کد مطلب: 143065
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۸
سخنگوی دولت در مراسمی که به مناسبت روز دانشجو و با عنوان "سخنگو پاسخ می‌دهد" در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شد حضور یافت و در گفت‌وگو با دانشجویان به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داد.
 

به گزارش ایران خبر، در این مراسم که با حضور مسئول نهاد رهبری در دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از مسئولان این دانشگاه در سالن جابربن حیان برگزار شد، مسئولان چهار تشکل دانشجویی به بیان سخنانی درباره موضوعات روز و انتقاد از عملکرد دولت و همچنین طرح مطالبات خود پرداختند.

در ابتدا علیرضا قادری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی به انتقاد از سیاست‌های دولت پرداخت و در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اظهارات وزیر نفت پیش از اجرای سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین و تکذیب هر گونه افزایش از سوی او گفت: دو روز پیش از افزایش قیمت بنزین وزیر نفت هرگونه افزایش قیمت را تکذیب کرد اما ناگهان قیمت‌ها سه برابر شدند؛ سوال این است که مردم چه جایگاه و شأنی در دولت تدبیر و امید دارند که زیر فشار تصمیمات دولت می‌افتند و ریشخند می‌شوند.

این فعال دانشجویی در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که «قطعا به آینده انقلاب امیدوار هستیم و معتقدیم نسل جوان انقلابی می‌تواند چالش‌های پیش رو را برطرف کند»، گفت: بدنه جوان کشور در همین مسیر ناهموار نیز در بسیاری از مسائل علمی، دانش بنیان و فرهنگی خودجوش مشکلات کشور را حل کرده‌اند. گرچه هنوز مشکلات مدیریتی باقی است اما برای حل این مشکل نه احتیاجی به تجدید نظر در اصول انقلاب است و نه تجدید نظر در قانون اساسی، بلکه باید در انتخاب مسئولان‌مان تجدید نظر کنیم.

بر اساس این گزارش محمدرسول قاسمی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان نیز در صحبت‌های خود خطاب به سخنگوی دولت با بیان این‌که «صبرمان زیاد است اما کاسه امیدمان از شما لبریز شده است»، اظهار کرد: ما در دانشگاه شریف به آمدن سخنگوها به جای رئیس‌ها عادت کرده‌ایم. حضور شما در دانشگاه شریف نمایشی است برای آن‌که نشان داده شود هنوز هم امیدی برای اصلاح از طریق گفت‌وگو وجود دارد.

وی خطاب به ربیعی ادامه داد: شما همواره تلاش می‌کنید وظیفه سخنگویی‌تان را انجام دهید، کمی هم سخن نگویی را امتحان کنید؛ چرا که لااقل نامه نانوشته بند اعتماد ملت و دولت را از بین نمی‌برد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان  دانشگاه صنعتی شریف با بیان این‌که «آمدن سخنگوی دولت به دانشگاه شریف را کاملا بی معنا و بی ارزش می‌دانم» به انتقاد از جنبش‌های دانشجویی در عدم توجه به مطالبات آرمان خواهانه‌شان پرداخت و اظهار کرد: امروز از دانشجو و روز دانشجو برای ما تنها چلوکباب بختیاری آن باقیمانده است و دیگر آرمان خواهی در میان دانشجویان وجود ندارد. امروز چه اتفاقی افتاده که دانشجوی دانشگاه شریف را ولع پول و استارت‌آپ خفه کرده و دیگر کنشگری سیاسی ندارند.

قاسمی در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که «باید امیدمان را از جنازه‌های سیاسی ببریم»، گفت: امروز دیگر زمان آن رسیده که دانش و سواد عمومی جامعه را ارتقاء دهیم تا از سواری دادن‌های بیهوده جلوگیری شود و توزیع قدرت بین آحاد ملت شکل بگیرد.

در ادامه این نشست که به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد سید یوسف سلطانیان دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به سخنگوی دولت اظهار کرد: بیش از دو سال از زمانی که پای صندوق‌های رای آمدیم تا نشان دهیم تنها منشأ قدرت لایزال در کشور رای مردم است می‌گذرد. ما پای صندوق‌های رای آمدیم تا سایه شوم جنگ و تحریم را از کشور برداریم و اقتصادمان بهتر شود. ما به امید دانشگاهی امن و آزادی رسانه و آزادی بیان پای صندوق‌های رای آمدیم. ما پای صندوق‌های رای آمدیم تا به حقوقدان رای دهیم نه به قاضی و سرهنگ. ما دو سال پیش پای صندوق‌های رای آمدیم تا به تدبیر و امید رای دهیم. افسوس.

این فعال دانشجویی معتقد است: امروز سخن گفتن از دانشگاه امن بیشتر شبیه به یک طنز است تا یک واقعیت.

این فعال دانشجویی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: آقای ربیعی شما که سابقه امنیتی دارید پاسخ دهید که چند نفر در اتفاقات اخیر و به کدامین گناه کشته شده‌اند و چرا وزارت کشور از ارائه آمار رسمی کشته شدگان اجتناب می‌کند؟

محمد صالح سلطانی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف نیز طی سخنانی خطاب به سخنگوی دولت با انتقاد شدید از عملکرد دولت گفت: دیر آمدید.

به گزارش ایران خبر، در میانه صحبت‌های مسئولان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شریف دانشجویان حاضر در سالن سخنرانی با سر دادن فریاد «احسنت» و «ماشالله» و همچنین کف و سوت زدن موافقت خود را با سخنان سخنرانان ابراز می‌کردند. همچنین مخالفت‌هایشان را نیز با هو کشیدن به سخنران اعلام می‌کردند.

«بسیجی واقعی همت بود و باکری»، «مرگ بر فتنه گر» و ... از جمله شعارهایی بود که در مراسم امروز از سوی گروه‌های مختلف دانشجویان سر داده شد.

دانشجویان همچنین به فراخور تشکل‌های دانشجویی مطبوع خود پلاکاردهایی با عناوین مختلف از جمله «اصلاح طلب، اصولگراعلت کل مشکلات»، و ... در دست داشتند.

پس از حضور سخنگوی دولت پشت تریبون در ابتدا ربیعی زمانی که قصد داشت سخنان خود را آغاز کند، با شعارهای مختلف دانشجویان حاضر در سالن مواجه شد و خطاب به آن‌ها گفت: اگر قرار است شما شعار بدهید من چند دقیقه منتظر می‌مانم و پس از شعارهای شما سخنان خود را آغاز می‌کنم.

در این لحظه یکی از دانشجویان خطاب به ربیعی با صدایی بلند گفت: شعار دادن را شما بلد هستید نه ما.

ربیعی پس از آنکه دانشجویان شعارهایشان را سر دادند، خطاب به آن‌ها گفت: من برای گفت و شنود به این‌جا آمده‌ام نه گفت- گفت.

او سپس ایستاد و کت خود را از تن خارج کرد و سپس به بیان مفاهیم نماد 16 آذر پرداخت.

وی همچنین به بیان مطالبی درباره علت برخی کنش‌های اجتماعی در جامعه پرداخت و خطاب به دانشجویان دانشگاه شریف گفت:‌ اگر شریف نتواند بر مبنای علمی اتفاق موجود را بررسی کند، این موضوع در کجا باید بحث شود.

وی با بیان این‌که «من همیشه مخالفان سیاسی شریفی خود را دوست داشته‌ام؛ چراکه آن‌ها همواره آرمان خواه بوده‌اند» اعلام کرد که تمایل دارد مجددا جهت گفت‌وگو با دانشجویان این دانشگاه به دانشگاه شریف برود.

پس از پایان صحبت‌های ابتدایی ربیعی چهار دانشجو به نمایندگی از دانشجویان این دانشگاه پشت تریبون حاضر شدند و به طرح پرسش‌های خود پرداختند؛ پرسش درباره علت تصمیم دولت در خصوص عدم دریافت مالیات از سلبریتی‌ها، علت در میان نگذاشتن موضوع افزایش قیمت بنزین با مردم از سوی دولت و همچنین سیاست‌های دولت در حوزه زنان و خانواده از جمله پرسش‌های دانشجویان از ربیعی بود.

سخنگوی دولت نیز به همه پرسش‌های دانشجویان پاسخ داد.

منبع : خبرگزاری ايسنا