کد مطلب: 144475
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۲
سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس گفت که لندن با کانادا و اوکراین برای انجام تحقیقات درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و کمک به بازماندگان حادثه همکاری خواهد کرد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس امروز (دوشنبه) با اشاره به هدف قرار گرفتن غیر عمد هواپیمای اوکراینی در ایران گفت: ما با کانادا و اوکراین و دیگر شرکای بین‌المللی برای انجام تحقیقات کامل و شفاف و کمک به بازماندگان، ازجمله در مسئله غرامت همکاری خواهیم کرد.

وی در ادامه با اعلام خبر فراخواندن سفیر جمهوری اسلامی در لندن اظهارداشت: این اقدام(بازداشت چند دقیقه ای سفیر لندن در تهران) غیر قابل قبول و خلاف کنوانسیون وین است و باید مورد بررسی قرار گیرد.

این مقام انگلیسی همچنین اظهار داشت: ما سفیر ایران را فراخواندیم تا مخالفت شدید خود را نسبت به این مسئله ابلاغ کنیم و اطمینان یابیم که چنین اتفاقی دوباره رخ نخواهد داد.

به گزارش ایران خبر، رابرت مک ایر، سفیر انگلیس در تهران بعد از ظهر روز ۲۲ دی ۱۳۹۸ به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل اروپا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به وی و دولت انگلیس ابلاغ شد.

در این دیدار به مک ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسئولیت‌های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلستان می‌بایست در این خصوص توضیح دهد.

 گفتنی است که سفیر انگلیس عصر روز شنبه به دلیل حضور در یک تجمع غیرقانونی دستگیر اما کمی بعد به دلیل برخورداری از مصونیت دیپلماتیک و پس از احراز هویت آزاد شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این باره گفت: راب مک‌ایر در یک تجمع غیرقانونی به عنوان یک خارجی ناشناس دستگیر شد. وقتی پلیس به من اطلاع داد که مردی دستگیر شده و ادعا می‌کند که سفیر انگلیس است، من گفتم غیر ممکن است! فقط پس از مکالمه تلفنی‌ام با او، با بهت‌زدگی زیادی شناختم که خود اوست. پانزده دقیقه بعد او آزاد شده بود.

منبع : خبرگزاری ايسنا