کد مطلب: 146284
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، محمد جمالیان در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته شبکه آفتاب، با بیان اینکه کل استان را درخصوص بیماری کرونا رصد می کنیم، افزود: در حال حاضر در ساوه و دلیجان باید بیشترین مراقبت ها انجام شود ولی در محلات و آشتیان هم نمونه های مشکوکی بوده اند که اکثرا منفی بوده اند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر باید دوره کمون این بیماری را بگذرانیم، افزود: دوره کمون این بیماری دو تا 14 روز است، بر این اساس نباید به کنترل وضعیت موجود مغرور شویم و احساس کنیم که بر بیماری مسلط شده ایم چرا که با توجه به اینکه این بیماری دوره کمون دارد ممکن است در حال گذران دوره کمون باشد و کسانی به آن مبتلا شده باشند ولی چون علامتی مشاهده نمی کنند حس کنند وضعیت خوبی دارند، در حالی که بدون اینکه خود بدانند، در حال انتشار ویروس باشند.

جمالیان اظهار کرد: با توجه به این مهم، ممکن است در یک روز پیک شدید بیماری را شاهد باشیم بهمین دلیل است که اصرار داریم مردم در خانه بمانند و رعایت های لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه مراسم هایی چون عروسی و عزاداری مکان های بسیار مناسبی برای انتشار ویروس هستند، از مردن خواست با توجه به شرایط موجود و برای جلوگیری از انتشار ویروس این بیماری، مراسم عروسی را به تعویق بیندازند و از رستوران دارها نیز خواست برای لغو مراسم با مردم در این خصوص همکاری کنند.

جمالیان با بیان اینکه درخصوص مراسم عزاداری نیز با توجه به اینکه فرهنگ همنوع دوستی در میان مردم ما وجود دارد، مردم هزینه این مراسم را صرف امور خیریه کنند.

وی اظهار کرد: معمولا افراد مسن بیشتر در نمازهای جماعت شرکت می کنند. از مردم می خواهیم در صورت شرکت در نماز جماعت از سجاده و مهرهای مشترک استفاده نکنند و تا حد ممکن نماز را فرادا بخوانند تا در نهایت وضعیت این بیماری در استان کنترل شده باقی بماند.

جمالیان درخصوص تامین ملزومات و تجهیزات برای کادر درمان استان گفت: براساس دستورالعمل کشوری ماسک های n95  برای همه افراد نیاز نیست و به جز کادر درمانی بیمارستان خوانساری نیازی نیست دیگر کادر درمانی از آن استفاده کنند ولی در مجموع ماسک معمولی روز چهارشنبه در کل استان توزیع شده و تهیه کیت های محافطتی برای خوانساری حتما انجام می شود.

وی با بیان اینکه بیمارستان سینا اراک اعلام کرده که توانسته است لباس های محافظتی مورد استفاده در بخش قرنطینه را تولید کند و حدودا روزی 30 عدد از این لباس ها تولید و قرار شده به بیمارستان آیت الله خوانساری اراک اهدا شود. در روزهای بعد نیز ماسک و مواد شوینده و الکل توزیع خواهد شد، البته قرار شده تمامی این تولیدات در اختیار وزارتخانه قرار بگیرد و از این طریق بسته به بحرانی بودن استان ها بین آنها توزیع شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا