کد مطلب: 147186
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۹
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید: همانطور که از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود شیوع ویروس کرونا در کنار مشکلاتی که برای اقتصاد چین ایجاد می‌کند، در سایر نقاط جهان نیز تغییراتی به وجود خواهد آورد.
 
به گزارش ایران خبر، مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چین از حدود سه ماه قبل با ویروس کرونا درگیر شد ولی با مدیریتی که از سوی دولت این کشور صورت گرفت، میزان شیوع بیماری به شکل جدی کاهش یافته و احتمالا این کشور در آینده نه چندان دور رسما خطر کرونا را کنار خواهد زد.

به گفته وی، با وجود اقدامات صورت گرفته قطعا شیوع این ویروس بر اقتصاد چین تاثیر خواهد گذاشت اما برآوردهای جدید نشان می‌دهد که دولت این کشور توانایی کاهش ضربات احتمالی را خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش دو درصدی رشد اقتصادی چین در سال جاری است، بیان کرد: هر چند در ابتدا برآوردها از بالاتر بودن میزان این کاهش حکایت می‌کرد، اما دولت این کشور اعلام کرده که با برنامه‌ریزی از کاهش بیشتر رشد اقتصادی جلوگیری می‌کند. هر چند با این وجود این کاهش رشد در وضعیت اقتصادی چین در سال‌های گذشته کم سابقه بوده است.

حریری با اشاره به صادرات‌محور بودن اقتصاد چین گفت: با توجه به اینکه امروز بیش از ۱۵۰ کشور دنیا درگیر ویروس کرونا شده‌اند، بخشی از بازارهای صادراتی چین نیز تحت تاثیر این اتفاق خواهند بود و از این رو تمام کشورهای جهان باید خود را آماده برخورد با این اتفاق کنند.

وی خاطرنشان کرد: ورود رسمی کرونا به آمریکا و کشورهای اروپایی اقتصاد این مناطق را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و به نظر می‌رسد در هفته‌ها یا ماه‌های آینده برآوردهای جدیدی از وضعیت اقتصادی جهان تحت تاثیر شیوع این ویروس منتشر خواهد شد.

به گزارش ایران خبر، از حدود سه ماه قبل که آغاز شیوع ویروس کرونا در چین تایید شد، بسیاری از کشورهای دنیا با این ویروس درگیر شده و شیوع آن به بیش از ۱۵۰ کشور رسیده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا