کد مطلب: 148084
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۸
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: نباید وزارت بهداشت را تضعیف کرد، می‌توانیم در کنار آنها یک هفته‌ای معتادان متجاهر را جمع‌آوری و آنها را ساماندهی کنیم‌.
 
به گزارش ایران خبر، سردار مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی کمپ‌های ترک اعتیاد و روانه شدن معتادان متجاهر به خیابان‌ها همزمان با شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: ما تابع ضوابطی هستیم که برایمان تعیین می‌کنند و در حال حاضر به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا جایی برای نگه داری این افراد نداریم.

وی با اشاره به اینکه متولی رسیدگی به امور به معتادان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی هستند، ابراز داشت: از ابتدای سال نگرانی‌های موجود را به همه دستگاه‌ها منتقل کردیم.

زاهدیان یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیته درمان ستاد مواد مخدر، مسئولیت رسیدگی به این مساله وزارت بهداشت است و به همین دلیل است که معتادان جمع آوری نشده است. اما شاید از آنجایی که سیستم درمانی و بهداشتی کشور درگیر بیماری کرونا است این مساله مغفول مانده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی از تشکیل جلسه‌ای برای تعیین تکلیف معتادان متجاهر خبر داد و اظهار داشت: با وجود اینکه مخالف حضور معتادان متجاهر در سطح شهر هستیم و به دنبال حل این مشکل هستیم اما تا زمانیکه سازوکار نگه داری برای این افراد مشخص نشود، نمی‌توانیم به جمع آوری آنها اقدام کنیم.

وی ادامه داد: پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در حداکثر یک هفته می‌تواند به پاکسازی کامل اقدام کند، اما حتماً باید پروتکل خاصی در این زمینه تعریف شود.

زاهدیان در خصوص وضعیت مددجویان مرکز مهر سروش نیز توضیح داد: ما اجازه ترخیص این مددجویان را نداده ایم، و نه تنها کرونا حتی سرماخوردگی عادی هم به ندرت در میان آنها اتفاق افتاده است.

زاهدیان در پاسخ به این سوال که آیا در مراکز دیگری که معتادان متجاهر نگه داری می‌شوند نمی‌توان سازوکار مرکز مهر سروش را پیاده سازی کرد، گفت: در پیشنهاداتی که به ستاد ملی کرونا و وزیر بهداشت در اسفندماه و ستاد مبارزه با مواد مخدر نامه ارسال شد، همین پیشنهاد داده شد و جالب اینجاست که در این مرکز نه تنها مشکلی ایجاد نشده است بلکه با تولید ماسک و تخت بیمارستانی مفید حاضر شدند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از معتادان بی خانمان هستند، گفت: علاوه بر معتادان، بسیاری از افراد در سطح شهر هم معتاد نیستند و دستگاه مجری باید به این مساله توجه کند.

وی خاطر نشان کرد: از نظر پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی نگه داری این افراد در مراکز استاندارد و موافقیم این افراد در مراکز مورد تائید است و برای حل این معضل آمده ایم، و اجازه نمی‌دهیم مردم احساس ناامنی بکنند اما باید به خاطر داشته باشیم که این افراد هم بخشی از جامعه هستند و باید بهترین تصمیم برای آنها اتخاذ شود.

منبع : خبرگزاری مهر