیشین کشورمان یادآور شد: طبیعی است که ایران به مانند تمامی کشورها در تعاملات خود با دیگر کشورها دقیقا باید بر اساس موضع برابر،  منافع متقابل و استفاده از امکانات بالقوه و بالفعل روابط خود را گسترش دهد.

منصوری گفت: آمریکا تمایلی به پیشرفت هیچ کشور مستقلی ندارد. نزدیکی ایران و چین به‌عنوان دو کشور مستقل به یکدیگر، مشخصا تهدیدی برای هژمونی آمریکا است و مخالفت‌های امروز آنها دقیقا نشانه همین ترس است.

منبع : خبرگزاری مهر