کد مطلب: 149115
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۶
موجی از نفتکش‌های سعودی در راه بنادر پرتراکم آمریکا هستند و این احتمال وجود دارد که با رسیدن آنها قیمت‌های نفت مجدداً سقوط کند.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از اسپوتنیک، در شرایطی که سقوط قیمت نفت و کاهش شدید تقاضا باعث شده است ذخایر انبارهای نفت آمریکا لبریز شود، موجی از نفتکش‌های سعودی در راه بنادر پرتراکم آمریکا هستند و این احتمال وجود دارد که با رسیدن آنها قیمت‌های نفت مجدداً سقوط کنند.
طبق گزارش تحلیلی رایستاد انرژی، ۲۸ نفتکش سعودی که حامل ۴۳ میلیون بشکه نفت عربستان هستند قرار است از ۲۴ آوریل تا ۲۴ می به بنادر خلیج آمریکا و ساحل غربی این کشور برسند.
این ناوگان در حالی به بندرهای آمریکا خواهند رسید که در این بندرها ۷۶ نفتکش دیگر منتظر تخلیه نفت خود هستند. از این تعداد قرار است ۳۴ نفتکش حدود ۲۵ میلیون بشکه نفت خود را در ساحل غربی تخلیه کنند. ۳۱ نفتکش هم نزدیک خلیج مکزیک هستند.
اخبار حاکی از این است که پالایشگاه‌ها با سقوط تقاضا برای سوخت از خرید نفت خودداری کرده و از تحویل گرفتن آن سربازمی‌زنند و این باعث شده است تا در دریا صف‌های طولانی نفتکش‌های منتظر، ترافیک و تراکم به وجود بیاورد.
تحلیل‌گر ارشد رایستاد انرژی، پائولا رودریگز، می‌گوید: حجم کل نفتی که قرار است از عربستان سعودی به آمریکا برسد، ۴ برابر میانگین ۴ هفته‌ای قبلی است. این مقادیر معادل کل کاهش تولید نفت از ماه مارس تا کنون است و با وجود محدود بودن ظرفیت ذخیره‌سازی آمریکا می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی بشود.
او گفت: در حالی که در طول ۴ هفته گذشته تقاضای نفت خام پالایشگاه‌های آمریکا ۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافته، تولید نفت خام این کشور تنها ۸۰۰ هزار بشکه در روز افت کرده و انتظار می‌رود در هفته‌های آینده هم ۸۰۰ هزار بشکه در روز دیگر پایین بیاید. اما با توجه به نزدیک شدن سریع نفتکش‌های عربستان به سواحل آمریکا انتظار می‌رود میزان واردات نفت خام آمریکا در ۴ هفته آینده حدود ۵.۸ میلیون بشکه در روز باقی بماند.
 
منبع : خبرگزاری مهر