کد مطلب: 146482
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما همواره به کمک‌های آمریکا شک داریم و داشته‌ایم زیرا اگر آنها قصد خیر داشتند، دنبال کار تبلیغاتی نبودند.
 
به گزارش ایران خبر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (دوشنبه) به دلیل شیوع کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، به تشریح رویدادهای دیپلماتیک روزهای گذشته و آینده پرداخت و اظهار داشت: ابتدا ولادت حضرت علی علیه‌السلام و روز مرد را تبریک می‌گویم و امیدوارم منش حضرت علی در اخلاق، حکومت‌داری و زندگی سرلوحه زندگی ما باشد.
وی ادامه داد: متأسفانه با بیماری کرونا در کشور مواجه هستیم که غیرمترقبه بود. دولت به‌طور جدی با این مهمان ناخوانده در حال مبارزه است و از زمانی که این ویروس در چین شیوع پیدا کرد، تمامی جهان و ما، خود را برای مبارزه با این اپیدمی آماده کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند بگوید که در این مسیر ایزوله بوده و به تنهایی می‌تواند با این مشکل روبرو شود.
موسوی در پاسخ به سوالی در زمینه ادعای وزیر خارجه آمریکا برای کمک به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا و اینکه آمریکا از طریق سوئیس پیام ترامپ را ارسال کرده است؟ افزود: ما همواره به آمریکا شک داریم و داشته‌ایم. اگر آنها قصد خیر داشتند، دنبال کار تبلیغاتی نبودند. ما مواضع آمریکایی‌ها را رصد می‌کنیم. ما می‌دانیم از زمانی که این اتفاق در ایران افتاد، آنها چقدر علیه ما تبلیغ و برای تضعیف روحیه مردم و جامعه اخبار را جعل کردند.
وی تصریح کرد: ما به کمک آمریکایی‌ها شک داریم و در موارد قبلی هم دیدیم که به رغم ایجاد سر و صدا کاری نکردند. ما به این کمک‌های لفظی نیازی نداریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در مورد بحث کانالی که سوئیس راه انداخت و مدتی پیش تعدادی دارو به ما ارسال کرد، دیدید که نگذاشتند منابع مالی ما به آن منتقل شود و دل آنها برای ملت ما نسوخته است. من تا کنون این پیام را ندیده ام و بعید می‌دانم ملت ایران به پیام ریاکارانه آمریکا قبل از اقدام عملی احتیاجی داشته باشد.
موسوی در پاسخ به سوالی در زمینه نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته گذشته برگزار شد، بیان کرد: مکانیزم ماشه و یا بردن پرونده ایران به شورای امنیت قابل پیگیری است؛ در کمیسیون اخیر نیز این موضوع مطرح نشد و استدلالی که جمهوری اسلامی ایران داشت و نامه ۱۷ صفحه‌ای آقای ظریف به آقای «بورل» مواضع ما تشریح شد.
وی با بیان اینکه برجام دستاوردهای اقتصادی داشته که در سال‌های اول شاهد آن بودیم و همچنین دستاوردهای امنیتی هم داشته است که همه به آن اذعان می‌کنند، اظهار داشت: لازم است اروپایی‌ها به تعهدات خود بازگردند و به طور کامل آنها را عمل کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای با کشورهای همسایه در زمینه «کرونا»، افزود: در ابتدای شروع این بحران وزارت خارجه فعال بوده و ستادی ویژه در خود دستگاه دیپلماسی علاوه بر سایر ستادها در دولت تشکیل شد. در این ستاد بحث‌های مشکلات کنسولی و پروازها پیگیری شد تا مشکلات هموطنان حل شود.
موسوی اضافه کرد: ما در بحث صدور روادید، اقداماتی کردیم تا در ریشه‌کنی این بیماری کمک کنیم.
وی اظهار داشت: در زمینه صدور مجوزهای بهداشتی نیز اقداماتی کردیم تا در زمینه صادرات و واردات مشکلی نباشد. طبیعی است که تمام توان خود را به کار می بریم تا همه کشورها و مردم با طیب خاطر با هم در ارتباط باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بحث تبلیغاتی نیز از بخش‌هایی است که وزارت خارجه در آن فعال است و به رغم تلاش‌های صورت گرفته در داخل کشور، برخی امپراتوری‌های رسانه‌ای در حال تبلیغ علیه ما هستند و به دروغ آماری را جعل می‌کنند. برخی متأسفانه خود را ایرانی و فارس زبان می‌نامند اما متأسفانه دست به این تبلیغات می‌زنند و ما در دستگاه دیپلماسی علیه این تبلیغات سو، تلاش می‌کنیم.
تکمیل می‌شود...
 
منبع : خبرگزاری مهر