کد مطلب: 141981
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳
اصلاح قیمت بنزین در حالی صورت می‌گیرد که عمده نگرانی و دغدغه مردم پیرامون گرانی‌های ناشی از اجرای این طرح در کف بازار است؛ موضوعی که مسئولان قول داده‌اند برای رفع آن نظارت‌ها را تشدید کنند.
 
به گزارش ایران خبر، خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بعد از اجرای سیاست‌های دولت در زمینه اصلاح قیمت بنزین مردم در استان‌های مختلف نگران افزایش قیمت‌ها هستند که ضروری است اقدامات لازم برای کنترل و نظارت بر قیمت‌ها انجام شود.

نکته‌ای که قابل‌تأمل است ضرورت تشدید نظارت‌ها در بازار شهرهای مختلف و به‌خصوص مراکز استان‌ها بوده که باید کالاها به‌وفور در بازار وجود داشته باشد تا دست سوءاستفاده گران کوتاه شود و از افزایش نرخ جلوگیری به عمل آید.

اهمیت این موضوع به گونه‌ای است که امروز  رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه فرمودند: مسئولان هر چه می‌توانند دقت و مراقبت کند تا مشکلات این طرح[سهمیه بندی بنزین] برای مردم هر چه ممکن است کم شود. حالا من دیروز دیدم در تلویزیون که بعضی از مسئولین محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود؛ خب بله این مهم است، چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی خب این برای مردم خیلی مشکلات درست میکند، باید مراقبت کنند.

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: امروز برای خرید به سوپرمارکت رفته بودم و خود فروشنده از مردم می‌خواست برخی از کالاها مثل برنج و روغن را بخرند چراکه افزایش قیمت بنزین به‌طور حتم سبب افزایش قیمت این کالاها و حتی کمبود آن خواهد شد.

نخعی با بیان اینکه به حالت طبیعی قیمت بنزین نباید بر روی قیمت سایر اقلام تأثیری داشته باشد، بیان کرد: در این اوضاع عده‌ای سودجو تلاش دارند از این فرصت استفاده کرده و قیمت برخی از کالاها را بالا ببرند که مسئولان باید نظارت خود را بیشتر کنند.

​هرچند مردم از افزایش قیمت سایر کالا و خدمات با افزایش قیمت سوخت احساس نگرانی دارند اما آن‌طور که مسئولان می‌گویند این موضوع هیچ ارتباطی با افزایش قیمت سایر کالاها ندارد و برای جلوگیری از این امر نظارت بر بازار و مراکز خدماتی تشدید خواهد شد.

دبیر کارگروه تنظیم بازار در این رابطه تأکید کرده است که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر حمل کالاها نخواهد داشت، و کارگروه تنظیم بازار فعلاً با هیچ افزایش قیمتی موافقت نخواهد کرد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گفت: ستادهای تنظیم بازار کشور مکلف شدند به‌صورت ویژه رصد و پایش روزانه بازار را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز یادآوری کرده است که نرخ بلیت سفرهای هوایی تغییر نمی‌کند و تخطی از سقف قیمتی تخلف است.

وزیر صمت: هرگونه افزایش قیمت کالا به بهانه افزایش نرخ بنزین تخلف است

رضا رحمانی گفت: در حال حاضر از حیث وجود کالاهای مصرفی و موردنیاز کشور در شرایط خوبی به سر می‌بریم و قطعاً کمبودی وجود ندارد و جای نگرانی برای مردم نیست.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت بیشترین تأثیرپذیری از یارانه حامل‌های انرژی به گازوییل مربوط می‌شود که خوشبختانه دولت افزایشی برای آن در نظر نگرفته است.

رحمانی تصریح کرد: برای صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از سوءاستفاده گری برخی سودجویان، ‌ پس از اصلاح نرخ بنزین، مقرر کرده‌ایم که هیچ افزایش نرخی در کالاها نباید داشته باشیم و بااین‌حال هرگونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می‌شود.

وزیر صمت گفت: اقتصاد کشور دچار مشکلات ساختاری است؛ به‌نحوی‌که متأسفانه اقتصاد ما برای واردات طراحی‌شده البته این معادله در سال‌های اخیر برعکس شده است.

رحمانی تصریح کرد: در حوزه کالاهای اساسی واردات زیادی داشته‌ایم.

بسیج فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای عرضه کالاها

امیر خسرو فخریان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه تمامی تدابیر لازم برای کنترل قیمت و حمل‌ونقل کالاهای موردنیاز مردم از سوی دولت، صورت گرفته است، فروشگاه‌های زنجیره‌ای با هماهنگی کامل در اجرای سیاست‌های دولت، وارد عمل شده و همراهی لازم را با تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان کالا جهت رفاه حال شهروندان خواهند داشت.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از  ۵۰۰۰ شعبه فروشگاهی در کل کشور که در رسته‌های مختلف، مشغول به فعالیت هستند، افزود: با سرلوحه قرار دادن کاهش قیمت برای مصرف‌کننده نهایی، تمام توان خود را برای افزایش سطح رفاه اقتصادی بین عامه مردم به کار می‌گیریم.

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچنین از ادامه‌دار بودن طرح‌های تخفیفی در شعب تحت پوشش اعضای این اتحادیه خبر داد و گفت: طی نامه‌ای از اعضا این اتحادیه خواسته‌شده است طرح‌های تخفیفی  موجود را ادامه دهند.

وی در ادامه گفت: ما همچون گذشته در اجرای هماهنگ سیاست‌های دولت در ساماندهی و ایجاد آرامش و ثبات در بازار، گام برمی‌داریم.

ستاد تنظیم بازار روزانه تشکیل جلسه می‌دهد

عباس قبادی معاون وزیر صنعت گفت: پس از اعلام قیمت‌های جدید بنزین در کشور، صبح جمعه فراخوان دادیم و جلسه تنظیم بازار با حضور تمام اعضا برگزار شد و در سراسر کشور نیز استانداران جلساتی مشابه برگزار کردند.

وی افزود: قرار است هرروز صبح با حضور اعضای ستاد تنظیم بازار و برای نظارت بر بازار و روند تنظیم فروش، جلسات برگزار شود.

قبادی درباره شرایط فعلی بازار نیز افزود: شرایط فعلی بازار روند عادی دارد و هیچ‌گونه کمبود کالایی نداریم.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کشور، واردات کالاهای اساسی شرایط مطلوب دارد و تا این لحظه، ورودی کالا به کشور ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است و در وفور کالا و انباشت کالای مصرفی مردم مشکلی نداریم.

در این گزارش آخرین تمهیدات نظارتی در استان‌های مختلف برای برخورد با تخلفات در زمینه گرانی را تشریح خواهیم کرد.

آذربایجان شرقی؛ افزایش قیمت کالاها ممنوع است

استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص معتقد است افزایش قیمت بنزین تأثیر چندانی بر روی قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی ندارد و مردم نگران گران شدن کالاها نباشند.

محمدرضا پورمحمدی با تأکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین یک تصمیم لازم‌الاجرا است، ادامه داد: هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است.

وی با بیان اینکه قیمت‌ها از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به‌صورت مستمر کنترل و نظارت می‌شود، ابراز داشت: دستگاه‌های مسئول باید به‌صورت جدی بر این موضوع نظارت کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از تشدید نظارت‌ها در بازار تبریز خبر داد و گفت: بازرسی از قیمت‌ها در بازار تبریز به‌صورت محسوس و نامحسوس انجام می‌شود.

حبیب امین زاده ادامه داد: قیمت هیچ کالایی افزایش نمی‌یابد. افزایش قیمت کالا و خدمات ممنوع است و با متخلفان به‌صورت قاطع برخورد می‌شود.

اصفهان؛ اجازه گران‌فروشی نمی‌دهیم

مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اعلام دولت درباره افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن با تأیید سران قوای سه‌گانه اظهار داشت: طرح اصناف اصفهان به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار اصفهان با حضور ۳۲۹ بازرس در اصفهان در حال اجراست.

جواد محمدی فشارکی با تأکید بر اینکه اصلاح قیمت بنزین مشمول خودروهای سبک است و بر حمل بار و کالا تأثیری ندارد، تصریح کرد: بازرسان در صورت مشاهده تخلف بدون اغماض با متخلفان برخورد خواهند کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن اطمینان خاطر دادن به مردم برای ثبات قیمت در بازار اصفهان اظهار داشت: امروز در جلسه تنظیم بازار در استانداری تأکید شد که با طرح تشدید بازرسی‌ها از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت و مدیریت بازرسی اصناف و تعزیرات با هرگونه گران‌فروشی برخورد خواهد شد.

ایرج موفق با تأکید بر اینکه کالاهای اساسی و اقلام موردنیاز از قبل ذخیره‌سازی شده است، تصریح کرد: هیچ دلیلی برای افزایش قیمت در بازار وجود ندارد و نظارت شدید بر بازار حاکم است و جای هیچ‌گونه نگرانی است.

اردبیل؛ مردم تخلفات را گزارش دهند

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل رامین صادقی در گفتگو با مهر عنوان کرد: به‌منظور ثبات در بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، مردم هرگونه افزایش در نرخ‌های مصوب را بلافاصله گزارش دهند تا برخوردهای لازم انجام پذیرد.

وی با تأکید بر اینکه قیمت جدید سوخت نباید منجر به افزایش قیمت کالاها شود، افزود: سامانه ۱۲۴ به‌صورت روزانه آماده دریافت گزارشات مردمی است.

صادقی ادامه داد: ۲۰ اکیپ دو نفره با همراهی بازرسان اتاق اصناف و اتحادیه‌های تحت پوشش در شهرستان‌های استان اردبیل به‌صورت ویژه بازرسی‌های لازم را از واحدهای عرضه کالا انجام می‌دهند.

علی رحیمی آذر مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل  در گفتگو با مهر عنوان کرد: در پی اجرای طرح جدید قیمت‌گذاری بنزین، با تأکید بر این موضوع که افزایش قیمت سوخت نباید تأثیری بر روند قیمت کالاها داشته باشد، گفت: افزایش قیمت بنزین نمی‌تواند بهانه‌ای برای سودجویان به‌منظور افزایش قیمت سایر کالاها باشد. خط قرمز ما، حفظ حقوق مصرف‌کنندگان است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل با بیان اینکه در بازار اردبیل آرامش برقرار است، گفت: سازمان تعزیرات حکومتی با فرد یا گروه‌هایی که بخواهند در روند قیمت بازار تأثیر منفی ایجاد کنند، به‌شدت برخورد خواهد کرد.

رحیمی آذر یادآور شد: در حال حاضر در مرکز استان اردبیل سه اکیپ بازرسی و نظارتی و در سایر شهرستان‌ها یک اکیپ آماده رسیدگی به شکایات در خصوص قیمت کالاها هستند.

ایلام؛ کمبودی در بازار نداریم

حیدر نعمتی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده، هیچ‌گونه کمبودی درزمینهٔ کالاهای اساسی در بازار نداریم.

وی افزود: افزایش قیمت هرگونه کالا و خدمات به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است و به‌طور حتم بازرسی و تعزیرات با متخلفان برخورد قانونی خواهند کرد.

نعمتی تأکید کرد: افزایش قیمت هرگونه کالا و خدمات به بهانه نرخ بنزین ممنوع است و تاکسی‌داران و سایر وسایل نقلیه عمومی حق افزایش قیمت ندارند زیرا سهمیه مناسبی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده‌اند.

وی افزود: برای خودروهای مسافربر عمومی سهمیه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته‌شده که دیگر دلیلی برای افزایش کرایه وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: با افرادی که به بهانه افزایش قیمت بنزین، قیمت کالا و خدمات خود را خودسرانه افزایش دهند، برخورد قانونی می‌شود.

بوشهر؛ قیمت‌ها به‌روزهای قبل بازخواهد گشت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به اندازه کافی در انبارها کالای اساسی مورد نیاز مردم وجود دارد و نگرانی بابت تامین کالا وجود ندارد.

سید حسین حسینی با بیان اینکه هیچ مشکلی برای توزیع کالاها در سطح بازار وجود ندارد، تصریح کرد: اقلام موجود در بازار به هیچ وجه نباید با افزایش قیمت روبرو شود و هیچ صنفی اجازه افزایش قیمت بدون اجازه را ندارد.

حسینی اظهار داشت: بر اساس اعلام نظر کارشناسان میزان تأثیر افزایش قیمت سوخت بر حوزه تولید چهار درصد است.

وی با بیان اینکه نباید شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها باشیم تصریح کرد: با اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزایش قیمت‌های اعلام‌شده در روزهای اخیر هم غیرقانونی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با اشاره به اینکه قیمت‌ها به‌روزهای قبل بازخواهد گشت تصریح کرد: کالاهای اساسی به‌اندازه کافی در انبارها وجود دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر خواستار تلاش همه دستگاه‌ها در کنترل بازار شد و گفت: باید با افزایش نظارت بر بازار در استان بوشهر از گرانی جلوگیری شود.

تهران؛ تشدید نظارت بر بازار هم‌زمان با اصلاح نرخ بنزین

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از تشدید نظارت بر بازار هم‌زمان با اصلاح نرخ بنزین خبر داد و گفت:نظارت‌ بر بازار افزایش خواهد یافت تا هیچ کالای وارداتی یا داخلی رشد قیمتی نداشته باشد.

یدالله صادقی، با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین لزوماً منجر به افزایش قیمت سایر کالاها نمی‌شود، تأکید کرد که برنامه‌ای برای افزایش قیمت کالاها وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به تأثیر روانی افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالاها، نظارت‌ها بر بازار افزایش خواهد یافت تا هیچ‌یک از کالاهایی که از مبادی واردات یا تولید وارد بازار می‌شود، افزایش قیمت نداشته باشد.

همچنین به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، در مراکز عمده‌فروشی و خرده‌فروشی نیز بر ثبات قیمت و کیفیت کالاها نظارت خواهد شد.

این مقام مسئول از تشدید نظارت بر بازار از روز گذشته و با شروع سیاست جدید قیمت بنزین خبر داد و اعلام کرد که واردکنندگان و تولیدکنندگان تحت کنترل هستند و با هرگونه افزایش قیمت و گران‌فروشی برخورد می‌شود.

صادقی با اشاره به اینکه سیاست‌های نظارتی در شرایط خاص، مراقبت ویژه‌ای برای تعدیل شرایط و جلوگیری از نابسامانی در بازار در نظر می‌گیرد، گفت که نظارت بر بازار با همکاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف انجام می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهرستان های تهران از برخورد شدید بازرسان این نهاد با گرانفروشان خبر داد و گفت: هیچگونه تغییر قیمت اجناس نخواهیم داشت.

چهارمحال و بختیاری؛ هیچ واحد صنفی حق افزایش قیمت را ندارد

استاندار چهارمحال و بختیاری در این نشست بیان کرده است که هیچ واحد صنفی تا زمان اینکه قیمت‌ها بررسی نشود حق افزایش قیمت کالا و یا خدمات را ندارد.

اقبال عباسی همچنین اعلام کرده است:  ناوگان حمل‌ونقل مسافربری و اصناف حق هیچ‌گونه افزایش قیمتی را ندارند و نظارت‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه به‌صورت مداوم تا آنالیز قیمت‌ها ادامه داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در این استان اندیشیده شده است.

سجاد رستمی بیان کرد: ۴۰ اکیپ بازرسی شامل بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی در حال بازرسی از واحدهای صنفی در ۱۰ شهرستان استان هستند.

خراسان جنوبی؛ تصمیمی برای افزایش نرخ کرایه نداریم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طی دو روز گذشته و به‌منظور بررسی وضعیت بازار استان دو جلسه تنظیم بازار برگزارشده و در حال حاضر هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

داوود شهرکی با بیان اینکه طرح تشدید نظارت بر بازار و خدمات از روز گذشته در استان آغازشده است، بیان کرد: در این طرح با هرگونه افزایش قیمت در کالا و خدمات برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در این طرح بازرسان اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و سازمان صنعت و معدن و تجارت بر شبکه توزیع کالا و خدمات نظارت‌های بیشتری اعمال خواهند کرد و با هرگونه افزایش قیمت ناشی از جو روانی برخورد می‌کنیم.

رئیس سازمان تاکسیرانی شهرداری بیرجند نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در ارتباط با افزایش قیمت بنزین و تأثیر آن بر افزایش نرخ حمل‌ونقل درون‌شهری اظهار داشت: به‌طور حتم این طرح تأثیری در افزایش هزینه مصرف سوخت خودروها خواهد شد اما در حال حاضر هیچ تصمیمی برای افزایش نرخ کرایه را در سطح استان نداریم.

غلام پور با تأکید بر اینکه هرگونه تصمیمی وزارت کشور در این زمینه بگیرد ما نیز مطابق با همان دستور عمل خواهیم کرد، بیان کرد: هرچند دولت سهمیه ویژه‌ای برای تاکسی‌ها در نظر گرفته اما افزایش قیمت بنزین حدود ۵۰ درصد هزینه مصرف سوخت را افزایش خواهد داد بااین‌وجود در حال حاضر تصمیم جزیره‌ای و شهرستانی در این زمینه نگرفته‌ایم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز روز گذشته در جلسه تنظیم بازار استان با بیان اینکه در حال حاضر هیچ‌گونه کمبودی کالایی در استان وجود ندارد، گفت: ذخیره‌سازی برخی کالاها تا یک سال و در برخی از کالاها و نقاط تا دو سال انجام‌شده است.

مشیرالحق عابدی با اشاره به طرح مدیریت مصرف و اصلاح قیمت بنزین افزود: اکثر جابجایی کالاها با خودروهای دارای سوخت گازوئیل و نفت انجام می‌شود و بنابراین افزایش نرخ بنزین تأثیری در افزایش قیمت کالاها خواهند داشت.

زنجان؛ واحد بازرسی اتاق اصناف بازار را رصد می‌کند 

سید محمود موسوی رئیس اتاق اصناف استان زنجان در گفتگو با مهر با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین به‌عنوان یکی از حامل‌های انرژی نباید تأثیری در قیمت اقلام و کالاها داشته باشد، افزود: به اصناف اطلاع‌رسانی شده که در زمینه کنترل قیمت‌ها و پرهیز از افزایش قیمت‌ها  تلاش کنند ...

وی ادامه داد: واحد بازرسی اتاق اصناف به‌صورت محسوس و غیر محسوس بازار را رصد می‌کند و در صورت گران‌فروشی و یا کم‌فروشی  با متخلفین برخورد می‌کند.

موسوی افزود:  پرونده متخلفین به تعزیرات ارجاع شده و جرائم سنگین برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد.

سیستان و بلوچستان؛ پرونده‌های تخلف خارج از نوبت رسیدگی می‌شوند

مدیرکل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان گفت: پرونده‌های گران‌فروشی، احتکار، کم‌فروشی و عدم عرضه کالا در سراسر استان به‌صورت خارج از نوبت رسیدگی و با متخلفین برخورد می‌شود.

حیدر میرزایی اظهار داشت: با توجه به سهمیه‌بندی بنزین و تغییرات در قیمت سوخت، هیچ شخصی بدون تصویب کمیته نظارت و ستاد تنظیم بازار استان حق افزایش قیمت در کالا و خدمات را نخواهد داشت و در صورت مشاهده تخلف با سودجویان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مدیرکل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان، افزود: در همین راستا گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی جهت رصد و کنترل بیشتر بازار و مراکز خدماتی با همکاری سایر دستگاه‌ها ازجمله صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، اتاق اصناف، استاندارد و... تشدید خواهد شد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: با تغییر قیمت نرخ بنزین، به دلیل اینکه قیمت نفت گاز تغییری نداشته افزایش نرخ کالا و خدمات وابسته به حمل‌ونقل تخلف است.

قم؛ نرخ کرایه‌ها تغییر نمی‌کند

مرتضی عزتی با توجه به افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن اظهار داشت: بیشتر تاکسی‌ها دوگانه‌سوز هستند و استفاده عمده‌ی رانندگان در هنگام حضور در خط و سطح شهر از گاز است و باوجوداین مسئله تأثیر چندانی در نرخ کرایه تاکسی‌ها نخواهد داشت.

وی با تأکید بر حفظ حقوق تاکسی‌داران و در نظر گرفتن معیشت آن‌ها افزود: تیم کارشناسی در چند روز آینده میزان مصرفی بنزین تاکسی‌داران را به‌طور متوسط با افزایش قیمت بنزین موردبررسی قرار داده و رصد می‌شوند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم تأکید کرد: سرویس مدارسی که از سازمان تاکسیرانی مجوز گرفته‌اند و دوگانه‌سوز نیستند نیز شامل این کار کارشناسی شده و با توجه به میزان مصرف و رقم افزایش قیمت موردبازنگری قرار می‌گیرد.

کردستان؛ مردم به شایعات توجه نکنند

حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در جلسه تنظیم بازار کردستان اظهار داشت: با توجه به اینکه خودروهای حمل‌ونقل کالا از سوخت گازوییل استفاده می‌کنند و در این بخش تغییر قیمتی رخ نداده است، بنابراین افزایش نرخ اجناس غیرقانونی است‌.

وی با بیان اینکه کالاهای اساسی در استان به‌وفور وجود دارد، تأکید کرد: با کسانی که بخواهند از فرصت افزایش نرخ بنزین استفاده کرده و اقدام به گران‌فروشی کنند به‌شدت برخورد خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از اتحادیه‌های مختلف خواست نسبت به کنترل و نظارت بر بازار اهتمام جدی داشته باشند و اضافه کرد: نظارت اصناف بر اصناف و دیگر دستگاه‌های مرتبط بر بازار یک وظیفه ملی است و همه باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.

هم‌زمان با این مهم و بر اساس اعلام رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گشت‌های مشترک با حضور سازمان‌های مسئول و بخش خصوصی در دستور کار قرارگرفته است.

کرمان، مردم گران‌فروشی را گزارش کنند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تأکید بر مقابله با هرگونه گران‌فروشی در گفتگو با مهر اظهار داشت: از مردم می‌خواهیم هرگونه گران‌فروشی را به سیستم‌های نظارتی گزارش دهند.

مهدی حسینی‌نژاد بیان کرد: طرح‌های ویژه در بازار در حال انجام است و بازرسان به‌صورت دائمی از واحدهای صنفی بازدید می‌کنند.

وی گفت: هماهنگی لازم با دستگاه‌های مرتبط و اصناف انجام‌شده است و اجازه گران‌فروشی را نمی‌دهیم.

اثرات تورمی افزایش نرخ قیمت بنزین موجب شد که روز گذشته محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس نیز در گفتگو با مهر نسبت به اثرات ثانویه تورمی طرح افزایش قیمت بنزین به دولت هشدار دهد.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های نظارتی باید طرح‌های جدی با هرگونه افزایش قیمت در بازار داشته باشند و دستگاه‌های تورمی ازجمله بانک مرکزی باید اثرات تورمی افزایش قیمت بنزین را بررسی کنند.

گلستان؛ دولت با سودجویان برخورد می‌کند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان اظهار کرد: اصلاح قیمت بنزین نباید منجر به افزایش سایر اقلام مصرفی شود.

حسین طلوعیان با بیان این‌که مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند، گفت: افزایش قیمت بنزین روی قیمت تمام‌شده کالاها ازنظر تولید، تقریباً اثر ناچیزی دارد، زیرا قیمت این کالاها بیشتر متأثر از حمل‌ونقل بوده و عمده حمل‌ونقل هم با سوخت گازوئیل انجام می‌شود که دولت هیچ تغییری در نرخ آن نداده است.

وی همچنین از تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به شکایات مردم درزمینهٔ افزایش خودسرانه قیمت کالاها و خدمات در سطح بازار استان خبر داد و افزود: طرح ویژه تشدید بازرسی و نظارت بر بازار استان هم باهدف پیشگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها و خدمات، از ۲۵ آبان ماه آغاز و به مدت ۲۰ روز در دو نوبت صبح و عصر ادامه خواهد داشت.

لرستان؛ افزایش قیمت بنزین تأثیری بر روی قیمت کالاها ندارد

محمدرضا صفی خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در سخنانی با بیان اینکه در راستای تصمیمی که در ارتباط با افزایش قیمت بنزین گرفته شد، جلسات ستاد تنظیم بازار به‌صورت ملی و استانی برگزار شد، اظهار داشت: مصوب شده که هیچ‌گونه افزایش قیمت را در گروه‌های کالایی در سطح عرضه نخواهیم داشت

وی، گفت: افزایش قیمت بنزین، واقعاً تأثیری بر روی قیمت کالاها ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در ادامه با بیان اینکه از امروز طرح تشدید بازرسی را در سطح استان اجرایی کرده‌ایم، افزود: ۲۵ اکیپ از بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان به همراه قضات تعزیرات حکومتی و اداراتی که می‌توانند در این زمینه همکاری کنند ایجادشده است.

رئیس سازمان حمل‌ونقل شهرداری خرم‌آباد، هم تأکید کرد: وسایل نقلیه عمومی و مسافری طبق روال معمول به کار خود ادامه می‌دهند و نرخ کرایه‌ها افزایش نمی‌یابد.

مازندران؛ دستور دادستان برای برخورد با متخلفان

دادستان ساری خواستار نظارت و پیگیری مستمر کارشناسان سازمان صمت و تعزیرات حکومتی بر بازار و قیمت اجناس و کالاها شد.

سید یونس حسینی عالمی اظهار کرد: موضوع گرانی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی افراد فرصت‌طلب و تضییع حقوق مردم در حوزه اختیارات سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی است.

وی به نظارت و پیگیری مستمر کارشناسان سازمان صمت و تعزیرات حکومتی اشاره کرد و افزود: گزارش‌ها در قالب پرونده تخلفات به مراجع استانداری و دستگاه قضایی ارائه می‌شود و برخورد قانونی لازم با متخلفان انجام خواهد گرفت.

مرکزی؛ تشدید کنترل بازار

استاندار مرکزی گفت: با تغییر قیمت بنزین افزایش قیمت در کالاهای اساسی نباید رخ دهد و در تلاش هستیم تا این مهم عملی شود.

رئیس سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری اراک هم گفت: هرگونه اقدام خودسرانه در افزایش نرخ کرایه مسیرهای درون‌شهری اراک توسط تاکسی‌داران، غیرقانونی است و تخلف محسوب می‌شود.

حجت‌الله مرادی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵۰۰ تاکسی در شهر اراک به مردم ارائه خدمت می‌کنند که از این تعداد ۱۳۰ تاکسی ویژه ۱۳۳، ۳۵۰ تاکسی ویژه ۱۸۲۸، ۱۵۰ دستگاه ون و بقیه تاکسی عادی است که تمام تاکسی‌های فعال در اراک به‌جز خودروهای ون، دوگانه‌سوز هستند و از سوخت گاز استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری اراک افزود: همچنین ۳۰ دستگاه خودروی شخصی نیز با نظارت این سازمان در خطوط مختلف در امر جابجایی شهروندان اراکی مشغول به فعالیت هستند که بیشتر این خودروها نیز دوگانه‌سوز هستند.

وی در رابطه با افزایش قیمت بنزین بیان کرد: هرگونه تغییر در نرخ کرایه‌ تاکسی‌ها نیاز به مصوبه دارد و رانندگان تاکسی شهر اراک در حال حاضر ملزم به رعایت نرخ‌های قانونی فعلی هستند.

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: با توجه به افزایش قیمت بنزین، تشدید کنترل بازار در استان مرکزی به‌منظور جلوگیری از افزایش غیرقانونی قیمت‌ها در دستور کار قرارگرفته است.

هرمزگان؛ افزایش قیمت در استان قابل‌پذیرش نیست

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: هیچ افزایش قیمت در استان قابل‌پذیرش نیست.

خلیل قاسمی بیان داشت: باید اقداماتی در کف جامعه انجام دهیم و به مردم اعلام کنیم قیمت کالاها افزایش چندانی نخواهد داشت و جو روانی جامعه را آرام نگه‌داریم.

قاسمی تصریح کرد: افزایش نرخ کرایه درون‌شهری و برون‌شهری بدون ارائه آنالیز و کار کارشناسی شده پذیرفتنی نیست.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: هیچ سرویس مدرسه‌ای حق افزایش نرخ را ندارد که برای این موضوع دولت سازوکاری جهت گازسوز کردن سرویس مدارس اندیشیده که این خودروها با هزینه خود دولت گازسوز شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان گفت: فرمانداران با اتخاذ تمهیدات لازم با همکاری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل استان و تأمین اتوبوس و مینی‌بوس موردنیاز، از ایجاد خلل در حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه برون‌شهری جلوگیری به عمل‌آورند.

یزد؛ مماشاتی با افزایش خودسرانه قیمت‌ها

استاندار یزد از دستگاه‌های نظارتی این استان خواست تا با افزایش خودسرانه قیمت‌ها برخورد جدی داشته باشند و هیچ ملاحظه و مماشاتی در این زمینه نکنند.

محمدعلی طالبی با بیان اینکه تمامی ناظرین بازار باید با آمادگی کامل و تمام قوا در بازار حضورداشته باشند، افزود: جدیت و سرعت در رسیدگی به شکایات باید توسط مردم به‌خوبی لمس شود تا آرامش خاطری برای آن‌ها پدید بیاید.

طالبی با اشاره به اینکه باید تغییرات قیمت گروه‌های کالایی پرمصرف را با اولویت بیشتری تحت نظر بگیریم، افزود: در برخورد با متخلفین در این شرایط نباید هیچ‌گونه ملاحظه‌ای داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر