کد مطلب: 149497
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۳
طبق پیش‌بینی اتاق فکر «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» پاندمی ویروس کرونا باعث می‌شود که خرید کالاهای آمریکایی توسط چین امسال بسیار کمتر از سطح توافق شده در توافق تجاری بین ۲ کشور باشد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، طبق پیش‌بینی اتاق فکر «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی»، پاندمی ویروس کرونا باعث می‌شود که خرید کالاهای آمریکایی توسط چین امسال بسیار کمتر از سطح توافق شده در توافق تجاری بین دو کشور باشد.

این اتاق فکر آمریکایی پیش‌بینی کرد که صادرات کالاهای آمریکایی به چین برای کل سال ۲۰۲۰ میلادی تنها به ۶۰ میلیارد دلار برسد که این بسیار کمتر از سطح ۱۸۶.۶ میلیارد دلاری است که برای پایبندی به توافق تجاری امضا شده در ماه ژانویه لازم است.

اسکات کندی، مشاور ارشد این اتاق فکر می‌گوید: باید اعتراف کنیم که این پیش‌بینی بر اساس بدترین سناریوی ممکن بوده است؛ چراکه میزان خرید کالاهای آمریکایی توسط چین در ادامه سال و با بازگشت اقتصاد افزایش خواهد یافت؛ اما با این حال این افزایش به حدی نیست که تصویر کلی ما را تغییر دهد.

وی گفت: سطح هدف تعیین شده در این توافق هرگز واقع‌گرایانه نبوده و این‌ها تنها اعدادی هستند که برای جلب‌توجه افکار عمومی و برانگیختن تحسین آنها اعلام شده بودند. حالا پاندمی کرونا این ارقام غیر واقع‌گرایانه را غیرممکن ساخته است.

تحت تأثیر ویروس کرونا در ۳ ماهه اول امسال صادرات آمریکا به چین ۱۰ درصد افت کرد. بدتر از همه صادرات انرژی بودند که ۳۳ درصد سقوط داشتند. صادرات هواپیمای مسافربری عملاً به صفر رسید و فروش خودرو ۴۶.۹ درصد سقوط کرد و صادرات دانه سویا هم ۳۹.۴ درصد پایین آمد.

منبع : خبرگزاری مهر