کد مطلب: 142280
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸
ایران به جیسون رضائیان لطف کرد در حالیکه می‌توانست مجازات سنگینی به او بدهد چرا که جرم او محرز بود/ ایشان از وضعیت خود سوءاستفاده می‌کند و این از عجایب روزگار است
 
به گزارش ایران خبر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه سیدعباس موسوی در نشست خبری امروز خود، هفته بسیج و روز مجلس را گرامی داشت و بر نقش و جایگاه مجلس تاکید کرد.

تداوم روند تعاملی ظریف با مجلس

به گزارش ایسنا، موسوی در این ارتباط افزود: دولت و وزارت خارجه رابطه خوبی با مجلس دارند و بارها آقای ظریف در مجلس حضور پیدا کرده و به سوالات نمایندگان پاسخ داده است و این روند تعاملی ادامه خواهد داشت.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور گفت : این اتفاقات ناخوشایند بود و ناخوشایندتر از آن دخالت برخی از شخصیت‌ها و کشورهای بیگانه در امور ایران بود .

موسوی با تاکید بر این که اغتشاش  و دخالت خارجی در ایران محکوم و رد است گفت: حق قانونی و حق اعتراض مردم به رسمیت شناخته شده و در چارچوب قانون همه می‌توانند اعتراض کنند.

فرستاده کره جنوبی امروز به ایران می آید

موسوی همچنین گفت : امروز  فرستاده ویژه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند و در آینده نزدیک نیز مقامات ارشد کشورمان هم به برخی از کشورها سفر خواهند داشت که پس از نهایی شدن اطلاع رسانی می‌شود.

پاسخ سه کشور به نامه روحانی درخصوص طرح صلح امید 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: امیدوارم طرح صلح امید با واکنش مثبت کشورهای منطقه روبه‌رو شود و تا آنجا که می‌دانم مقامات سه کشور به نامه رییس‌جمهور در مورد این طرح پاسخ داده‌اند و احتمالا دیگر کشورها نیز درحال بررسی این نامه هستند.
موسوی اعلام کرد : در جریان سفر فرمانده کل ارتش پاکستان به ایران و دیدارهایش با مقامات ارشد کشورمان در ارتباط با آخرین وضعیت چند گروگان ایرانی که توسط گروه‌های تروریستی ربوده شده‌اند و به پاکستان منتقل شده‌اند رایزنی و گفت‌وگو شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد : در ۶ دسامبر (۱۵ آذر ) نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و کشورهای ۱+۴ در سطح معاونین وزیران امورخارجه برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این نشست در وین برگزار خواهد شد گفت: احتمالا این نشست در این شهر برگزار خواهد شد.
این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این سوال که چندی پیش وزارت خارجه با توجه به تحولات رخ داده درعراق به شهروندان ایرانی توصیه کرد که به این کشور سفر نکنند و سفرهای زیارتی به این کشور نیز قطع شده بود. آیا در جریان هستید که این سفرها بار دیگر آغاز شده است یا نه؟ گفت: من در جریان از سرگیری مجدد سفرهای زیارتی به این کشور نیستم ولی با توجه به شرایط موجود در عراق توصیه‌های مسافرتی ما در مورد این کشور کماکان سر جای خود است و طبیعی است که افراد موقعی می‌توانند در آسایش به یک کشور سفر کنند که در آنجا حداقل امنیت تضمین شده باشد.

وی ادامه داد: آژانس‌های گردشگری برای پیگیری این موضوع می‌توانند این موضوع را با وزارت خارجه و نمایندگی‌های ما در عراق مطرح کنند و گزارشی از آخرین وضعیت آنجا دریافت کنند و بعد از آن برای انجام سفر به این کشور برنامه ریزی کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که به تازگی ویدیویی در رسانه‌های ترکیه منتشر شده که گفته می‌شود در این ویدیو نشان می‌دهد که فردی ایرانی در ترکیه به قتل رسیده است و برخی از ادعاها بیانگر این موضوع است که این فرد مدیر یکی از کانال‌های تلگرامی است. آیا سرکنسولگری ایران در مورد صحت این ویدیو و مسائل منتشر شده در آن پیگیری‌هایی انجام داده است، گفت: طبیعتا پیگیری وضعیت این فرد به عنوان یک فرد ایرانی مورد توجه وزارت خارجه و نمایندگی‌ ایران در ترکیه است. ما منتظر گزارش رسمی مقامات قضایی و امنیتی ترکیه در این زمینه هستیم و آماده هستیم که کمک‌های کنسولی نیز در این ارتباط ارائه دهیم و همانطور که گفتم برای مشخص شدن جزئیات این موضوع و علت آن منتظر دریافت گزارش‌های رسمی از سوی مقامات ترکیه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر چندی پیش فرمانده کل ارتش پاکستان به تهران و جزئیات گفت‌وگوهای وی با مقامات ایران اظهار کرد: در سفر مهم فرمانده کل ارتش پاکستان به تهران ایشان دیدارهایی با مقام‌های ایران داشتند و در این دیدارها طیفی از مسائل و موضوعات مختلف از جمله در ارتباط با روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مطرح شد.

وی افزود: در این دیدارها در مورد آخرین وضعیت مرزبان‌های ایرانی که توسط گروه‌های تروریستی ربوده شده و به این کشور منتقل شدند نیز بحث و گفت‌وگو شد.

موسوی با بیان اینکه مسائل منطقه‌ای نیز جزء موضوعاتی بود که در این رایزنی‌ها مطرح شد و در این ارتباط خاطرنشان کرد: پاکستان از جمله کشورهایی است که با توجه به رابطه خوبی که با ایران دارد علاقه‌مند به کاهش تنش بین کشورهای منطقه است و در واقع انجام گفت‌وگو و همکاری بین کشورهای این منطقه می‌باشد. ایران نیز از حسن نیت پاکستان استقبال کرده و ما از اقداماتی که باعث کاهش تنش و افزایش همگرایی در منطقه شود حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به عملکرد معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه تصریح کرد: این معاونت یکی از فعال‌ترین معاونت‌های وزارت خارجه است.

وی در همین چارچوب گفت: البته همانطور که ما بارها گفته‌ایم وزارت خارجه کار تصدی‌گری در امور اقتصادی نمی‌کند و تنها کاری که می‌کند بسترهای لازم را برای کار اقتصادی خارجی و کاهش موانع انجام می‌دهد که ما در این راستا در حال برداشتن گام‌هایی هستیم و به وظایف خود در این ارتباط عمل می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار یکی از رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه با توجه به قطع اینترنت در طول یک هفته گذشته در ایران این موضوع باعث قطعی اینترنت برخی از سفارتخانه‌های خارجی در ایران شده بود و آنها در انجام امور روزمره خود از جمله امور کنسولی برای اتباع ایرانی با مشکل روبرو شده بودند و آیا وزارت خارجه تدابیری اندیشیده تا در صورت بروز چنین مسائلی بار دیگر آنها با مشکل روبرو نشوند، گفت: در ایامی که این اتفاق افتاد این اقدام ضروری بود. شما می‌دانید که ممکن است بعضا از یک ابزار مشروع عده‌ای به صورت نامشروع استفاده کنند و طبیعی است که در چنین شرایطی مقامات مسئول به فکر چاره بیفتند که شرایط را کنترل کنند.

موسوی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران دسترسی آزاد اطلاعات را به رسمیت شناخته است و ابزارهای لازم در این زمینه در کشورمان فراهم است، گفت: البته طبیعی است که در موقع بحران‌ها ما بعضا با این محدودیت‌ها مواجه شویم. من می‌خواهم در این زمینه یک مثالی بزنم. مثلا وقتی یک منطقه آتش می‌گیرد. شما برای اینکه آتش شعله ور نشود مجبور می‌شوید که گاز آن منطقه را قطع کنید و این به معنای محروم کردن مردم آن منطقه از این موضوع نیست. بلکه برای جلوگیری از گسترش آتش این قطعی صورت گرفته است.

وی در ادامه پاسخ خود به خبرنگار افزود: در مورد سفارتخانه‌های خارجی، شرکت‌ها و خبرنگاران خارجی از همان اول تمهیداتی اندیشیده شد و تا آنجا که می‌دانم وزارت ارشاد اقداماتی را برای خبرنگاران خارجی جهت برخورداری آنها از اینترنت انجام داد. به سفارتخانه‌های خارجی در تهران نیز تسهیلاتی داده شد و راهکارهایی به آنها ارائه شد که آنها بتوانند امور جاری و کنسولی خود را در این شرایط انجام دهند و اکنون نیز که اینترنت در همه کشور برقرار شده است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داد، برخی از مقامات آمریکایی مدعی شدند که این اتفاقات با توجه به فشار حداکثری آمریکا علیه ایران صورت گرفته و از دیگر سو آیا این اتفاقات تاثیری در مذاکرات  و سیاست خارجی ایران داشت؟ گفت: ‌همانطور که اشاره کردم اتفاقات رخ داده اتفاقات ناخوشایندی بود و این اتفاقات با توجه به ناآرامی‌های غیرقانونی که بعضا انجام شد بر تمام شئون زندگی ما و مردم ما اثر گذاشت.

موسوی ادامه داد: اینکه عده‌ای خیال کنند بر اثر فشارها و اقداماتی که آنها علیه ایران انجام داده‌اند این اتفاقات رخ داده است من چنین چیزی را قبول ندارم. البته سوء استفاده آنها از این وقایع را رد نمی‌کنم. اسناد در این زمینه وجود دارد.

وی با بیان اینکه برخی از کشورهایی که از اغتشاشگران حمایت کردند در چند ماه گذشته به دنبال وارد کردن فشار حداکثری به مردم ایران بوده و هستند، گفت: در چنین شرایطی ایران آنقدر از استحکام برخوردار است که دست به اصلاحات اقتصادی می‌زند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به وظایف وزارت خارجه خاطرنشان کرد: من خیلی اثر ویژه‌ای ناشی از این اتفاقات بر روی این مسئله و وظایف نمی‌بینم و امیدوارم که بقیه کشورها نیز به خودشان بیایند و دست از دخالت در امور دیگر کشورها بردارند.

موسوی در پاسخ به این سوال که آیا سفیر ایران در کرواسی با برانکو سرمربی سابق پرسپولیس برای تصدی‌گری او بر تیم ملی رایزنی و گفت‌وگو کرده است، گفت: اطلاعات من در مورد این موضوع در همان اندازه‌ای است که در اخبار منتشر شده و چیزی بیشتر از آن نمی‌دانم.

وی همچنین در مورد زمان برگزاری کمیسیون مشترک ایران و ترکیه و تعیین زمان دقیق آن گفت: در مورد تعیین زمان دقیق آن همچنان در حال رایزنی با مقامات ترکیه هستیم و هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.

این دیپلمات کشورمان در مورد گزارش اخیر نیویورک تایمز در مورد اسنادی که بیانگر حضور ایران در عراق است و مواردی که در این اسناد به سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران نسبت داده شده است، گفت: با بررسی‌های اولیه‌ای که صورت گرفت. این اسناد ادعایی مورد تایید نیست و گشتن رد پای ایران در کشور همسایه عراق که رابطه عمیقی بین دو کشور وجود دارد و شاهد پیوندهای ناگسستنی بین دو ملت ایران و عراق هستیم کار سختی نیست و نیازی به سندسازی و جعل ندارد.

موسوی با تاکید بر اینکه ما چیز پنهانی در عراق نداریم، اظهار کرد: در زمان حمله داعش به عراق ایران به صورت علنی و به درخواست دولت عراق در این کشور حضور پیدا کرد تا به دولت و مردم این کشور برای مبارزه با داعش کمک کند.

وی در مورد سردار قاسم سلیمانی نیز گفت: شخص سردار سلیمانی به عنوان یک چهره اثرگذار، طبیعی است که مورد بغض برخی از افراد باشد و آنها بخواهند چهره محبوب ایشان را مخدوش کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در نشست مطبوعاتی‌اش با خبرنگاران با اشاره به اتفاقات اخیر در ایران گفت: اتفاقات رخ داده ناخوشایند بود و از آن ناخوشایندتر دخالت شخصیت‌ها و کشورهای بیگانه در امور داخلی ایران بود.

وی با بیان اینکه ما اعتراض مردم را حق آنها می‌دانیم و در قانون اساسی نیز بر این موضوع تاکید شده است، خاطرنشان کرد: ما تجمعات مسالمت آمیز در کشور را به رسمیت می‌شناسیم و در سال‌های گذشته شاهد برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز از سوی مردم بوده‌ایم و مردم اعتراضات خود را در مورد برخی از مسائل بیان کردند.

وی با بیان اینکه حساب اغتشاشگران و سوء استفاده کنندگان از بسترها برای اعتراض‌ از مردم جدا است، گفت: در واقع حساب مردم از گروه‌هایی که خط گرفته بودند و مسلحانه وارد این عرصه شده‌اند، جداست.

وی افزود: امیدواریم کشورهایی که دانسته یا نادانسته که بیشتر به نظر می‌رسد دانسته از اغتشاشگران حمایت کرده‌اند مسئولیت این اقدام خود را بپذیرند، گفت: در جریان این اعتراضات شاهد انجام اقداماتی از سوی گروه‌های تروریستی بودیم و از دیگر سو از برخی از کشورها نیز تعجب می‌کنیم که سطح وزیر خارجه و یا سخنگوی خود را به حدی پایین آورده بودند که از اغتشاشگران می‌خواستند از اقدامات آشوبگرانه خود فیلم گرفته و برای آنها ارسال کنند و این مایه تاسف است.

وی اقدام برخی از کشورها در حمایت از اغتشاشگران را دخالت در امور داخلی ایران عنوان کرد و گفت: به آنها توصیه می‌کنیم که آنها راهپیمایی‌هایی که این روزها از جمله امروز در ایران برگزار می‌شود را ببینند تا مشاهده کنند که مردم واقعی در کشور ما چه کسانی هستند.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین با بیان اینکه امروز فرستاده ویژه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند در مورد علت این سفر اظهار کرد: با توجه به بدهی‌هایی که کره جنوبی به ایران داشت در مقطعی رئیس کل بانک مرکزی ایران به سئول سفر کرد و در آنجا توافق شد که از منابع ما در آنجا برای خرید برخی از اقلام از جمله دارو استفاده شود. بعد از تحریم جدید بانک مرکزی توسط آمریکا آنها (کره جنوبی) بر خلاف توافق عمل کردند و گفتند که امکان انجام این امور را ندارند. این مسئله باعث اعتراض شدید ایران شد و در پی این تحولات آنها خواستند که فرستاده ویژه‌ای را به ایران اعزام کنند که ما نیز پذیرفتیم.

موسوی با بیان اینکه ما امیدواریم کره جنوبی در اقدام خلاف قانونی خود تجدید نظر کند و صادرات اقلام از این کشور به ایران از سر گرفته شود، خاطرنشان کرد: آنها خود موانعی را در این ارتباط ایجاد کردند و اکنون باید این موانع را برطرف کنند.

عادل الجبیر هرازگاهی سخنانی می گوید که با واقعیت منطقه همخوانی ندارد

وی همچنین در مورد صحبت‌های اخیر عادل الجبیر و تعیین شرط و شروط از سوی وی برای مذاکره با ایران از جمله اینکه دیگر حادثه‌ای مثل آرامکو تکرار نشود، اظهار کرد: آقای عادل الجبیر هر از گاهی سخنانی را بیان می‌کند که این سخنان با واقعیت‌ها در منطقه مطابقت و همخوانی ندارد.

وی گفت: ما همواره اعلام کرده‌ایم که خواهان گفت‌وگو با همسایگان‌مان هستیم و همسایگان اولویت ما محسوب می‌شوند ولی این موضوع نباید آنها را به این توهم بیندازند که هر گونه می‌خواهند شرط و شروط بگذارند و سیاست‌هایی را القا کنند که وجود خارجی ندارند.

وی با بیان اینکه ما در عمل نشان داده‌ایم که همسایگان اولویت اصلی سیاست خارجی ایران هستند و در این زمینه به چه میزان جدی هستیم، ادامه داد: اینکه برخی این فرصت‌ها را با تعیین شرط و شروط‌هایی از دست می‌دهند به خودشان مربوط می‌شود.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با حکم اخیر دادگاهی در آمریکا برای پرداخت غرامت ۱۸۰ میلیون دلاری از سوی ایران به جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست گفت: آقای جیسون رضائیان بر اساس شواهد، مدارک و اعترافاتی که خود ایشان در محیط باز و آرامی انجام داده است متهم امنیتی است. ایران همان زمان با توجه به جرمش برای او مجازاتی تعیین کرد ولی در ارتباط با این مجازات تخفیف داده شد و این مجازات به حبس تبدیل شد.

وی ادامه داد: پس از مدتی وی بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب‌هایی مورد عفو قرار گرفت و پرونده بازداشت مورد تبادل قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ایران به وی لطف کرد در حالیکه می‌توانست مجازات سنگینی به او بدهد چرا که جرم او محرز بود ادامه داد: ایشان از وضعیت خودشان سوءاستفاده می‌کند و این از عجایب روزگار است.

وی با اشاره به اقدام دادگاه آمریکایی در دادن چنین حکمی اظهار کرد: به مقامات قضایی آمریکا توصیه می‌کنیم که گول نخورند و حواسشان باشد که در چه وادی قدم می‌گذارند.

وی همچنین با اشاره به سوء استفاده مقامات آمریکایی از پول‌های بلوکه شده ایران در این کشور و صدور احکام این چنینی با توجه به این اموال اظهار کرد: آنها پول‌های ایران را به صورت غیر قانونی در آنجا نگه داشته‌اند و قطعا روزی روزگاری این اموال به خزانه ما بازمی‌گردد. ما در چندین موارد بر اساس اقدامات قانونی که انجام داده‌ایم توانسته‌ایم پول‌هایی که بلوکه شده است را پس بگیریم و اکنون آنها از پول‌های بلوکه شده ما ولخرجی می‌کنند ولی قطعا روزی این پول‌ها را از آنها خواهیم گرفت و به ملت ایران باز خواهد گشت.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی که ایران چندی پیش اعلام کرد گزارشی از حمله به کشتی ایرانی (سابیتی) در دریای سرخ به شورای امنیت سازمان ملل داده است و اکنون این گزارش و بررسی آن در چه مرحله‌ای است، خاطرنشان کرد:‌ آنها در حال بررسی این گزارش هستند و ما اعلام کرده‌ایم که بر اساس شواهد و قرائن این حمله توسط موشک یا توسط برخی از ابزارهای تخریبی بزرگ انجام شده است. ما منتظر هستیم که ببینیم چه اقدامی از سوی آنها در مورد این گزارش صورت می‌گیرد.

این دیپلمات خاطرنشان کرد: ایران این حق را برای خود محفوظ داشته است که وقتی به صورت قطعی محرز شد که کدام کشور در این قضیه نقش داشته است پاسخ لازم را در موقع مناسب به آن بدهد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با شکایت ایران از برخی از رسانه‌های فارسی زبان به سازمان آفکام به خاطر نوع عملکردشان در ارتباط با تحولات اخیر در ایران تصریح کرد: ما بارها اعلام کردیم که در اتفاقات اخیر حساب مردم را از اغتشاشگران جدا می‌دانیم. شاهد این بودیم که برخی از بیگانگان از این اغتشاشگران حمایت می‌کردند. این حمایت‌ها، به صورت امنیتی و رسانه‌ای بود. چنانچه برخی از رسانه‌های فارسی زبان برنامه‌های عادی خود را لغو کرده بودند و برنامه فوق‌العاده پخش می‌کردند و تشویق به آشوبگری می‌کردند تا این اعتراضات مردمی را به سمت دیگری سوق دهند عملکرد آنها در این زمینه مستندسازی شده و به آفکام گزارشی در این ارتباط ارائه شده، شکایت‌هایی نیز در مورد این نوع حمایت‌ها تنظیم کرده‌ایم که آن را ارائه خواهیم کرد. آنها باید پاسخگوی اقدامات شرورانه خود در کشور ما که با حمایت از اغتشاشگران و گروه‌های تروریستی که بعضا مسلح نیز بودند انجام دادند باشند.

موسوی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تهدید آمریکایی‌ها در مورد لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: ما مقامات آمریکایی را در موقعیتی نمی‌بینیم که بخواهند در مورد تعهدات ما در برجام اظهار نظر کنند چون آنها از این توافق خارج شده‌اند. به آنها ارتباطی ندارد که ایران در خصوص تعهدات خود چه کاری انجام می‌دهد.

وی همچنین به همکاری‌های ایران با آژانس اشاره کرد و گفت:‌ گزارش‌های متعددی که آژانس منتشر کرده است نشان دهنده عمق همکاری‌های ایران و آژانس است. ایران با این نهاد بین‌المللی در تعامل است و امیداریم آژانس در دوران جدید و مدیریت جدید خود فارغ از سوگیری‌های سیاسی و فشار برخی از کشورها بی طرفی خود را حفظ کند و ایران نیز با حسن نیت به همکاری‌های خود با آژانس ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب مبنی بر اینکه اقدام ایران در پذیرش سفیر جدید یمن خلاف مصوبات شورای امنیت است، گفت: ما این انتقاد را رد می‌کنیم، به نظر ما دولت مستقر در صنعا دولتی قانونی است که مراودات منطقه‌ای و جهانی دارد و مورد گفت‌وگوی کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی و سازمان ملل است. در همین چارچوب نماینده دولت یمن به عنوان دولت مستقل و قانونی در این کشور در تهران حضور پیدا کرده است و به عنوان سفیر مشغول به فعالیت است. طبیعی است که دولت یمن به برخی از کشورها سفیر اعزام کند و ایران نیز سفیر آنها را پذیرفت و با آنها تعامل دارد.

موسوی همچنین در مورد تلاش برخی از کشورهای فرامنطقه‌ای برای ایجاد ائتلاف در خلیج فارس و تنگه هرمز به بهانه مقابله با اقدامات ایران تصریح کرد: ما هر گونه حضور و نقش آفرینی نیروهای بیگانه در منطقه را رد می‌کنیم و معتقدیم که حضور آنها باعث افزایش تنش در منطقه و بی ثباتی خواهد شد. ما به همسایگان خود اعلام کرده‌ایم که امنیت خریدنی و وارداتی نیست. مبنای ایجاد امنیت در منطقه مشارکت همه کشورهای منطقه در این زمینه است.

وی ادامه داد: همه کشورهای منطقه در ایجاد امنیت در منطقه نقش دارند و طرح ایران در همین راستاست.

این دیپلمات افزود: امیدواریم کشورهای منطقه به این طرح خیرخواهانه ایران پاسخ مثبت دهند و برخی از آنها دست از توهم بردارند و بدانند حضور کشورهای فرامنطقه‌ای باعث تنش خواهد شد.

موسوی با بیان اینکه تا کنون سه کشور به نامه رئیس جمهور در مورد طرح صلح امید پاسخ داده‌اند، گفت: احتمالا دیگر کشورها در حال بررسی این طرح هستند.

وی در این نشست مطبوعاتی ضمن محکوم کردن صحبت‌های وزیر دفاع فرانسه در کنفرانس منامه گفت: ایشان در این نشست بعضی سخنان نامربوطی را مطرح کردند که از دید ما محکوم است. او در این نشست آمریکا را تشویق به نقش آفرینی بیشتر علیه کشورهای منطقه کرد. ما این اقدامات و اظهارات را سازنده نمی‌دانیم و بر خلاف سیاست‌های اعلام شده از سوی مقامات این کشور قلمداد می‌کنیم.

موسوی در همین رابطه گفت:‌ به نظر می‌رسد تناقضی بین صحبت‌های وزیر خارجه فرانسه و وزیر دفاع این کشور و آنچه که در جلسات علنی و خصوصی مقامات این کشور به ما می‌گویند وجود دارد.

وی در این نشست در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به اربیل و دیدار وی با مقامات این منطقه و اینکه آیا این سفر ممکن است در روابط ایران و اربیل تاثیر منفی بگذارد و آمریکایی‌ها تلاش کنند این روابط را تحت تاثیر قرار دهند، گفت: روابط ما با دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان که آن را بخشی از عراق می‌دانیم رابطه خوبی است. از گذشته روابط ما مثبت بوده است. ایران در موقع سختی‌ها به کمک دولت مرکزی عراق و دوستانمان در اقلیم رفته و به آنها کمک کرده است.

موسوی خاطرنشان کرد: شاهد یک بدسلیقگی از سوی آقای پنس بودیم که او بر خلاف رویه دیپلماتیک سفر مستقلی به این منطقه کرد، در حالیکه پایتخت دولت عراق بغداد است و باید همه روابط مناسبات از کانال دولت مرکزی بغداد عبور کند.

وی با بیان اینکه ما به این مانور تبلیغاتی بی حاصل توجهی نمی‌کنیم، گفت: دوستان ما در اقلیم نیز به این مسائل توجه نمی‌کنند و روابط ما با آنها محکم‌تر از آن است که آمریکا بخواهد در آن خللی ایجاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست با ارائه گزارشی از سفرهای اخیر برخی از مقام‌های خارجی به تهران و با بیان اینکه این رفت و آمدها ادامه دارد، گفت: چند مقام ارشد کشورمان نیز سفرهایی به دیگر کشورها خواهند داشت که پس از نهایی شدن اطلاع رسانی می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکایی و متحدان آنها برای افزایش فشار به ایران در پی حوادث اخیر در کشور گفت: حمایت‌هایی که آنها از اغتشاشگران کردند دخالت در امور داخلی ایران و در راستای سیاست‌های خصمانه و فشار حداکثری است که مقامات آمریکا علیه تهران پیگیری می‌کنند.

وی گفت: این اظهارات و مداخلات را از باب خیرخواهی و دوستی با ملت ایران نمی‌دانیم آنها به دنبال زنده کردن تنش‌ها و افزایش آن در ایران هستند.

وی ادامه داد: برای مقابله با این فشارها و تهدیدها اقداماتی از نوع بررسی‌های حقوقی و مستندسازی انجام شده که آن را به مراجع بین‌المللی ارائه می‌کنیم.

موسوی در این نشست هفته بسیج را تبریک گفت و همچنین ۱۰ آذر، روز مجلس را گرامی داشت و بر نقش و جایگاه مجلس تاکید کرد.
وی در این ارتباط افزود: دولت و وزارت خارجه رابطه خوبی با مجلس دارند و بارها آقای ظریف در مجلس حضور پیدا کرده و به سوالات نمایندگان پاسخ داده است و این روند تعاملی ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این نشست در وین برگزار خواهد شد ؟ گفت : احتمالا در آنجا برگزار خواهد شد .

«سید عباس موسوی» صبح امروز- دوشنبه- در نشست خبری با اصحاب رسانه، با گرامی داشت هفته بسیج و روز مجلس، اظهار داشت: هم دولت و هم وزارت امور خارجه همیشه تعامل خوب و سازنده‌ای با مجلس داشته است و کمتر وزیر امور خارجه‌ای بوده است که چون ظریف به مجلس پاسخگو باشد. وی در صحن‌ها و کمیسیون‌ها حضور داشته و به سوالات نمایندگان پاسخ داده است.  

 قانون اساسی ایران اعتراض را حق مردم می‌داند


وی با اشاره به اتفاقات ناخوشایند در کشور، اظهار داشت: ناخوشایندتر از این مساله مداخلات کشورهای بیگانه بود که آن را محکوم کردیم؛ زیرا ایران اعتراض را حق مردم می‌داند و در قانون اساسی به این مساله تصریح شده است. ما اعتراضات مسالمت‌آمیز را به رسمیت می‌شناسیم. در سال‌های گذشته اتفاقات مشابهی رخ داد که مردم اعتراض داشتند و آن را بیان کردند.  
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه حساب اغتشاشگران و سواستفاده‌کنندگان از بستر اعتراضات جدا است، تصریح کرد: حساب گروه‌هایی که مسلحانه وارد این عرصه شدند، جدا است. بیشتر کشورها دانسته وارد شده که باید مسئولیت این مساله را بپذیرند. گروه‌های تروریستی در جریان این اغتشاشات اقداماتی انجام دادند که نهادهای قضایی و امنیتی در حال بررسی آن هستند.  
موسوی ادامه داد: تعجب می‌کنم برخی از کشورها که سطح سیاست خارجی‌شان مانند وزیر و سخنگوی آنها اینقدر نازل شده است که بخواهند از اغتشاش و آتش‌سوزی برایشان فیلم و عکس بفرستند. توصیه می‌کنیم راهپیمایی این روزها به ویژه امروز را نگاه کنند.

رفت و آمدهای دیپلماتیک؛ از سفر ‌دیپلمات‌های مالزی و کره جنوبی به ایران تا سفر عراقچی به هلند
 
وی با اشاره به تحرکات دیپلماتیک خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر شاهد تحرکات دیپلماتیک و سفر مقامات خارجی بودیم از جمله نماینده ویژه رئیس‌جمهور مالزی و ژنرال باجوآ فرمانده ارتش پاکستان. همچنین عراقچی به هلند رفت و دبیرکل وزارت امور خارجه بلژیک به تهران آمد و نماینده ویژه کره جنوبی امروز به تهران می‌آیند.  
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مداخلات مقامات آمریکایی از ناآرامی‌های اخیر ابراز داشت: حمایت‌های آنها را دخالت در امور ایران و در چارچوب سیاست فشار حداکثری علیه ایران ارزیابی می‌کنیم. ارزیابی‌های آنها نسبت به حقوق بشر و آزادی بیان و اینترنت و... نشان می‌دهد با واقعیات متفاوت است. این اظهارات و مداخلات را از باب دوستی و خیرخواهی با ملت ایران نمی‌دانیم بلکه به دنبال افزایش تنش‌ها در داخل ایران می‌دانیم.  
موسوی افزود: راهبرد آنها افزایش تنش و فشار به مردم است تا مردم به دولت فشار وارد کنند. اقداماتی اندیشیده شده  و اقداماتی برای مقابله با آنها در دست بررسی است؛ هم از نظر پیگیری حقوقی و مستندسازی و هم اقداماتی از سوی دستگاه‌های داخلی برای مقابله با این گونه شرارت‌ها انجام دهند.
 
دولت مستقر در صنعا دولت قانونی است

وی درباره اعتراض اتحادیه عرب از پذیرفته شدن سفیر جدید یمن توسط ایران بیان کرد: این انتقاد را رد و قبول نمی‌کنیم. دولت مستقر در صنعا، دولت قانونی است که مورد گفت‌وگوی کشورهای مختلف از جمله اروپایی‌ها و سازمان ملل است. طبیعی است به کشورهایی که مایل باشند، سفیر اعزام می‌کند و ایران هم سفیر آنها را پذیرفته و با آنها مانند کشور دوست رفتار می‌کند.

سه کشور به طرح صلح هرمز پاسخ مثبت داده اند

موسوی درباره ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس یادآور شد: هرگونه ورود و نقش‌آفرینی کشورهای بیگانه در منطقه را رد و محکوم می‌کنیم و آن را باعث افزایش تنش و ناامنی در منطقه می‌دانیم. به کشورها هم گفته‌ایم امنیت وارداتی و خریدنی نیست بلکه مبنای آن مبتنی بر همکاری همه کشورها است. همه کشورها باید در تامین امنیت سهم داشته باشند. طرح ایران (صلح هرمز) در این راستا است و تاکید کرده‌ایم همه کشورها می‌توانند در این همکاری نقش داشته باشند.  
وی با بیان اینکه خطاب روحانی به همه کشورها مستقیم بوده است، عنوان کرد: از کشورها خواسته‌ایم به ندای صلح‌خواهی ایران پاسخ داده و از توهم دست برداند. تاکید کرده‌ایم حضور کشورهای بیگانه موجب ناامنی و بی‌ثباتی است و هر کجا آنها وارد شدند، بی‌ثباتی و ناامنی وارد کرده‌اند. امیدواریم طرح ایران با واکنش مثبت این کشورها روبرو شود.  

موسوی اضافه کرد: سه کشور به صورت مکتوب پاسخ ایران را داده‌اند و بقیه کشورها هم در حال بررسی هستند.  

حرف‌های وزیر دفاع فرانسه محکوم است

موسوی درباره اظهارات وزیر دفاع فرانسه و رویکرد کشورهای اروپایی درباره ایران و تغییر موضع اروپا درخصوص برجام گفت: آنها در لفظ حرف‌هایی می‌زنند که در عمل آن را انجام نمی‌دهند. شیوه اروپا در حمایت لفظی و گفتاردرمانی خیلی موجه نیست.  
وی با بیان اینکه وزیر دفاع فرانسه در آن نشست حرف‌های نامطلوب دیگری هم زده است که از نظر ما محکوم است، گفت: ما این اظهارات را سازنده نمی‌دانیم و برخلاف اظهارات لفظی‌شان است. در عین حال ما روی این لفاظی‌ها حساب ویژه‌ای باز نکردیم و موضع ما همان موضع قبلی است.

به مانورهای بی‌حاصل توجه نمی‌کنیم

موسوی درباره سفر مایک پنس (معاون رئیس جمهوری آمریکا)  به کردستان عراق و احتمال تاثیرپذیری در روابط با ایران اظهار داشت: روابط ایران با دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق روابط خوب و نزدیکی است. ایران در مواقع شدت و سختی به کمک دولت مرکزی و اقلیم کردستان رفته است. پنس برخلاف رویه‌های دیپلماتیک بدسلیقگی انجام داده است و سفر مستقلی به اقلیم انجام دادند.  
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: دولت مرکزی هم نسبت به این مساله واکنش نشان داد چون همه مناسبات باید از بغداد عبور کند. ما این مانورهای تبلیغاتی و بی‌حاصل را توجه نمی‌کنیم. دولت اقلیم هم به این مساله توجه نمی‌کنند.  

ایران از تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها در منطقه استقبال می‌کند
موسوی در پاسخ به سوال ایرنا درباره سفر ژنرال باجوا به تهران و رایزنی‌های وی با وزیر امور خارجه و احتمال همراه داشتن پیامی از سوی فرمانده کل ارتش پاکستان از عربستان هم تصریح کرد: در سفر مهم ژنرال باجوا به ایران و دیدارهای سطح بالایی که با مقامات تاثیرگذار ایران انجام دادند، طیف مختلفی از مسائل مهم مورد رایزنی قرار گرفت، از روابط دوجانبه، مرزی، دو سه سرباز به گروگان گرفته شده. مسائل منطقه‌ای هم طبیعتا در این دیدارها بحث شده است.  
وی با بیان اینکه پاکستان با توجه به روابط خوبی که با ایران دارد و از قبل هم داشتیم، علاقه‌مند کاهش تنش در منطقه و میان کشورهای اسلامی است، خاطرنشان کرد: خواهان نوعی همکاری و گفت‌وگو میان کشورهای تاثیرگذار در منطقه است. ایران از این حسن نیت استقبال کرده و تاکید کرده از هر تلاش مبتنی بر کاهش تنش و افزایش همگرایی در میان کشورهای اسلامی استقبال می‌کند.

 آژانس بی‌طرفی خود را حفظ کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص لغو معافیت‌های هسته‌ای فردو توسط آمریکا و همکاری‌های ایران و آژانس ابراز داشت: ما مقامات آمریکایی را در جایگاهی نمی‌دانیم که درخصوص تعهدات ایران در برجام سخن بگویند. آنها از برجام خارج شده‌اند و نمی‌توانند اظهارنظری کنند اما همکاری‌های ایران و آژنس باقی است. گزارشات متعدد آژانس هم نشان از عمق همکاری است.

موسوی افزود: امیدواریم در دوره مدیرکل جدید آژانس این همکاری ادامه یابد و آژانس فارغ از فشارها از سوگیری دور باشد و بی‌طرفی خود را حفظ کند.
 
گزارش عملکرد رسانه‌های فارسی زبان به آفکام داده شد

وی در پاسخ به سوالی درباره شکایت ایران از رسانه‌های فارسی زبان مستقر در لندن بیان کرد: در اتفاقات جدید در کشور علاوه بر آنکه حساب مردم را از اغتشاشگران جدا می‌دانیم، شاهد حمایت همه جانبه برخی بیگانگان از اغتشاشگران بودیم. این حمایت‌ها هم امنیتی و هم رسانه‌ای بود. برخی رسانه‌های فارسی‌زبان برنامه‌های عادی‌شان را قطع و برنامه‌های فوق‌العاده‌ای گذاشته بودند که تشویق به آشوب و اغتشاش بود.

این دیپلمات با بیان اینکه گزارشات این رسانه‌ها مستندسازی و به آفکام داده شده که بررسی خواهد شد، گفت: کشورهای دیگر هم باید مسئولیت نقش خود را پذیرفته و پاسخگوی اقدامات شرورانه آشوب‌طلبان و گروه‌های تروریستی باشند.

امیدواریم کره جنوبی تعهدات خود را اجرا کند

موسوی درباره سفر نماینده رئیس جمهور کره جنوبی به تهران هم گفت: بعد از اتفاقاتی که میان ایران و کره جنوبی درباره بدهی‌ها رخ داده بود، پیشرفت‌هایی اتفاق افتاد. رئیس بانک مرکزی هم به سئول رفته بودند و توافقاتی برای استفاده از این بدهی‌ها برای خرید دارو انجام شد. اما آنها بعد از تحریم‌های آمریکا گفتند قادر به ایفای تعهداتشان نیستند که با واکنش ایران روبه‌رو شد و تاکید کردیم اقدام آنها را محکوم می‌کنیم.

وی اضافه کرد: بعد از آن، آنها خواستار سفر نماینده‌ای ویژه به تهران شدند که قبول کردیم و امیدواریم همکاری‌های تجاری همچنان برقرار و موانعی که بر سر راه است، برطرف شده و تعهدات خود را انجام دهند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات اخیر عادل الجبیر گفت: ایشان هر از گاهی سخنانی می‌گوید که خیلی با واقعیت‌ها و سیاست‌هایی که از سوی رژیم عربستان درباره ما اتخاذ می‌شود، همخوانی ندارد. من قبلا به لفاظی‌های ایشان پاسخ دادم. شرط و شروط ایشان و برخی مقامات کشورهای منطقه را قانع‌کننده نمی‌دانیم. اینکه ایران خواهان گفت‌وگو و منطقه‌ای امن و باثبات است، نباید آنها را به توهم بیندازد که هر گونه بخواهند شرط بگذارند و اظهاراتی را بیان کنند.

موسوی با تاکید بر اینکه ایران همسایگان خود را اولویت اصلی سیاست خارجی خود می‌داند، اظهار داشت: در عمل هم نشان دادیم که این اولویت چقدر جدی است و ایران خواهان روابطی خوب مبتنی بر حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی همدیگر است اما اگر آنها با توهم، شرط و شروط گذاری و اتهام‌زنی‌های بی‌مورد این فرصت را از دست بدهند، مربوط به خودشان است.

جیسون رضاییان متهم امنیتی بوده است

وی درباره حکم دادگاه آمریکایی مبتنی بر غرامت ۱۸۰ میلیون دلاری از ایران به نفع جیسون رضائیان تصریح کرد: جیسون رضائیان براساس اسناد و شواهد و البته اعترافات ایشان که در محیط باز و آزاد انجام شده، متهم امنیتی بوده است. ایران هم وقتی ایشان به اشد مجازت محکوم شده بود، حکمش را به حبس تقلیل داد و بعد از مدتی براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی عفو و آزاد شد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: اینکه ایشان بعدا در آمریکا شکایت کند و دادگاه‌های آمریکایی با دست باز این حکم بدهد، از سوی ما مردود است.
 موسوی با بیان اینکه ایران با روی باز با رضاییان برخورد کرده است، گفت: اینکه ایشان این درخواست را داده، از عجیب روزگار است. ما به محاکم قضایی آمریکایی توصیه می‌کنیم مواظب باشند که در چه وادی‌ گام برمی‌دارند و اگر قرار به صدور حکم و دست و دلبازی باشد، ما هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

موسوی درباره پرداخته شدن جرایم علیه ایران از اموال کشورمان خاطرنشان کرد: اموال ایران آنجا است و آنها غیرقانونی این اموال را نگه می‌دارند و روزی این اموال باید به ملت ایران بازگردد. ما در چند مورد موفق بوده‌ایم و توانسته‌ایم این اموال را برگردانیم. قطعا اموال بلوکه شده ایران توسط آمریکا روزی از حلقوم‌شان بیرون خواهیم کشید.

حق پاسخ به کشتی سابیتی را برای خود محفوظ می دانیم

وی درباره آخرین وضعیت پیگیری حمله به نفتکش ایرانی سابیتی ابراز داشت: در حال بررسی هستند. ما اعلام کردیم براساس شواهد و قرائن، این حمله موشکی توسط برخی ابزارهای تخریب بزرگ انجام شده است. هنوز منتظر هستیم اقدامی از سوی آنها انجام می‌شود یا خیر.
موسوی دامه داد: ایران این حق را برای خود محفوظ دانسته است به محض آنکه برایش محرز شود چه رژیم و کشوری در این اتفاق دست داشته است، اقدامات لازم را در هر کجایی که لازم بداند، پاسخ دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر درز دادن اطلاعات ایران درعراق بیان کرد: پس از بررسی‌های اولیه، این اسناد اولیه مورد تائید نیست. گشتن رد پای ایران در کشور همسایه که رابطه وثیق و عمیقی با آن دارد و دو ملت هم رابطه زیادی با یکدیگر دارند، کار سختی نیست و نیاز به سندسازی ندارد و ما چیز پنهانی در عراق نداریم.

موسوی با بیان اینکه حضور ما در عراق زمانی که داعش به این کشور حمله کرده بود، علنی و به درخواست دولت قانونی آنها بود، یادآور شد: ایران براساس وظایفی که برای خود تعیین کرده است، این اقدامات را انجام داده است. اولین کشوری بودیم که به درخواست عراقی‌ها پاسخ داده و به آنها کمک‌های نظامی و مستشاری کردیم.

وی درباره ادعای مطرح شده علیه سردار سلیمانی هم عنوان کرد: سردار سلیمانی به عنوان فرد تاثیرگذاری در مبارزه با تروریسم و داعش، طبیعی است که مورد نفرت و بغض آنها باشند و چنین سندسازی‌هایی برای وی انجام دهند.
 نشست کمیسیون برجام ششم دسامبر در وین برگزار می‌شود.

نشست‌ آتی کمیسیون مشترک برجام ششم دسامبر( ۱۵ آذر) برگزار می‌شود

این دیپلمات درباره نشست آتی کمیسیون مشترک برجام گفت: احتمالا ششم دسامبر (۱۵آذر) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان در وین برگزار می‌شود و آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام در این کمیسیون مشترک بحث خواهد شد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: اقدامات ایران برای توازن‌بخشی به تکالیفش از سوی آنها مطرح و اقدامات آنها در انجام تعهداتشان بررسی می‌شود.
موسوی درباره درباره مانور نظامی مشترک ایران و کشورهای عربی اظهار داشت: از این مانورها زیاد انجام می‌دهند. ایران هم وظایف خود را در مناطقی که امنیتش به ویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز برعهده‌اش است، انجام می‌دهد و این مانورها هم تاثیری بر ما و استراتژی‌هایمان نخواهد داشت.  
وی درباره تاریخ بعدی نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکیه هم گفت:  هنوز تاریخ نشست مشترک دو کشور تعیین نشده است و اگر تاریخ جدیدی تعیین شود، اعلام می‌شود.  
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آغاز رفت و آمد شهروندان و اتباع ایران به عراق خاطرنشان کرد: از آغاز سفرها خبری ندارم ولی با توجه به شرایط جاری عراق، توصیه مسافرتی ایران همچان پابرجاست زیرا باید حداقلی از امنیت برای مسافران باید وجود داشته باشد و امنیت‌شان تضمین شده باشد.  

قطعی اینترنت برای حفظ و تامین امنیت بود

موسوی درباره قطعی اینترنت در ایران و قطع شدن آن در سفارتخانه‌ها ابراز داشت: در ایامی که این اتفاق رخ داد برای حفظ امنیت بود وگرنه دسترسی آزاد به اطلاعات در ایران به رسمیت شناخته شده و مشروع است. اگر در شهری آتش‌سوزی شود، لوله‌های گاز را قطع می‌کنند که آتش گسترش نیابد. وقتی امنیت ایران توسط این ابزار به خطر می‌افتد برای آن است که نهادهای مسئول بتوانند امنیت را ایجاد کنند.  
وی اضافه کرد: درباره اینترنت سفارتخانه‌ها و خبرنگاران خارجی از ابتدا تمهیداتی اندیشیده شد تا حداقل کارهای جاری انجام شود. با پیشرفت شرایط وضعیت اینترنت روز به روز بهتر می‌شود و امروز هم تقریبا اینترنت در تمام کشور در جریان است و سفارتخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند.  
رئیس مرکزی دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره توهم مقامات آمریکایی مبنی بر تاثیر فشار حداکثری بر تحولات اخیر و اثر آن بر رایزنی‌های ایران با کشورهای اروپایی بیان کرد: این اتفاقات، ناخوشایند بود و بر همه شئون زندگی ما و مردم ایران اثرگذار است اما اینکه عده‌ای خیال کنند بر اثر فشارها و اقدامات آنها علیه ایران، این اتفاقات رخ داده، قبول ندارم اما سوء استفاده‌های آنها از این شرایط را رد نمی‌کنم.  
موسوی با بیان اینکه آنها خوشحال هستند که از این شرایط برای فشار به ایران استفاده کنند، یادآور شد: پمپئو هم گفت باید مردم ایران را آنقدر فشار وارد کرد که از گرسنگی به دولتشان فشار آورند. با این وجود، ایران اقدامات لازم را انجام می‌دهد و فکر می‌کنیم اثر ویژه‌ای در این مسئله شاهد نباشیم و امیدواریم این کشورها دست از مداخله در امور دیگر کشورها بردارند.
وی درباره دیدار سفیر ایران در کرواسی با برانکو عنوان کرد: من هم این اخباری که شما از آن خبر دارید، شنیده‌ام و اطلاع رسمی ندارم.

بیانات رهبر انقلاب درخصوص دیپلماسی اقتصادی بسیار به جا بود

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بیانات رهبر انقلاب در خصوص دیپلماسی اقتصادی گفت: بیانات رهبر انقلاب بسیار به جا بود و معاونت دیپلماسی اقتصادی هم بسیار فعال است و البته می‌دانید که وزارت خارجه تصدی‌گری نمی‌کند و وظیفه تسهیل را برعهده دارد و ما در وزارت امور خارجه کار خود را ادامه می‌دهیم.  
موسوی افزود: اینکه این سیاست‌ها چقدر نتیجه دهد بستگی به عملکرد ارگان‌های دیگر دارد. در عین حال اینکه می‌گوییم درب دیپلماسی باز است، به معنای آن نیست که امید بسته‌ایم و کارها را تعطیل کرده‌ایم.
وی درباره کشته شدن یک ایرانی در استانبول و بحث‌های مبنی بر اینکه وی مدیر یک کانال تلگرامی معاند بوده است، اظهار داشت: ایشان به عنوان یک فرد ایرانی مورد توجه وزارت امور خارجه است و منتظر گزارش نهادهای امنیتی ترکیه هستیم اما درخصوص علت نمی‌توانم اظهارنظر کنم. همچنین آمادگی داریم اقدامات کنسولی را در صورت نیاز ارائه دهیم.
 

 

منبع : ایران آنلاین