کد مطلب: 144697
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اشتباه راهبردی که آمریکا در عمل تروریستی ترور شهید سلیمانی انجام دادند، نقطه عطفی در غرب آسیا داشته و نقطه عطفی خواهد بود.
 
به گزارش ایران خبر، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعدازظهر امروز (یک‌شنبه) در نشست بررسی ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سپهبد شهید سلیمانی که در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه برگزار شد، با درود به روح بلند به سردار شهید سلیمانی و یارانش اظهار داشت: اشتباه راهبردی که آمریکا در عمل تروریستی ترور شهید سلیمانی انجام دادند، نقطه عطفی در غرب آسیا داشته و نقطه عطفی خواهد بود.
وی ادامه داد: اقدام تروریستی آمریکا و پاسخ قاطع ایران نقطه عطفی در منطقه است.
معاون وزارت امور خارجه گفت: شهادت سردار سلیمانی و جواب ایران بر محور مقاومت، مبارزه با تروریسم تکفیری و داعش که سردار سلیمانی فرمانده مبارزه بود و در نهایت معادله قدرت میان آمریکا و ایران در منطقه تأثیر می‌گذارد.
عراقچی افزود: در موضوع محور مقاومت، تبعات از دست دادن سردار سلیمانی تبعات مثبتی دارد. درست است که ما یک فرمانده بزرگ را از دست داده ایم ولی جریان مقاومت در کلیت خود، در اثر این ضربه نه جغرافیا را از دست داده، نه تغییری در ترکیب گروه‌های مقاومت، سلاح، گفتمان، اهداف، انگیزه و فرماندهی تغییر نکرده و همچنین انگیزه قوی‌ترین برای ادامه مسیر دارد.
وی بیان کرد: اثر شهید سلیمانی بسیار بیشتر از سردار سلیمانی است. آنهایی که از شهادت سردار سلیمانی خوشحال شدند، باید بدانند این شهادت باعث پیش برد بیشتر مقاومت می‌شود.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در بحث مبارزه با داعش باید گفت که فقدان سردار سلیمانی خوشحالی داعش است، چرا که فرمانده اصلی مبارزه با این گروه تروریستی به شهادت رسیده است اما باید گفت مبارزه با داعش ادامه خواهد یافت، چرا که این مبارزه راهبردی است و جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای محور مقاومت آن را ادامه خواهند داد.
عراقچی تاکید کرد: بزرگترین اثر راهبردی شهادت سردار سلیمانی بر معادله قدرت میان ایران و آمریکا است. به عنوان یک دانشجوی روابط بین الملل اگر نگاهی به سابقه معادلات امنیتی منطقه غرب آسیا نگاهی بیاندازیم، مشاهده می‌کنیم قبلاً انگلیسی‌ها در منطقه بودند و بعد از خروج آنها آمریکا جایگزین شد.
وی اعلام کرد: آمریکا یک معادله دو ستونی داشت که امنیت منطقه دو ستون ایران و عربستان را داشت که با انقلاب اسلامی، نخستین نقطه عطف در منطقه صورت گرفت و واشنگتن متحد اصلی خود یعنی شاه را از دست داد و مجبور به گسیل نیروی نظامی به منطقه شد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: بعد از آن جنگ تحمیلی را داشتیم که بعد از آن جمهوری اسلامی به یک قدرت دفاعی بسیار بالا رسیدیم، بدون جنگ به این راهبرد استراتژیک نمی‌رسیدیم که ایران به جز اتکا به توان داخلی نمی‌تواند با دشمنان مقابله کند و همین موضوع سبب شد ایران بتواند موازنه را به سود خود در منطقه بچرخاند.
عراقچی تصریح کرد: نقطه عطف بعدی حوادث ۱۱ سپتامبر و پیامد آن در منطقه یعنی حمله آمریکا به افغانستان و عراق بود. یا تمامی هزینه‌های سنگین آمریکا در دو جنگ اخیر منطقه، به اعتراف همه سربرآوردن جمهوری اسلامی را در نتیجه داشت.
وی خاطرنشان کرد: سقوط طالبان و صدام حسین به عنوان دشمنان ایران، ظرفیت‌های راهبردی جمهوری اسلامی آزاد شد و خود را در محور مقاومت نشان داد. اتصال ایران با سایر کشورهای محور مقاومت یکی از همین رویدادهای راهبردی در منطقه داشت.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایجاد داعش و مبارزه با آن ظرفیت جدیدی را ایجاد کرد و گروه‌های مقاومت ظرفیت‌های راهبردی و ژئوپولیتیکی را در منطقه ایجاد کرد. اشتباهات آمریکا و به طور کلی غرب باعث قدرت هر چه بیشتر جمهوری اسلامی می‌شد.
عراقچی تاکید کرد: ما در این مقطع به برجام می رسیم. اینکه اوباما به مذاکره و توافق راضی شد، نه تفاوت وی با دیگر رؤسای جمهور آمریکا بود، بلکه وی تجربه تمامی سیاستمدارن کشورش را داشت که ایران با تحریم به زانو در نمی‌آید.
وی اعلام کرد: برجام ظرفیت‌های اقتصادی و دیپلماتیک ایران را آزاد کرد و کشورمان از محدودیت خارج شد. اولین کسی که برجام را اشتباه می‌دانست، نتانیاهو بود و از همان اول به تخریب آن پرداخت.
معاون وزیر امور خارجه گفت: کشورهای دیگری از جمله عربستان نیز در این زمینه فعال بودند و حتی سعود الفیصل بارها به ژنو رفت تا از حصول توافق جلوگیری کند. دشمنی با برجام به دلیل اینکه ظرفیت‌های جمهوری اسلامی را آزاد می‌کرد، ادامه داشت.
عراقچی تصریح کرد: حتی یادمان نمی‌رود که بعد از برجام اوباما رهبران کشورهای عربی را کمپ دیوید جمع کرد و در پاسخ به انتقادات گفته بود که کدام یک از شما سردار سلیمانی دارد تا بتواند در چهار جبهه مقابله کند.
وی خاطرنشان کرد: با آمدن ترامپ بسیاری از دشمنان برجام ایشان را قانع کردند و فشار آوردند تا از ادامه این توافق که به مشروعیت بیشتر ایران منجر شده، جلوگیری کنند. در نهایت ترامپ را قانع کردند که باید سیاست مقابله با ایران و فشار حداکثری پیگیری شود.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در این زمینه اول باید برجام به عنوان مانع اصلی برداشته می شد که رخ داد،افزود: فشار حداکثری آمریکا با سیاست مقاومت حداکثری ایران روبرو شد. از ۸ الی ۹ ماه پیش سیاست مقاومت فعال تغییر یافت. از همین زمان نیز شکست سیاست آمریکا  به تدریج آشکار شد.
عراقچی تاکید کرد: با توجه به شکست سیاست آمریکا و نزدیکی انتخابات این کشور، ترامپ برای تکمیل سیاست فشار حداکثری اشتباه چهل ساله را تکرار کرد و اقدام نظامی انجام داد؛ آمریکایی ها فکر می کردند کار نظامیشان بی جواب خواهد ماند.
وی با بیان اینکه اینجا بود که نقطه عطف سوم دیگری در منطقه شکل گرفت،افزود: شلیک موشک به پایگاه آمریکا و عدم پاسخ به آن مهم ترین تحول راهبردی در منطقه غرب آسیا است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه تصریح کرد:آمریکا فکر می کرد با زدن ضربه تاثیر گذار هیمنه ایران و مقاومت را شکست خواهد داد،اما در مقابل ایران با دو حرکت جواب داد.
عراقچی گفت: حضور میلیونی مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی پاسخ اول به آمریکا بود که به نوعی ابراز خشم خود را نشان دادند و عزم ملی شکل گرفت و ضربه بسیار راهبردی به آمریکا وارد شد. زدن ۱۵ موشک به بزرگترین پایگاهی که خود آمریکا می‌گوید هفت میلیارد دلار برای آن هزینه کرده، مهم است. 
وی اضافه کرد: اینکه آمریکا می گوید تلفاتی نداشت، مهم نیست. این که آمریکا متوجه شد که توان پاسخ ندارد، مهم است؛ آمریکا سیلی محکمی خورد و هیمنه اش شکست.
معاون وزیر امور خارجه گفت: اینکه شما ضربه ای زدید و در پاسخ، تهدیدی متوجه تان نشد نشان می دهد قدرت بازدارندگی دارید. وقتی آمریکا پاسخ حمله خود را گرفت، یعنی قدرت بازدارندگی نداشت از این رو ما توانستیم با ضربه به آمریکا قدرت بازدارندگی ایجاد کنیم.
عراقچی اضافه کرد: اسرائیل تلاش کرد با کارهایی در سوریه پای آمریکا را به وسط بکشد، اما ایران جواب داد که تو طرف من نیستی و جوابت از سوی دیگران داده می شود؛ اخیر ایران نشان داد که قدرت ایران بالا است و این موضوع هم مهم است. 
ادامه دارد..
 
منبع : خبرگزاری مهر