کد مطلب: 146034
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۷
روز سی‌ام بهمن ماه وزارت بهداشت رسما اعلام کرد که کرونا به ایران رسیده و حالا بعد از سه روز گزارش میدانی ایسنا از پنج داروخانه در مرکز شهر نشان می‌دهد که ماسک و انواع مواد ضدعفونی‌کننده مانند پنبه‌الکلی و اسپری و ژل ضدعفونی کمیاب شده است.
 

به گزارش ایران خبر، تنها یکی از پنج داروخانه هنوز ماسک فیلتردار عرضه‌ می‌کردند که قیمت آن ۱۸ هزار تومان بود. البته یکی از خریداران با گلایه از اینکه چگونه قیمت این ماسک از پنجشنبه تا امروز از ۱۰ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان رسیده، پول را پرداخت کرد و صندوق‌دار هم در پاسخ گفت این روزها همین است!

یک داروخانه نیز از قبل ماسک نخی ساده داشت که به قیمت ۵۰۰۰ تومان می‌فروخت،‌ اما به گفته او احتمالا قیمت خرید جدید از شرکت‌ها بیش از شش هزار تومان خواهد بود.
همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها محصولی که در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس است الکل معمولی است که عموما مشتری کمتری دارد.
در این میان نکته جالب توجه این هست که همه داروخانه‌ها می‌گویند شرکت‌ها در جواب به درخواست محصولات جدید می‌گویند که جنس‌های آن‌ها نیز تمام شده است.
البته یکی از فروشندگان می‌گوید برخی از شرکت‌هایی که هنوز ماسک و محصولات ضدعفونی دارند برای فروش محصولاتشان شرط می‌گذارند که اگر محصول دیگری که آن‌ها می‌خواهند نیز از آن‌ها بخرند حاضر به عرضه ماسک و ژل ضدعفونی خواهند بود.
با توجه به کمبود این محصولات در بازار اطلاعات دقیقی از قیمت‌ها نیز در دسترس نیست،‌ اما عموما داروخانه‌هایی که کالاهایی از قبل دارند، به همان قیمت عرضه می‌کنند. برای مثال یک داروخانه‌ای که هنوز ژل شست‌وشو دارد، آن را به همان قیمت ۵۵۰۰ تومان روزهای گذشته عرضه‌ می‌کرد.
گزارش‌های میدانی از وضعیت فروش و قیمت ماسک در حدود دو هفته گذشته یعنی پیش از ورود ویروس کرونا به ایران نیز حاکی از افزایش دو تا سه برابری قیمت ماسک بود، اما مشکلی در زمینه تامین آن و محصولات ضدعفونی وجود نداشت.
این شرایط در حالی است که ساعاتی پیش مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو بخشنامه‌ای در زمینه مقررات فروش، توزیع و عرضه ماسک پزشکی ارائه کرد و از تولید ماسک با حداکثر ظرفیت کارخانه‌ها و ممنوعیت صادرات تا اطلاع ثانوی خبر داد.

امروز همچنین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد کلیه احتکارکنندگان و گرانفروشان انواع ماسک‌های پزشکی شناسایی و با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد. 

بر این اساس اعلام شد که در حال حاضر حداکثر نرخ فروش به مصرف‌کننده نهایی هر عدد ماسک سه لایه، مطابق مصوبه کمیسیون  نرخ‌گذاری مربوطه ۴۱۰۰ ریال است و کلیه داروخانه‌ها و مراکز عرضه مکلف به رعایت سقف قیمت تعیین شده در فروش انواع ماسک سه لایه هستند.

منبع : خبرگزاری ايسنا