کد مطلب: 150992
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۹
رئیس کل بانک مرکزی نوسانات اخیر نرخ ارز را موقتی و کوتاه مدت خواند و با تاکید بر لزوم حفظ ذخایر ارزی کشور گفت: در صورتی که نوسان ماندگار باشد، قطعا در بازار مداخله خواهیم کرد.
 
به گزارش ایران خبر، عبدالناصر همتی امشب با حضور در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما درباره تحولات اخیر بازار ارز و افزایش قیمت دلار گفت: نوسانات اخیر نرخ ارز موقتی و کوتاه مدت است.
وی با تاکید بر لزوم حفظ ذخایر ارزی کشور گفت: در صورتی که ببینیم نوسان ماندگار است قطعاً در بازار مداخله خواهیم کرد.
وی گفت: بازار آزاد ارز دچار شوک روانی شده است؛ تجارت کشور بر پایه ارز نیمایی است و میانگین نرخ یکماه گذشته نیما زیر ۱۶ هزار تومان بوده است.
وی با اشاره به اینکه بازار آزاد و مبادلات اسکناس دلار سهمی ۵ درصدی از مبادلات ارزی کشور دارند گفت: همین امروز ۱۲۰ میلیون دلار تأمین ارز برای واردات انجام شده است و این در حالی است که مبادلات اسکناس بازار آزاد کمتر از ۵ میلیون دلار بوده است.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: سیاست اقتصادی بر این مبنا برنامه ریزی شده که نقدینگی کنترل شود و تورم در محدوده ۲۲ درصد باشد. و سایر سیاست‌ها را با این مؤلفه‌ها هماهنگ می‌کنیم.
وی با بیان اینکه بازار ارز دچار شوک روانی شده ادامه داد: تحولات بازارهای جهانی و باز شدن مرزهای کشور پس از بسته بودن طولانی به دلیل شرایط ناشی از ویروس کرونا باعث ناترازی بین عرضه و تقاضا شد. البته بحث‌های سیاسی و تصمیمات به ناحق آژانس بین المللی اتمی نیزموثر بود و جو روانی را ایجاد کرد.
وی ادامه داد: این نشان می‌دهد نوسانی که در بازار اتفاق افتاده گذرا است، در این شرایط ما نمی‌توانیم سیاست پولی‌مان را تغییر دهیم؛ ما وقتی سیاست را تغییر می‌دهیم که احساس کنیم یکی از فروضی که برای کنترل تورم نیاز است، مانند ارزی که برای تولید مصرف می‌شود تغییر کند. در عین حال تمام تلاش ما برای کنترل نرخ است و در روزهای آینده اثرات ان را می‌بینیم که در سامانه نیما اثرات آن بیشتر خواهد بود.
همتی افزود: چیزی که برای ما مهم است، نرخ ارز در سامانه نیماست که مبادلات تجارت کشور در آنجا انجام می‌شود، نرخ ارز در سامانه نیما زیر ۱۶ هزار تومان است و همین امروز حدود ۱۲۰ میلیون دلار در نیما برای واردات کالاهای اساسی تأمین ارز صورت گرفت. میانگین ماه گذشته قیمت درهم ۴,۴۰۰ تومان بوده و قیمت دلار آن نیز زیر ۱۶ هزار تومان است.
وی ادامه داد: بخشی از منابع ارزی بانک مرکزی از طریق ذخایر نفتی تأمین می‌شود اما بخش دیگر از طریق صادرات غیر نفتی است.
همتی در پاسخ به این سوال که چه مقدار از نرخ ارز صادرات غیرنفتی بازگشته است، گفت: رقم کل مبادلات حدود ۷۲ میلیارد دلار بوده که ۴۵ میلیارد دلار آن برگشته اما مابقی بازنگشته است.
وی ادامه داد: به صادرکنندگانی که ارز خود را برنگردانده اند می گویم که اکنون باید وظیفه ملی‌شان را انجام دهند.
وی افزود: امیدواریم که تا پایان سال بخش اعظمی از ارز صادرکنندگان به کشور بازگردد و نیازی به انتشار اسامی نداشته باشیم.
همتی درباره دخالت بانک مرکزی در بازار ارز، گفت: دخالت دو نوع است، یک نوع ارزپاشی است که این را ضروری نمی‌دانیم و انجام نمی‌دهیم چرا که به ذخایرمان نیاز داریم اما نوع دیگر نظارت بر صادرکنندگان است تا ارز خود را برگردانند. برای ما تأمین ارز برای تولیدکنندگان بسیار مهم است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز موقتی و گذراست، گفت: در عین حال اگر ببینیم نوسان نرخ ماندگار است، در بازار مداخله خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیرش که گفته بود در واردات گشاده دستی نخواهیم کرد، توضیح داد: مقصودم این بود که گشاده دستی در واردات با ارزهای ترجیحی نمی‌کنیم چرا که این ارز برای کالاهای اساسی کشور است اما مانعی برای تخصیص ارز نیمایی نداریم. ما درباره کالای اساسی دو وظیفه مهم داریم اولویت اول، تأمین مواد اولیه به ویژه کالاهای دارویی است که شکر خدا وضعیت ایران در برابر داروهای ضد کرونا نسبت به بسیاری از کشورها بهتر است و اولویت دوم تأمین مواد اولیه کارخانجات است.
همتی در پایان خاطر نشان کرد: بانک مرکزی برنامه دارد، تکلیفش را انجام خواهد داد و مهم‌ترین برنامه آن کنترل تورم است.
 
منبع : خبرگزاری مهر