کد مطلب: 142275
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۵
معاون مركز تحقيقات، طراحي و تكوين محصول ايران‌خودرو، از آغاز مطالعات امكان‌سنجي براي طراحي و توسعه محصولات هيبريدي و برقي خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، كيانوش پورمجيب در اين باره خاطرنشان كرد: در صورت فراهم شدن زيرساخت‌هاي لازم،‌ پروژه‌هاي مرتبط با توسعه محصولات هيبريدي و برقي نيز آغاز خواهد شد.
وي با اشاره به كاهش قابل توجه مصرف سوخت محصولات ايران خودرو در سال‌هاي اخير گفت: هم‌اكنون مصرف سوخت محصولات اين خودروساز مطابق با معيارهاي استاندراد كشور است،‌ با اين وجود ايران‌خودرو در تلاش است تا با اجراي پروژه‌هاي ارتقاي خانواده موتورهاي فعلي، مصرف سوخت محصولات را در حدود يك ليتر كاهش دهد. اين شركت درحال حاضر پروژه ارتقاي خانواده موتورهاي XU و EF را در دستور كار دارد.
پورمجيب اضافه كرد: توسعه خانواده موتور كم مصرف سه سيلندر از جمله اقدامات زيربنايي ايران‌خودرو در حوزه كاهش مصرف سوخت بوده است كه متاسفانه به دليل تحريم‌هاي بين‌المللي صنعت خودرو، اجراي اين پروژه تاحدودي دچار چالش شد، اما با تدابير اتخاذ شده و با تكيه بر توان‌مندي شركت‌هاي دانش‌بينان داخلي تلاش مي‌شود تا اجراي اين پروژه نيز به مسير اصلي خود بازگردد.
وي طراحي و توليد موتور ديزل با مصرف 4/9 ليتر در هر صد كيلومتر پيمايش را از ديگر اقدامات زيربنايي انجام شده توسط ايران‌خودرو در حوزه مصرف سوخت برشمرد و افزود: در صورت صدور مجوزهاي لازم از سوي سازمان‌هاي متولي صنعت خودروي كشور، ايران‌خودرو آمادگي دارد تا توليد محصولات جاري را با موتور ديزل عملياتي كند.