کد مطلب: 147157
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۱
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: تا این لحظه هیچ کمکی از سوی سایر دستگاه های دولتی و غیردولتی به شهرداری نشده است. حتی پیشنهاد کمکی هم نیامده است.
 

به گزارش ایران خبر، این هفته وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی از اجرای طرح پیشگیری و مراقبت از کرونا در افراد بی خانمان و کارتن خواب خبر داد و از بودجه ۹ میلیاردی برای پیشگیری و مراقبت از کرونا در میان این اقشار سخن گفت.

در حالی که از روزهای ابتدایی اعلام رسمی این بیماری در تهران اقدامات پیشگیرانه در حوزه کارتن خوابی و گودهای زباله گردی انجام شده بود. سهم تهران از بودجه های میلیاردی در این حوزه و حمایت هایی که سایر نهادهای مسئول کرده اند، چه میزان بوده است؟

سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری تاکنون سهمی از کمک های مالی دولتی داشته است یا خیر به خبرنگار مهر گفت: ما تا امروز تمامی هزینه های خود را از محل منابع شهرداری انجام داده ایم و در روزهای تعطیلی مراکز مربوط به بهزیستی و ماده ۱۶ و مرخصی تعداد زیادی از زندانیان به دلیل احتمال شیوع کرونا بار این مراکز به گرمخانه های ما اضافه شده، به گونه‌ای که مراجعات ما از روزهای سرد سال نیز بیشتر است اما تا این لحظه هیچ کمکی از سوی سایر دستگاه های دولتی و غیردولتی به شهرداری نشده است. حتی پیشنهاد کمکی هم نیامده، متأسفانه در این سال ها در حوزه حمایت از کارتن خواب ها و اقشار آسیب پذیر، شهرداری تهران از منابع دولتی برخوردار نبوده است اما ما این موضوع را بخشی از نگهداشت اجتماعی شهر می دانیم و بر اساس مسئولیت اجتماعی که داریم، فعالیت حمایتی خود از کودکان کار و زباله گرد را انجام داده ایم.

حسینی تأکید کرد: همکاران من با همکاری سازمان های مردم نهاد چهار روز است که در گودهای زباله گردی اطراف تهران فعال هستند و روزانه ۲۰۰ غذای گرم توزیع کرده اند که تلاش می کنیم با همکاری ان جی اوها در صورت پشتیبانی های لازم، تا شروع سال جدید این رقم را به توزیع هزار غذا برسانیم و این فعالیت ها تنها از منابع مالی خودمان است و از هیچ کمکی استفاده نکرده ایم.

سرپرست سازمان رفاه شهرداری با اشاره به توزیع دستکش و ماسک در گودهای زباله گردی گفت: همان طور که شما گفتید من هم امروز در رسانه ها دیدم که ۹ میلیارد تومان برای پیشگیری و آموزش و مراقبت کارتن خواب ها در سطح کشور از ویروس کرونا اختصاص یافته است، در حالی که بیش از ۵۰ درصد کارتن خواب ها در تهران هستند (هر چند آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد و بر اساس آمار غیررسمی بیش از نیمی از کارتن خواب ها در تهران هستند) دیگر اتفاق از زمانی که اقدامات پیشگیرانه و آموزشی انجام شود گذشته و باید این اعتبارات صرف خدمات و مقابله با این ویروس شود. در حال حاضر ما در تهران از ابتدای اسفندماه آموزش های خود را آغاز کرده ایم و اقدامات پیشگیرانه را آموزش داده ایم.

وی تأکید کرد: در طی این مدت اقلامی مانند ماسک به طور روزانه به مددجویان داده شده اما متأسفانه با بی توجهی و کم لطفی تاکنون هیچکس به کمک ما نیامده و شهرداری به تنهایی مسائل را حل کرده است و همکاران ما با حداقل امکانات و حمایت ها در این مدت تمام تلاش خود را کرده اند.

مالک حسینی گفت: امیدواریم بودجه‌ای که برای کارتن خواب ها پیش بینی شده در جای واقعی خودش هزینه شود و به مردم نیز گزارش شود که منابع دولتی که به موضوع کودکان زباله گرد و کارتن خواب اختصاص یافته، چگونه هزینه شده، در حالی که بودجه‌ای برای بحران کرونا در سطح دولت اختصاص پیدا می کند، ما باز هم با دستِ خالی و هزینه های شهرداری فعالیت هایمان را انجام می دهیم و گزارش عملکردمان را نیز مانند همیشه اعلام خواهیم کرد که در هر کجا چقدر هزینه شده است. پیشنهاد می کنیم در خصوص منابع دولتی نیز چنین گزارشی برای مردم داده شود که در چه شرایطی این بودجه ها در کجا هزینه شده است. روز گذشته نمایندگان سازمان بهداشت جهانی از گرمخانه های ما بازدید کردند و اقدامات ما را قابل تحسین دانستند. تأیید نهادهای بین المللی نشان از تلاش های همکاران من در این حوزه دارد، هر چند که خودمان می دانیم کاستی ها و مشکلاتی وجود دارد اما همه خدمات را مدیون نیروی انسانی از جان گذشته ای می دانم که با کمترین دسترسی به یگان حفاظتی به تلاش های خود ادامه دادند. ما تجهیزاتی مانند گان، دستکش و ماسک داریم اما برخی از تجهیزات مانند گان از کیفیت لازم برخوردار نیستند.

وی تأکید کرد: منابعی که به این حوزه اختصاص یافته، در جای مناسب خود هزینه و پیگیری شود این منابع که از بیت المال است به چه شکل و کجا هزینه شده است.

منبع : خبرگزاری مهر