کد مطلب: 142777
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۴
ایسنا/اصفهان
 
به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، امروز (چهارشنبه) در دیدار با کشاورزان، اظهار کرد: گفته های کشاورزان به اطلاعات من افزود. با این که قبلا از رسانه‌ها و اخبار شنیده بودم اما شنیدن از لسان خود کشاورزان مغتنم تر بود. استقلال اقتصادی بدون خودکفایی در کشاورزی ممکن نیست. ما باید به خودکفایی برسیم و زمینه آن موجود است.

به گزارش ایران خبر، ؛ رئیس قوه قضائیه افزود: خودکفایی در کشاورزی نیازمند چند نکته است. اول حمایت قانونی است. موانع قانونی باید از پیش پای کشاورز برداشته شود و دوم باید حمایت مالی از کشاورزان بشود.

رئیسی گفت: استقلال کشاورزی امروز برای ما مهم است و حتی توجه به صنعت نباید ما را از توجه به کشاورزی و رونق کشاورزی غافل کند.

او گفت: حمایت سوم، حمایت قضائی است. من با این پیشنهاد آقایان در ارتباط با شوراهای حل اختلاف موافقم که بخشی تخصصی برای کشاورزان ایجاد کنند و خیلی از مشکلات را در همین شوراها حل و فصل کنند. ضرورت حمایت دولت از کشاورزان بر کسی پوشیده نیست و همه سیاست ها باید در جهت حمایت دولت از کشاورزان شکل بگیرد.

رئیسی افزود: لازم است کشاورزی با دانش نوین همراه شود و استفاده از آب، مکانیزه شود و در مصرف آب اسراف نشود. خرید تضمینی محصولات کشاورزی یک امر کاملا درست است و خیال کشاورز را راحت می کند که نوسان بازار کاری با او ندارد. بعضی از محصولات کشاورزی ما اگر امروز از کشاورز خریداری نشود، لازم است تا از خارج از کشور خریداری شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: بحث سوء مدیریت مصرف آب باید در کل کشور به حسن مدیریت تبدیل شود. ما کاهش نزولات آسمانی داشتیم و صرفه جویی می تواند مشکلات را حل کند. این که حقابه باید با مشارکت خود کشاورزان باشد و قانون از آن حمایت کند و مورد توجه قرار بگیرد را قبول داریم. سازمان محیط زیست و جنگلبانی و سازمان‌هایی که مسئول حفظ منابع طبیعی کشور هستند نباید بگذارند مرزهای این ذخایر ملی مورد تعرض قرار بگیرد.

او اظهار کرد: شورای عالی آب و شورای عالی امنیت ملی تصمیماتی گرفته اند که لازم است بازنگری در آن داشته باشیم. هیاتی متشکل از معاون اول قوه قضائیه که به موضوع آشنایی دارند، رئیس بازرسی کل کشور، شورای عالی آب، وزیر نیرو، استاندار و رئیس کل دادگستری و نماینده کشاورزان و رئیس شورای نمایندگان حضور داشته باشند و این کارگروه با ریاست محسنی اژه‌ای به جلسات و پیگیری مسائل بپردازند تا موضوع آب و حقابه‌ها را ظرف مدت کوتاهی به نتیجه برسانند و هر کس به حقش برسد.

رئیسی افزود: باید در دستگاه قضایی کاری کنیم که اگر کسی پول نداشت وکیل بگیرد و زبان قضایی هم نداشته باشد، باز هم بتواند حق خود را بگیرد. وقتی رهبر انقلاب می‌نشینند و چند ساعت صحبت افراد مختلف را می‌شنوند، باید حقیقتا به مردم احترام گذاشت و تکریم کرد. پس توجه به کرامت کشاورز هم باید مورد نظر باشد و افراد بدانند در مجموعه اداری و قضایی کشور می توانند به حق خود برسند.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: دستور می دهم تا شورای حل اختلاف تشکیل شود و اگر لازم است وزرا حضور پیدا کنند و حتی در دستور کار دولت قرار بگیرد تا چند گام به جلو برداریم و مشکل آب اصفهان حل شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا