کد مطلب: 148164
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۷
وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اولین مورد بیماری کرونا ۳۰ بهمن ماه تشخیص قطعی داده شد،گفت: الان زمان مبارزه تمام عیار با این ویروس و نه شناسایی منشأ آن است.
 

به گزارش ایران خبر، در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش راهکارهای مقابله با بیماری کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه، از دست رفتن تعدادی از هم وطنانمان به علت شیوع بیماری کرونا را تسلیت گفت و گفت: بنده پس از نماز صبح تا ساعت ۲ بامداد در جلسات متعددی شرکت می کنم، امروز نیز در جلسه اپیدمیولوژیک حضور داشتم و به همین دلیل با تأخیر در جلسه علنی حضور یافتم.

وی در تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا، افزود: اولین گزارشات از اپیدمی بیماری کرونا از شهر ووهان چین دریافت شد، بلافاصله وزارت بهداشت تشکیل جلسه داد و برنامه هایی برای مقابله با ورود بیماری کرونا تدوین شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: اولین مورد کرونا ویروس در سال ۲۰۰۳ تحت نام ویروس سارس، کشور چین را درگیر کرد، در سال ۲۰۱۲ ویروس کرونای جدیدی در خاورمیانه مشاهده شد اما ویروس کرونا که امروز شایع شده است، رفتار متفاوتی از ویروس های قبلی دارد و اولین شیوع گسترده این بیماری در شهر ووهان چین بود.

نمکی افزود: از اوایل بهمن دانشگاه های علوم پزشکی برای تولید کیت تشخیص بیماری کرونا آماده شدند، در روزهای اول با همکاری انستیتو پاستور کیت های تشخیص کرونا طراحی شدند.

وی گفت: در پاییز سال ۹۸ اپیدمی آنفلوانزا را داشتیم، بعد از آن در زمستان ۸ مورد آنفلوانزای نوع B گزارش شد. در ادامه دو مورد ابتلای متفاوت به آنفلوانزا از شهر قم گزارش شد که شک ما را برانگیخت. صبح روز ۳۰ بهمن در جلسه هیئت دولت اعلام کردم که شب گذشته دو مورد مشکوک به کرونا در شهر قم داشته ایم. تا ظهر روز ۳۰ بهمن مشخص شد که این دو مورد قطعا کرونا بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد منشأ بیماری کرونا نیز گفت: آمادگی دارم در جلسه غیرعلنی در این مورد صحبت کنم. ۲۳ تیم اپیدمیولوژیست وزارت بهداشت مشغول بررسی شیوع این بیماری هستند، آنچه در قم و گیلان اتفاق افتاد دو مقوله جداگانه هستند که آمادگی دارم در جلسه غیرعلنی این موضوع را توضیح دهم.

نمکی تصریح کرد: امروز زمان ریشه یابی منشأ نیست، بلکه زمان مبارزه تمام عیار با این بیماری است، زیرا تمام سرزمین ما درگیر این بیماری شده است.

تکمیل می شود...

منبع : خبرگزاری مهر