کد مطلب: 143609
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: اینکه صرافی ها با بانک مرکزی در ارتباط باشند و بانک مرکزی آنها را مجبور کند تا نرخ ارز را به زور کاهش دهند، صحت ندارد و ما دخالتی در این زمینه نداریم.
 
به گزارش ایران خبر، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارات در خصوص اعلام دستوری نرخ ارز و سکه از سوی بانک مرکزی به صرافی ها و عواقب سوء آن، با بیان اینکه بانک مرکزی هیچ دخالتی در نرخ بازار ندارد، اظهار کرد: عرضه ارز توسط صرافی های بانکی انجام می‌شود و بانک مرکزی هم تاکنون دستوری دراین باره صادر نکرده است؛ آنها خودشان با نرخی که با یکدیگر مشورت می کنند و با بازار هماهنگ است، خرید و فروش انجام می‌دهند.

وی افزود: اینکه صرافی ها با بانک مرکزی در ارتباط باشند و بانک مرکزی آنها را مجبور کند تا نرخ ارز را به زور کاهش دهند، صحت ندارد و ما دخالتی در این زمینه نداریم.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی حتی در خصوص ارز نیمایی نیز دستوری عمل نمی‌کند، گفت:  قیمت ارز بر اساس عرصه و تقاضای بازار تعیین می‌شود.

همتی خاطر نشان کرد: نرخی که الان صرافی های بانکی اعلام کرده‌اند ظاهراً از برخی نرخ‌ها که در بعضی کانال‌های خبری اعلام می‌شود پایین تر است ولی این نرخ پایین تر نیز در صرافی ها خریداری ندارد.

وی با بیان اینکه حتی ارز با نرخ ۱۲۹۵۰ تومان در صرافی‌ها نیز خریدار ندارد، در پاسخ به این پرسش که خریداری وجود ندارد یا اینکه صرافی‌ها ارز برای فروش ارائه نمی‌دهند، اظهار کرد: الان ما خرید داریم و خریدار دیگری برای صرافی ها وجود ندارد؛ الان صرافی ها از ما اجازه گرفته اند که برای ما بخرند؛ پس معلوم است که فروشنده بیشتر از خریدار است.

تکمیل می‌شود.
منبع : خبرگزاری ايسنا