کد مطلب: 150717
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۷
دکتر آنتونی فاوسی، متخصص برجسته بیماری‌های عفونی و عضو کارگروه کروناویروس در کاخ سفید معتقد است که با وجود افزایش شمار مبتلایان جدید کووید-۱۹ در چندین ایالت از آمریکا در حال حاضر وقوع موج دوم کرونا در این کشور قطعی نیست.
 

به گزارش ایران خبر،  موارد ابتلا به کروناویروس جدید در چندین ایالت آمریکا رو به افزایش است و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده هشدار داده‌ که با بازگشایی کسب و کارها در ایالت‌ها، این موارد ممکن است در تابستان امسال افزایش یابد.

در عین حال بسیاری از کارشناسان نگران‌اند که اعتراضات ضد نژادپرستی اخیر در ایالات متحده آمریکا می‌تواند به موج دوم "کروناویروس" کمک کند اما دکتر آنتونی فاوسی اظهار داشته که لزوماََ ممکن است وضعیت به این صورت نباشد.

فاوسی با اشاره به این که افزایش اخیر موارد کروناویروس در تعدادی از ایالت‌ها در حال حاضر لزوماً به معنای "موج دوم" نیست، بیان کرد: اگر چه افزایش موارد بستری در بیمارستان‌ها وضعیت مهمی است که باید به آن توجه داشت اما حتی در صورت افزایش شمار مبتلایان جدید می‌توان با اتخاذ روش و اقدامات صحیح مقابله با شیوع این بیماری از وقوع "موج دوم" در تابستان یا پاییز جلوگیری کرد.

وی هم‌چنین مردم را به حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده همگانی از ماسک توصیه کرد.

بر اساس اطلاعات دانشگاه جان هاپکینز، تاکنون تست کرونای دو میلیون و ۱۴۲ هزار و ۲۲۴ نفر در ایالات متحده آمریکا مثبت اعلام شده که از این میان ۱۱۷ هزار و ۵۲۷ نفر جان خود را از دست داده و ۸۵۴ هزار و ۱۰۶ نفر نیز بهبود حاصل کرده‌اند.

این در حالی است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC) روز جمعه اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود شمار قربانیان کرونای این کشور تا تاریخ چهارم ژوئیه به ۱۳۰ هزار نفر برسد.

طبق تجزیه و تحلیل دانشگاه جان هاپکینز، طی یک هفته گذشته حداقل ۱۳ ایالت روند صعودی در شمار مبتلایان جدید روزانه خود داشته‌اند، در حالی که طی مدت مشابه شمار مبتلایان جدید در حداقل ۲۴ ایالت بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

در نیویورک سیتی که زمانی مرکز شیوع کروناویروس در آمریکا بود، اعتراضات گسترده موجب نگرانی نسبت به فعالیت مجدد ویروس شده است. اما اکنون شمار مبتلایان جدید آن در پایین‌ترین سطح در کل ایالات متحده قرار دارد.

فرماندار نیویورک روز جمعه اعلام کرد: شمار مبتلایان جدید نیویورک زمانی در رتبه نخست سراسر ایالات متحده قرار داشت اما اکنون با رعایت توصیه‌های بهداشتی توسط شهروندان و اقدامات مناسب، شیوع عفونت در آن کنترل شده و شمار مبتلایان جدید در آخرین رتبه سراسر آمریکا قرار گرفته است.

این در حالی است که در ایالت‌هایی مانند آرکانزاس، شمار مبتلایان جدید در حال افزایش است. فرماندار آرکانزاس روز جمعه اظهار داشت که این ایالت در ۲۴ ساعت گذشته رکورد شمار مبتلایان جدید را شکسته است.

فرماندار اورگان نیز توقف هفت روزه در رفع محدودیت‌های اجتماعی را در دستور کار قرار داده است. 

در شهرستان بالتیمورِ ایالت مریلند نیز اعلام شده که مرحله دوم رفع محدودیت‌های مقابله با کرونا تا اطلاع ثانوی صورت نخواهد گرفت.

مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC) روز جمعه اعلام کردند که افزایش موارد بستری‌های مربوط به کروناویروس را در بیمارستان‌های سراسر کشور تأیید نمی‌کنند اما "نظارت بسیار دقیق" بر این مسئله صورت خواهد گرفت.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، در همین حال مدیر سابق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC) و یک متخصص بیماری‌های عفونی روز جمعه مدعی شد که تلاش‌های مشترک صنعت و وجود ۱۳۰ واکسن در مراحل مختلف تولید باعث شده که وی خوش‌بینانه به اتمام این بیماری همه‌گیر با واکسن امیدوار شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا